Přeskočit na obsah

Hledej:


elfineer | blog

@PavelHoralik @ischiam tomu obyčejně hráblo, ne? :)
twitter.com/elfineer


zář 06 14

Widgety/gadgety: fakt to někdo používáte?

Datum a čas čtvrtek 14. září 2006, 14:39
Tagy widgety apple
Komentáře 15 (přejít na komentáře, přidat nový, sledovat pomocí RSS)
Přečteno 11112×
Popis Widgety jako takové se poprvé objevily v Mac OS X, programy podobných funkcí ale existovaly již mnohem déle (různé barevné poznámky po ploše, měřiče paměti/CPU…). Zajímalo by mě – vážně to někdo používáte?

Widgety budou také ve Windows Vista – jako gadgety. A zatímco Mac OS je má na dashboardu (zmáčknete snad tlačítko na myši, plocha ztmavne a přes to se objeví tyto programy, více tu i s animací), ve Vista je můžete mít buď v levém panelu a nebo poházené po ploše.

Widgety v Mac OS X

Poslední dobou je taky móda je přidávat do s nimi ne moc souvisejících aplikací (Opera, Google Desktop Search…).

Zjednodušeně jde o malé programy zobrazující například předpověď počasí, výkon procesoru, zjednodušují přístup do adresáře, ukazují kalendář, fázi měsíce, bioritmus, dopravní situaci… Někdy také působí jen jako chytřejší zástupci (například připojení k jinému počítači).

Já osobně jsem už před delší dobou zkoušel AveDesk (btw tady se to jmenuje desklets), ty ikony ale stejně jen na ploše překážely a k ničemu nebyly.

V srpnu jsem si zkusil nainstalovat Yahoo! Widget Engine. Sympatické je, že můžete nastavit v několika úrovních „patro“, ve kterém se widgety zobrazují (vždy nahoře, pod aplikacemi, „ve vlastním patře“). Všechny jsem si nastavil na „vlastní patro“ (v originále se to jmenuje Show Only In Heads Up Display), takže se widgety ukází po stisknutí F9 (tím vytvoříte něco podobného dashboardu).

Moje widgety (Yahoo! Widget Engine)

Najít normální widget pro vyhledávání v Googlu je podobná vzácnost jako univerzální RSS čtečka – Yahoo! widget pro Google (překvapivě) nevytvořilo a widgety od amatérských tvůrců bývají nastavené tak, aby vydělávaly na AdSense (tzn. ty stránky jsou hnusné, nepřehledné a snad se to ani neuloží do Google Search History). Podobně je mnoho jednoúčelových RSS čteček pro konkrétní zprávy, blog, ale najít univerzální, kam si můžete kanály sami přidávat, je taky výkon.

Najdete tu všechno možné: odpočítávání do nové řady Lost, do nějakého filmového festivalu, kámen nůžky papír proti počítači, tetris, hodiny se zobrazením země, kde je zrovna tma apod, vertikální hodiny, hodiny ukazující čas rozvěcením LEDek,…

Pár widgetů jsem si vybral (výše uvedené jsem zavrhnul okamžitě) – kalendář (vybírá data z Outlooku, na první pohled užitečné), předpověď počasí (sice k ničemu, ale místa je tam dost), hodiny (asi jako to počasí, ale navíc umějí alarm – divím se, že nikoho nenapadlo přidat do Windows nějaký nejjednoduší budík), poznámky a stav baterie.

Ale…

Paměťová náročnost (Yahoo! Widget Engine)Těchto pár drobností zabírá v paměti cca 45 MB. Sice jsem žádné velké zpomalení nepocítil, ale 45 MB na něco, co běží pořád a vlastně nedělá nic, je vážně moc (ten screenshot je pořízen při schování widg.).

Poznámky nakonec nepoužívám – radši si vždycky napíšu do notepadu a uložím jako TXT na plochu. Když pak na ploše uklízím, přestěhuji je do adresáře X – už jsem si zvykl je tam pak hledat.

Widget počasí je k ničemu. Počasí jako takové mě zajímá, když jdu ven a vidím, že je výrazně jinak, než jak si pamatuju z doby nedávné :-). Drobné výkyvy teplot +/- 5 st. mě nezajímají a deště si z okna všimnu :).

Kvůli hodinám bych widgety nezapínal, ty „u hodin“ jsou naprosto dostačující. Podobně stav baterie.

Widget pro vyhledávání Googlem nepotřebuju, když chci něco hledat, tak zapnu prohlížeč a tam mám googlí políčko v rohu. Stejně by se musel spustit, i kdybych použil widget. Podobně by dopadl i slovník, přístup do Wikipedie apod., kdybych je používal.

Z jiných widgetů: žádné akcie nemám, i kdyby, tak je budu kontrolovat možná víckrát denně, ale nebudu mít jejich graf na ploše. RSS čtečku používám normální, ani zmenšenou ji nenechávám. Nedovedu si představit, že bych měl mít trvale na ploše výpis článků z nějakého blogu (to nemyslím nijak osobně), stejně tak zpravodajského serveru.

Zajímavou vlastností novější verze Mac OS X bude vyříznutí části libovolné webové stránky do widgetu (video tu). Nápad dobrý, ale u mě by to skončilo stejně jako RSS čtečka.

Vzhledem k tomu, že jsem za poslední týden nepoužil Yahoo! widgety ani jednou, minimálně je zakážu po startu systému. Jeden widget ale používám: AveDesk s FTP uploaderem, který na ploše vytvoří ikonku – když na ni přetáhnu soubor, pošle se do upload.elfine­er.cz – používám často, když chci někomu po icq ukázat obrázek atd.

Vy používate widgety? Je můj pohled moc kritický nebo je to fakt k ničemu? Žere to na Macu taky tolik paměti?

sobota 14. září 2006, 14:39 - 11112× shlédnuto - RSS komentářů - tagy: widgety apple?>


Nepřehlédněte

Fred - čtvrtek 14. září 2006, 14:51 - web - #

Nepoužívám, mám naprosto stejné zkušenosti. Zkoušel jsem Konfabulator, v některých widgetech bylo svinstvo spyware., ale šlo to dobře editovat. Jenže to zabíralo moc paměti, nepamatuji se přesně, stačilo změnit příponu na zip rozbalit a přepsat nějaké javascripty uvnitř. Pak jsem zkoušel widgety v Opeře, naprosto k ničemu, protože s uzavřením Opery se zavřou taky. OT: rss odkazuje sem http://blog.el­fineer.cz/…do-pouzivate !!

elfineer - čtvrtek 14. září 2006, 14:55 - web - #

RSS formulářů: dík, to byla chyba, že se špatně vytvořilo celý ID článku (/ se nepřevedlo na -). Hold můj CMS září novotou a občas ještě objevim takovou chybku :-). Už spraveno…

JK - čtvrtek 14. září 2006, 21:28 - #

Ano, na Macu to taky tak žere:-) A ano, používám je:-) V 3 GB RAM se to ztratí…

elfineer - čtvrtek 14. září 2006, 21:36 - web - #

A jsou uzitecny :)? Ja bych tech 45 MB ozelel (vetsinou, v pripade nedostatku bych to vsechno vypnul), ale mel jsem pocit, ze to je nakonec stejne k nicemu…

JK - pátek 15. září 2006, 15:33 - #

No jak pro koho:-) Mně to vyhovuje. Mám tam kalkulačku, kalendář, světový čas, počasí v místě kam se chystám a další blbosti…

Mark - pátek 15. září 2006, 17:53 - web - #

Ano použivam ale len niektore napr. kalendar, pagerank a par hier

knedle - pátek 15. září 2006, 20:38 - web - #

jeden pouzivam (odpocitavac/stop­ky), par dalsich pak jen na jednom PC

Jan Brašna - sobota 18. listopadu 2006, 02:39 - web - #

Vy používate widgety?

Jo. Krom normálních věcí jako kalendář nebo časová pásma a počasí taky často potřebuji konvertor měn a kalkulačku, na Dashboardu je to po ruce. A co se týče „potřebných“ widgetů tak hlavně stickies, přehled basecampů a FTP targety, taky tisk obálek z AddressBooku je výborná věc. Blbosti jako slovník/tezaurus a nějaká barevná schémata, to už je jen navíc…

Žere to na Macu taky tolik paměti?

Daleko víc. Jen jsem nakouknul… a baj voko 180M + 2G swap.

Imb - neděle 7. ledna 2007, 20:50 - #

Používám widgety v Opeře: touchthesky = předpověď počasí z accuweather.com, docela užitečné, pak Notes 1.1 na drobné poznámky, Torus 1 – 3d tetris na odreagování, pěkně provedený, a nakonec netradiční hodiny Hypnotic Clock. To, že se s Operou zavřou, mě moc nevadí, stejně ji mám otevřenou po celou dobu, co jsem u počítače :)

Imb - neděle 7. ledna 2007, 23:22 - #

Jo, Miriam přišla v kvartě :)) Ale to už asi víš..

M.A.U.S. - neděle 4. února 2007, 22:17 - web - #

Widgety používám, jsou to fajn pomocníci i fajn blbosti ;o)

Mach - sobota 15. března 2008, 12:03 - web - #

Ano, na Macovi používám. Sice taky ne nějak extrémně často, ale kalkulačka a ImageUpload (něco jako váš upload.elfineer.cz) se hodí co chvíli. Pak ještě Application Update (upozorní na aktuální verze všech nainstalovaných programů a utilit) a taky jeden widget na měření času stráveného na jednotlivých zakázkách… A ještě pár drobností… počasí, převod měn, jednotek ap., slučování více PDF do jednoho… celkem jsem si na Dashboard zvykl a vyhovuje mně…

crabman - pondělí 6. července 2009, 22:27 - #

Dashboard používám celkem často, mám v něm rychlý přehled zbývajícího místa na disku, automatické vypnutí, počasí, zpravodajství (náhled stránky aktualne.cz) atd. je to užitečné, i když to žere, ale vážně se to ztratí když máte 3GB paměti.

garfield - úterý 8. prosince 2009, 16:28 - web - #

Já sám widgety používám pod Windows 7, a některé jsou opravdu super. Kdyžtak kdyby to někoho zajímalo, tak tento widget mi příjde jako jeden z nejlepších http://www.ja­ketoje.cz/…ll-cpu-meter

zedna - čtvrtek 25. března 2010, 16:31 - web - #

Widgety jsou velmi užitečný doplněk Windows 7 (počítám s tím že Visty už nikdo nepoužívá) avšak kdo je nemá, může používat i online widgety pokud se zaregistrujete na www.igoogle.cz nebo na www.all4all.cz což je podle mě lepší než si něco dávat na plochu ale každému podle jeho gusta

Komentáře používají Texy! syntaxi.

"odkaz":http://kam.vede.cz, *zdůrazněné (em)*, **zdůrazněnější (strong)**, citace


Hledání

Mikroblog

GOTO TWITTER
GOTO POSTEROUS

Reklama

Nejčtenější

Reklama

Kvalitní domény, levný webhosting
Vyzkoušejte spolehlivý Český hosting. www.cesky-hosting.cz

Facebook tipy

Moje weby

Napište mi vzkaz