Přeskočit na obsah

Hledej:


elfineer | blog

@PavelHoralik @ischiam tomu obyčejně hráblo, ne? :)
twitter.com/elfineer


zář 06 19

Windows Vista RC1: něco dojmů...

Datum a čas úterý 19. září 2006, 23:58
Tagy vista vista_rc1 beta microsoft
Komentáře 1 (přejít na komentáře, přidat nový, sledovat pomocí RSS)
Přečteno 18274×
Popis Nedávno jsem si tu pochvaloval, jak mám staženou RC1 instalaci Windows Vista, přináším něco málo postřehů.

Windows VistaPředem upozorňuji, že můj pohled je docela silně ochuzen, protože ze své grafiky (ATI Mobility Radeon 9100 IGP) jsem nedostal ani širokoúhlé rozlišení, natož pak Aero Glass. A druhá věc, která mi skřípla obzory, je, že se WVisty odmítly dostat do sítě – problém s ovladači jak LAN, tak Wi-Fi. Divné, Windows XP si LAN našly samy a skoro by mě nenapadlo, že s nečím tak základním by mohl být problém (LAN je dnes už snad něco jako myš nebo klávesnice). To samé mě ale potkalo už u Bety 2.

Ale popořadě…

Instalace

Instalace Windows Vista

Proběhla bez problémů – instaloval jsem jako dual-boot, kopírování souborů trvalo asi 10 minut, celá instalace se stihla pod půl hodiny.

Novinka: parametry dual-bootu se nenastavují v boot.ini, ale pomocí programu bcdedit.exe v adresáři WVist. Při nastavování se používá příkazová řádka a kdybyste se rozhodli zbavit se WVist tím, že smažete oddíl, můžete mít trochu problém (takle jsem uklidil po Betě 2).

Start menu

Nové Start menu ve Windows Vista

Start prošel od Bety 2 drobnou, na první pohled téměř neznatelnou, ale pro funkci podstatnou změnou – položky se otevírají stromověji (jako složky v průzkumníkovi). Pokud kliknete např. na Accessories, tak se rozbalí pod nadpisem, ještě v Betě 2 nižší úrovně překrývaly celou levou část.

Pohodlné je vyhledávání přímo ze Startu.

Gadgety

Gadget ve Windows Vista

O mém vztahu k těmto programům jsem už psal. Z těch, které jsou v systému předinstalované mám spíš pocit, že to je už je taky umíme, hele! než něco použitelného. Ale vypadají efektně. Sidebar je povedený, dobře se zmenšuje, nepřekáží… – velmi příjemné překvapení po prvních pokusech v Longhornu.

Práce se složkami

Práce se složkami ve Windows Vista

Složky prošly takovou standardní evolucí, hlavně se přidávaly efekty (např. šoupnete posuvníkem ve volbě ikon a ony se podle toho průběžně překreslují). Možnost skočit přímo z libovolného nadřazeného adresáře na jiný se mi ale moc líbila.

Skoro každé okno má v rohu Search. Hledá hlavně v souborech na disku – netroufám si odhadnout, jak moc je to užitečné. Zdá se mi, že nehledám na disku tak často, aby to třeba pro mě mělo smysl, ale když to bude mít každé okno, tak by se to mohlo stát rychlým přístupem k souborům.

Media Center

Media Center ve Windows Vista

Microsoft už snad vzdal pokusy distribuuovat Media Center jako zvláštní verzi systému – nyní je to program, který navíc můžu hodnotit jen pozitivně. Hezká grafika, perfektně propracované ovládání dalkovým ovladačem (např. MP3 hledáte volbou čísel, jako když píšete SMSku).

Jen to hlavní (televizi) jsem v tom bohužel neviděl :).

Programy v systému

Windows Calendar ve Windows Vista

IE7 je kapitola sama pro sebe, já ho teď moc nepoužíval (nejde internet, tak na co Internet Explorer), takže nemůžu soudit. WMP11 vypadá hezky, nějaké výrazné změny jsem moc neviděl (ničím mě neupoutal, ale zvuk mi taky nešel :-)).

Zajímavé mi příjde, jak se Microsoft snaží přiblížit Applu – u něj dostanete iLife apod. – ve WVistě najdete jak novinky, ale i staré známé programy, které jsou pojmenovány tak nějak stylověji, aby systém vypadal vybaveněji :-).

Outlook Express je nyní Windows Mail. Ten drobný, víceméně zbytečný Adresář je teď Windows Contacts. Myslím, že jedinou novinkou jsou zde fotky uživatelů, ale najednou to vypadá tak nějak lépe.

Novinkou je Windows Photo Gallery – něco jako Picasa, ale se skinem Media Playeru - a Windows Calendar.

Windows DVD Maker je tu také (proto to přirovnání k iLifu – z WPG můžete zvolit Burn atd.), bohužel ten se mi ani nespustil (grafika), stejně jako třeba šachy.

Obnova

Ve vlastnostech souboru můžete obnovit předchozí verzi stejně jako třeba v novém Mac OS X (Time Machine). Zde byl ale Microsoft určitě první, umí to už Server 2003. Zajímavé je, že jsem tuto volbu objevil například i ve Windows Contacts – tedy přesně jako předváděl Steve Jobs na prezentaci TM a co ukazuje Apple ve videu. Koho to napadlo prvního u nesouborových věcí netuším :-).

Ale Apple má celou obnovu zpracovanou asi efektněji a řekl bych, že důsledněji.

Web se screenshoty

Pokud jste se úspěšně vyhli všem mým odkazům, zkuste se podívat sem – dal jsem tam screenshoty z mého používání WVist. Asi jsem tím zaplácl docela zajímavou díru na informačním trhu (WVisty na slabším počítači) – když jsem ten web zkusmo přihlásil na Digg, tak následoval velmi typický digg efekt a množstvím na mě odkázaných stránek – o tom více co nejdříve :-). Určitě sem přijďte, uvidíte statistiky přístupů a dozvíte se kolik bylo přeneseno dat a jak to zvládal webhosting :-).

pondělí 19. září 2006, 23:58 - 18274× shlédnuto - RSS komentářů - tagy: vista vista_rc1 beta microsoft?>


Nepřehlédněte

markus - úterý 19. dubna, 07:37 - web - #

http://imrdso­acha.gov.co/…a-120mg-qrms

Komentáře používají Texy! syntaxi.

"odkaz":http://kam.vede.cz, *zdůrazněné (em)*, **zdůrazněnější (strong)**, citace


Hledání

Mikroblog

GOTO TWITTER
GOTO POSTEROUS

Reklama

Nejčtenější

Reklama

Kvalitní domény, levný webhosting
Vyzkoušejte spolehlivý Český hosting. www.cesky-hosting.cz

Facebook tipy

Moje weby

Napište mi vzkaz