Přeskočit na obsah

Hledej:


elfineer | blog

@PavelHoralik @ischiam tomu obyčejně hráblo, ne? :)
twitter.com/elfineer


bře 16 05

Výlet - Washington a Kanada

Datum a čas sobota 5. března 2016, 04:57
Tagy cestovani
Komentáře 7 (přejít na komentáře, přidat nový, sledovat pomocí RSS)
Přečteno 13695×
Popis Zatím výlet po severní Americe úspěšně pokračuje

Po několika dnech v New Yorku zakončených natáčením Show Johna Olivera jsme se vypravili autem do Washingtonu a pak na skok do Kanady (Toronto a Niagárské vodopády).

Mobil

Důležitost lokálního mobilu jsem zmiňoval už v minulém zápisku, zapomněl jsem ale zmínit jednu zásadní věc – powerbanku. Můj iPhone 6 Plus po roce a půl intenzivního používání už vydrží stěží jeden den, na cestě s věčným focením a hledáním v Google Mapách je to tak půl dne. Řešením tedy byla powerbanka Powerseed z Alzy.

Zajímavou věcí ale je, jak powerbanka vypadá na letištním rentgenu. Zatímco cestou Budapešť → Berlín či Berlín → New York s ní žádný problém nebyl, na obyčejném hodinovém letu Washington → Toronto už poměrně ano, protože to byla pořádná pravá americká kontrola. No a powerbanka vypadá na rentgenu asi jako 6 buřtíků propojených drátky. Sám jsem se trochu lekl, když jsem viděl fotku svého batohu a na zlomek vteřiny mě napadlo „opravdu jsem měl svůj batoh pod kontrolou celou dobu já?“, pak mi ale došlo, odkud vítr fouká. Jako jo, je to pochopitelné, prostě baterie, ale vypadalo to jako ilustrační obrázek, že výbušniny do letadla nepatří. Každopádně zevrubnou kontrolou prošel naštěstí jen batoh a kdybych netrpěl takovou úctou k TSA officerům (možná bych v tomto případě použil výraz „připosranost“), byl bych si tu obrazovku vyfotil.

K mobilu bych ještě zmínil, že T-Mobilí 50 dolarový prepaid v Kanadě neroamuje (datové spojení se nenaváže a pokus o hovor skončí „ta-da-da-da-dam! nemáte peníze“). V různých reklamách operátoři často píší, že roaming v Kanadě a Mexiku je zdarma, ty dva dny se ale na wifinách daly přežít bez problémů (s offline natahanými mapami). Navíc to i trochu pomohlo, protože v polovině výletu už mám prodatováno 1,8 GB z koupených 5ti.

Také, když jsem na jednom billboardu v Atlantic City (mezi „Zkuste štěstí v našem casinu!“ a „Půjčte si od nás peníze!“) našel sdělení „Potřebujete pomoct s gamblerstvím? Pošlete SMS 800gambler na toto číslo“, vedlo to k SMS chatu s terapeutkou Cynthií, který nám vydržel až k Philadelphii a která mi vysvětlila, že mé občasné sázení Šťastných 10 není vysloveně problém, ale občasný „Gambler Anonymous Meeting“ by mi prý neuškodil. (For record: já byl spolujezdec.)

Doprava

Kromě toho, že chodíme pěšky (případně v NY samozřejmě metrem), tak na letiště/z letiště to taxíka chce – vše samozřejmě řeší Uber. Jak doma se taxíkům vyhýbám, jak to jde a radši si cestou domů po půnoci užiju půl hodinku v noční tramvaji, v cizí zemi je neřešení hotovosti, objednávání přes nějaké číslo atd. natolik sympatické, že nemá cenu zjišťovat alternativy.

Zmínku na blog si taky zaslouží, že jsem už i úspěšně řídil. Samozřejmě jsem si to chtěl vyzkoušet a nespoléhat se jen na Vaška, jen jsem čekal, že první lekce bude tak nějak klidnější a třeba na dálnici s postupným vjezdem do města a ne sám v podvečerní špičce ve Washingtonu asi míli od Bílého domu.

Ale když si holt bratr z věčného chození pořídí něco jako začínající zánět achilovky, je nutné se obětovat, nechat ho odpočívat ve Starbucks na kraji města a dojít pro auto do parkoviště v centru sám. Nic zajímavého se nestalo, po první minutě lehčí nervozity to šlo bez problémů. Stačilo pochopit, že dvojitá čára není tak zásadní značení jako u nás, semafory jsou až za křižovatkou a že – minimálně ve Washingtonu – musí nejpravější pruh na křižovatce vždy zatočit doprava (cedule „Right lanes must turn right“ to tvrdila poměrně jasně a možná jsem se mohl dovtípit i o křižovatku dřív). Pro klid duše je nutné troubení považovat za přání hezkého večera a iPhone tu získává nové schopnosti, takže po minutě stání v zácpě mobil pronesl „na této cestě se vyskytlo zdržení, po potvrzení této nové cesty ušetříte 4 minuty“.

Placení

Samozřejmě bych se nechtěl povyšovat nad zemi, ze které pochází VISA, ale takový bordel v placení, jako je na tomto kontinentu, jsem ještě neviděl. Sice jsem už slyšel historky o tom, že i v sousedním Německu občas nejde každá platební karta všude, ale v USA/Kanadě to dotáhli k dokonalosti. Kanada tedy vypadá trochu kulturněji, tam funguje bez problémů i přiložení (MasterCard PayPass), ale zase v Kanadě se v některých obchodech setkáte s minimálním obnosem pro platbu kartou ($10 CAD).

Doma mimochodem platím skrze kartu i kafe za 7 Kč. A ne proto, že bych byl takový vůl, ale protože takle ta služba funguje a chce fungovat (nějaké propojení automatu na kafe s platební kartou a mobilní aplikací skrze QR kódy).

Vrcholem pak bylo u pokladny obchodu s logem MasterCard u vchodu, že tady neberou kreditní karty (jen debetní) a že každá karta, která má na sobě hologram světa (jako debitní karta N26) je prostě kreditní a nebudeme se o ničem bavit a ani nic zkoušet. Ale nechci znít nějak rozhořčeně, spíš je to něco jako hrdost, že v ČR funguje normálněji spousta věcí – např. tedy placení.

Ubytování

V Torontu jsme také strávili dvě noci v obchoďáku – prostě motel/hotel v posledním patře, kam se vyjede po eskalátorech. Jinak to byl ale dost standardní motel – původně jsem chtěl použít výraz lowend, ale to bylo před návštěvou Motelu 6 v Detroitu, to je trošku nejnižší snesitelné dno (Číňani nechtěli alespoň peníze za wifi). A samotné bydlení v obchoďáku zní hrozně prakticky, ale neb to bylo v Chinatown, tak obchody s čímkoliv byly lehce ohavné a pro takový kulturní zážitek není nutné letět do Kanady a stačí se v Praze projít do holešovické tržnice nebo Sapy.

Jídlo

Stejně tak z foodcourtu v čínském obchoďáku se mi sice původně radostně rozšířily zorničky (přeci jen v Praze nejsem 4sq starostou několika čínských restaurací omylem), hned první srážka s autentickou čínou byla přiliš bolestivá. Chápu, že pražská (nebo evropská) čína prostě není čína, ale široké nudle, které ve mě vyvolávaly chuť pneumatik (nevím, kam chodím na ta přirovnání, ale tak nějak pneu určitě chutná) a masové koule, které měly pachuť rybí hlavy… No prostě dál už jen McDonald a Burger King. A zatímco Vašek se stravuje relativně na úrovni a jí samé saláty, já se cpu tradičním FF na 100%.

Fastfood jídlo je podle očekávání tak nějak stejné a nemůžu mu nic vytknout, ale místní cukerné nápoje jsou opět zajímavý zážitek. O třešňovo-vanilkové pepsi už jsem se zmiňoval minule, sbírku bych rozšířil o dva nové nápoje. Mountain Dew je asi tonik (podle chuti), ale barevně to vypadá jak moč, každopádně pít se to dá. Ohavnost, která by na sobě měla mít varování, je Root Beer. Vypadá to jako kola a smrdí to jako kola, do které byl přidaný bratrův krém na bolavou nohou. A je to hnus. Ale vypít jsem to musel, abych si mohl do bezedného kelímku načepovat obyčejnou kolu pro spravení chuti. A tuhle nechutnou chuť tu mají mimochodem i místní Orbitky.

Závěr

Toť asi ty nejvýraznější zážitky z Toronta a Washingtonu. Ale kdybych si tu psal tradiční cestopis, tak ve Washingtonu je jen pár politických pamětihodností (Bílý Dům, Lincolnův a Washingtonův pomník, Kapitol), na které se člověk koukne zvenku a jinak je to dost nuda (proti NY třeba). A Toronto má CN Tower, ze které by sice mohly být po tmě krásné fotky, ale to by ji domorodci nesměli tak hrozně nasvítit (hlavně zevnitř). Dát za vyhlídku na noční Toronto několik rozsvícených televizí s reklamní smyčkou, to prostě bolí (viz obr).

úterý 5. března 2016, 04:57 - 13695× shlédnuto - RSS komentářů - tagy: cestovani?>


Nepřehlédněte

Ivan - sobota 14. května 2016, 15:14 - web - #

Super článok! Hlavne, čo sa týka toho dotazu, ako si spomínal, že si cestoval. Taxíky v NY sú asi každodennou rutinou. A takisto ma dorazil ten motel v obchodnom dome, zaujímavé. :)

vanlh2017 - pátek 18. srpna, 04:02 - web - #

học kế toán ở bắc ninh học kế toán ở bình dương học kế toán ở cầu giấy học kế toán ở đà nẵng học kế toán ở đống đa học kế toán ở đồng nai học kế toán ở hà đông học kế toán ở hà nam học kế toán ở hải dương học kế toán ở hải phòng học kế toán ở long biên học kế toán ở minh khai học kế toán ở nam định học kế toán ở vũng tàu học kế toán ở quận 3 học kế toán ở quảng ninh học kế toán ở thái bình học kế toán ở thái nguyên học kế toán ở thanh xuân học kế toán ở thủ đức học kế toán ở bắc giang học kế toán ở vĩnh phúc học kế toán ở từ liêm

học kế toán tại bắc ninh học kế toán tại bình dương học kế toán tại cầu giấy học kế toán tại đà nẵng học kế toán tại đống đa học kế toán tại đồng nai học kế toán tại hà đông học kế toán tại hà nam học kế toán tại hải dương học kế toán tại hải phòng học kế toán tại long biên học kế toán tại minh khai học kế toán tại nam định học kế toán tại nghệ an học kế toán tại quận 3 học kế toán tại quảng ninh học kế toán tại thái bình học kế toán tại thái nguyên học kế toán tại thanh xuân học kế toán tại thủ đức học kế toán tại tiền giang học kế toán tại vĩnh phúc học kế toán tại từ liêm

phần mềm misa 2017 full crack cách viết cv xin việc hướng dẫn sử dụng phần mềm misa 2017 huong dan viet muc tieu nghe nghiep download fast accounting 11 full crack crack misa 2017 download fast accounting 11 full crack hướng dẫn sử dụng phần mềm misa 2017 định khoản trợ cấp thôi việc tài khoản 338 phải trả phải nộp khác hạch toán tài khoản 341

xbox one - úterý 22. srpna, 17:21 - #

Find out when you are separated from your spouse. Find out who you are in this world and what you need to be happy. I think the most important thing in life is to find the self because only by seeing you can do anything else.The key to open every door of science is question mark; Most of our great discoveries are the same, but the wisdom of life often determines where to go when something is wrong ask the question why. Xbox One Gamestop | Unblocked Games 500 | ABCya 5 Games

Sherrie Works - sobota 9. září, 05:44 - #

Paragraf dalam HTML[sunting | sunting sumber]undangan pernikahan klub bola Agen Welded Beam T beam King Queen Cross Castellated Beam undangan pernikahan cetak Pabrik besi cnp baja Agen Plat Besi Hitam undangan pernikahan Agen Jual Besi Siku Baja Agen Bondek Cor Agen Atap Spandek Sni Toko besi beton psi Ulir Polos Distributor besi cnp baja Distributor besi cnp baja undangan pernikahan klasik Distributor besi h beam baja Agen Plat Kapal Bki Krakatau Steel undangan pernikahan amplop surat Agen Besi Unp Baja Profil Kanal Distributor Stainless steel Agen Plat Bordes Kembang Toko besi beton perwira Harga besi cnp baja Harga besi cnp baja undangan pernikahan cantik elegan jual laptop asus <a/> jual laptop asus <a/> jual laptop asus murah<a/> jual laptop asus murah<a/> Harga besi h beam baja jasa konstruksi baja undangan pernikahan simple Agen Besi Cnp Profil Baja Gording Supplier Stainless steel Distributor besi cnp baja Toko besi beton PAS Jual besi cnp baja Jual besi cnp baja undangan pernikahan custom Jual besi h beam baja www.pusatbesi­baja.co.id undangan pernikahan murah Agen Besi Hollow Agen Stainless steel Harga besi cnp baja Toko besi beton master steel ms Supplier besi cnp baja Supplier besi cnp baja undangan pernikahan cute Supplier besi h beam baja www.pusatbesi­baja.com undangan pernikahan unik Agen Wiremesh Toko Stainless steel Jual besi cnp baja Toko besi beton ksty Toko besi cnp baja Toko besi cnp baja undangan pernikahan coklat Toko besi h beam baja www.jualbesiba­jamurah.com undangan pernikahan biasa Agen Besi Pipa Baja Schedule 80 Jual Stainless steel Supplier besi cnp baja Toko besi beton krakatau steel Agen besi cnp baja Agen besi cnp baja undangan pernikahan cantik dan murah Agen besi h beam baja Agen besi beton Sni Ulir Polos polos ulir undangan pernikahan bunga Agen Besi Pipa Baja Schedule 40 Harga Stainless steel Toko besi cnp baja Toko besi beton jcac Pabrik besi cnp baja Pabrik besi cnp baja undangan pernikahan casual Pabrik besi h beam baja Agen besi beton sii undangan pernikahan artis Agen Pipa Besi Hitam Medium Pabrik Stainless steel Agen besi cnp baja Toko besi beton interworld steel is Distributor besi h beam baja Distributor besi h beam baja undangan pernikahan contoh Distributor plat besi hitam Agen besi beton psi Ulir Polos undangan pernikahan modern Agen Besi Wf Distributor Baja Ringan Distributor Wiremesh Besi Toko besi beton gunung garuda Harga besi h beam baja Harga besi h beam baja undangan pernikahan chinese Harga plat besi hitam Agen besi beton perwira undangan pernikahan artis Agen Besi H beam Supplier Baja Ringan Harga Wiremesh Besi Toko besi beton delcoprima Jual besi h beam baja Jual besi h beam baja undangan pernikahan cantik Jual plat besi hitam Agen besi beton PAS undangan pernikahan casual Agen Besi Beton Agen Baja Ringan Jual Wiremesh Besi Toko besi beton cakra steel cs Supplier besi h beam baja Supplier besi h beam baja undangan pernikahan bunga Supplier plat besi hitam Agen besi beton master steel ms undangan pernikahan animasi www.sentrabesi­baja.com Toko Baja Ringan undangan pernikahan simple undangan pernikahan murah Supplier Wiremesh Besi Toko besi beton bjku Toko besi h beam baja Toko besi h beam baja undangan pernikahan bentuk dompet Toko plat besi hitam Agen besi beton ksty undangan pernikahan murah Toko Welded Beam T beam King Queen Cross Castellated Beam Jual Baja Ringan Toko Wiremesh Besi Toko besi beton Sni Ulir Polos Agen besi h beam baja Agen besi h beam baja undangan pernikahan buatan sendiri Agen plat besi hitam Agen besi beton krakatau steel undangan pernikahan biru Toko Bondek Cor Harga Baja Ringan Agen Wiremesh Besi Toko besi beton ais Pabrik besi h beam baja Pabrik besi h beam baja undangan pernikahan batik Pabrik plat besi hitam Agen besi beton jcac undangan pernikahan arab Toko Atap Spandek Sni Pabrik Baja Ringan Pabrik Wiremesh Besi Toko besi beton

link10

Komentáře používají Texy! syntaxi.

"odkaz":http://kam.vede.cz, *zdůrazněné (em)*, **zdůrazněnější (strong)**, citace


Hledání

Mikroblog

GOTO TWITTER
GOTO POSTEROUS

Reklama

Nejčtenější

Reklama

Kvalitní domény, levný webhosting
Vyzkoušejte spolehlivý Český hosting. www.cesky-hosting.cz

Facebook tipy

Moje weby

Napište mi vzkaz