Přeskočit na obsah

Hledej:


elfineer | blog

@PavelHoralik @ischiam tomu obyčejně hráblo, ne? :)
twitter.com/elfineer


pro 07 17

Videopůjčovna ČT startuje

Datum a čas pondělí 17. prosince 2007, 01:51
Tagy ct televize webdesign
Komentáře 15 (přejít na komentáře, přidat nový, sledovat pomocí RSS)
Přečteno 32190×
Popis ČT spouští novou službu videa na vyžádání. Znamená to ale DRM, časové omezení, ne moc přívětivý program... Update: film se navíc zablokoval dříve.

(UPDATE 4. prosince 2009) Dnes bylo oznámeno, že Videopůjčovna ČT do konce roku (17/12) končí. Následuje text z webu ČT:

Vážení zákazníci,
děkujeme Vám za zájem o pořady z naší nabídky. Musíme Vám však oznámit, že ke dni 17. 12. 2009 bude provoz Videopůjčovny ČT ukončen. Prosíme proto, abyste využili doby, kdy bude videopůjčovna ještě v provozu, a vyčerpali kredity z Vašich účtů zapůjčením pořadů z našeho katalogu.
Děkujeme za pochopení a přejeme Vám hodně zábavy.

Dál pokračuje původní článek na blogu, nyní už má spíš jen historický charakter...


Myslím, že jde o novinku opravdu starou jen pár hodin – naposled jsem na web ČT zavítal dnes odpoledne, když jsem se chtěl podívat na kus Otázek VM a to vypadal on-line archiv normálně, až večer se objevil velký černý panel s odkazem do videopůjčovny.

Jde o standardní video na vyžádání, ale upřímně řečeno, je to mnohem horší bída, než jsem čekal. Ale popořadě…

Pro používání této videopůjčovny si musíte nainstalovat program. Samozřejmě jen pro Windows, snad to zase běží na nějakém .net frameworku – hlavně je celý tento program zbytečný a neumí snad nic speciálního, co by nevyřešil webový prohlížeč (maximálně stahování souborů, ale i tak by mohla být možnost stáhnout soubor přímo z webového prohlížeče).

Miniupdate (19. 12)

Přiznávám drobnou změnu názoru na samotný program. Ono by to asi šlo nějak vyřešit i bez něj (jako že by podobně jak u i-legálně WMPlayer spustil stránku pro získání licence). Ale až tak úplně zbytečný ten program není, lépe navede nezkušené uživatele (i když nejdřív stáhnout soubor zdarma a pak ho licencovat je trochu zvláštní) a přeci jen stahovat gigové soubory není pro prohlížeč úplně ideální. Obecně ale spíše než instalace programu, je pro alternativní uživatele problémem celé Windows DRM.

Videopůjčovna České televize

Téměř všechnu vlastní průběžnější tvorbu dává ČT na internet zdarma – za to ji patří pochvala, téměř až potlesk. Co se týká příjmů televize – já jim přeji jak poplatky, tak i reklamy – oboje mi příjde na rozumné úrovni. Ale to, jestli si ČT zaslouží vybírat za filmy a seriály nemalé poplatky za sledování po internetu, to nechávám k diskuzi :). Mně to příjde tak nějak mezi… (nějaký manipulační poplatek určitě).

Videopůjčovna České televize

Ceny

Samotné ceny jsou nejčastěji 39 Kč za film a 95 Kč za 5 seriálů (prodávají se po balících). Platí se dobíjecím kupónem, převodem z účtu, přes eBanku, kartou a mobilem. To znamená, že dobíjecí kupóny (pokud se vůbec rozšíří) budou pěkné pro věrné diváky, ale ne pro ty, kteří se rozhodnou, že si pustí něco přes Videopůjčovnu ČT, aniž by to dopředu plánovali. Podobně převod z účtu (rychlost u eBanky asi bude lepší, ale zas tak moc lidí ji nemá). Takže z rozumných možností zbývá platební karta a mobil. Platební karta bude asi do budoucna dobrá možnost, momentálně mi nefungovala (stále to jen načítalo stránku zabezpečené brány a nic). Takže by z toho měl nejlépe vyjít mobil… Měl.

Videopůjčovna České televize

Malým textem (naštěstí ale ne úplně přehlédnutelným) se dočtete, že ze 79 korunové SMSky vám na váš virtuální kredit přijde… (teď se podržte…) 40–46 Kč (podle operátora). 33–39 Kč jde na provize všemožných firem kolem. Já věděl, že podobné provize jsou dost velké, o to víc mě překvapila SMS jízdenka od DPP, ale tohle je moc.

Videopůjčovna České televize

Filmy

Samotné filmy jsou větší než obvyklých 700 MB (většinou pirátských :-) ). Zkoušel jsem si stáhnout (a SMSkou zaplatit, když karta nešla) Dvojroli. Film má hodinu a půl, velikost 1,28 GB, rozlišení 720×572. Co musím uznat: soubor se stahoval největší možnou rychlostí – 500KB/s.

Jen dočasné!

Čím si to u mně tato služba rozlila nejvíc, je omezená doba půjčení. Není to nic nového nebo šokujícího – ale proč? Proč ČT, která od vás vybrala koncesionářské poplatky, měla z vás peníze na reklamách, sebrala vám za stažení filmu 40 korun a chtěla po vás vědět poštovní adresu, proč vám tato ČT dává jen 72 hodin na shlédnutí?

A proč to tato ČT nenapíše někam viditelně (třeba při objednávání filmu), ale tuto informaci se můžete dozvědět jen různě okolo (fakt, že je film k po třech dnech k ničemu je podle mě příliš důležitý na to, aby byl zašoupnut v Častých dotazech, Podmínkách služby a Návodu k používání – několik odstavců po tom, že váš počítač potřebuje třeba připojení k internetu).

Videopůjčovna České televize

Závěr

Ačkoliv obecně je můj názor na ČT až nadprůměrně pozitivní a samotný zadarmo archiv je opravdu perfektní, tato služba se mi zdá čím dál více jako výsměch. Nehodnotím to, že se aplikace někdy chová divně a že nabídka zatím nic moc – to je (skoro) v pořádku, je to první verze, jsou to začátky. Ale časové omezení, DRM, nemožnost se na to tím pádem rozumně podívat v televizi… Udělat tuto službu před rokem, zasloužili by si velkou plus za odvahu, průkopnictví… Ale dneska už jim nic moc jiného nezbývá.

TIP: Můj článek z března o přechodu televizí na internet

Update (19. 12. 2007)

Dneska odpoledne jsem chtěl film dokoukat, ale ouha... licence už asi vypršela. Podle všeho měla vypršet až po půlnoci, ale místo toho se tak stalo už dnes odpoledne. (Žádné pokusy s nastavením data nebo program z komentářů jsem nezkoušel.) No, už to nebudu nijak řešit, jen jsem dal 80 korun za hodinu filmu... To už asi hodně dlouho nezkusím :-)

Videopůjčovna České televize - předčasně zablokovaný film

sobota 17. prosince 2007, 01:51 - 32190× shlédnuto - RSS komentářů - tagy: ct televize webdesign?>


Nepřehlédněte

anonym - pondělí 17. prosince 2007, 03:47 - #

Víceméně souhlasím. ČT má ale svůj archiv a to je featura jako Brno. Nedávno ohlásili projekt digitalizace a jestli vyřídí práva a zpřístupní ty zajímavější věci, budu nadšeným zákazníkem — i přes tu DRM.

honza - pondělí 17. prosince 2007, 10:18 - #

nu ja treba tuto sluzbu nevyuziji prave kvuli drm. A vubec me fascinuje, kde ceska televize bere tu drzost udelat pujcovnu a pak v klidu filmy zamknout do drm. Inu co, asi dalsi vyhozene penize. Jedinni kdo na tom vydela je ta firma co to programovala. Budou si muset uvedomit, ze cesta pres drm nevede a stejne tak ze nevede cesta pres omezeni doby pujceni. Proste mate velmi tvrdou konkurenci v podobe piratskych filmu a pokud chcete vydelavat musite prijit s nabidkou lepsi. Tj velky archiv, velka rychlost stazeni, rozumne ceny a bez omezeni uzivatele!

Martin - pondělí 17. prosince 2007, 12:15 - #

Archiv ČT je super, ale kdy jsem tam naposled něco sledoval? Před půl rokem?

Vydavatelé obsahu by si měli uvědomit, že starý obsah se lidem hodí už jen k referenčnímu prohlédnutí a má nulovou cenu. DRM omezená půjčovna sto let starých filmů za vyšší cenu, než stojí DVD v trafice, to je výsměch.

mik - pondělí 17. prosince 2007, 12:32 - web - #

Mám stejný názor na „iVysílání ČT“, jinou možnost podívát se na Krause nebo Gamepage nemám protože nevlastním televizi a ani mi to nevadí :) ale toto mi přijde jen jako „další způsob jak od nás vytáhnout peníze“. Ještě mi celkem přijde směšné prodávat seriály po dílech? Za takové nekonečné seriály bych teda v žádném případě nechtěl platit :)

anonym - pondělí 17. prosince 2007, 15:05 - #

Cena DVD teď šla hodně dolů a třeba videopůjčovny z toho mají docela šok (byli zvyklí půjčovat za čtyřicet korun) — těžko z toho něco vyvozovat. Ostatně sám videoarchiv často používá slůvka jako „půjčovna“ nebo „půjčit“.

Rumczeis - pondělí 17. prosince 2007, 22:07 - #

DRM lze, pokud vlastnite licenci, odebrat a ziskat tak neomezene prehravani – ale nezkousel jsem nemam nic v DRM :) viz: http://undrm.in­fo/…-protection/

AdminNV - úterý 18. prosince 2007, 00:19 - web - #

Já bych to neodsuzoval, je to prostě v začátcích. Oni časem sami přijdou na to, že DRM je nesmysl. Zvlášť pokud se tituly jako Saturnin zároveň dají koupit u novinového stánku na DVD za obdobnou cenu a dívat se na to můžu furt, ne jen tři dny :)

PavelT - úterý 18. prosince 2007, 01:45 - #

Vzhlede k tomu, ze online pujcovny nejsou nic noveho, tak bych v tomto pripade CT neomlouval. Z meho pohledu je zde opetovne snaha vytezit co nejvic penizku bez ohledu na kvalitu sluzeb. Ostatne trend poslednich let v CR…

Kaja - neděle 6. ledna 2008, 01:06 - #

Zkoušel tedy někdo odstranit „časovou ochranu“, aby se pak na stažený materiál dalo koukat kdykoliv?

Dan - úterý 8. ledna 2008, 22:50 - web - #

Kaja: Ano, pise o tom vyse Rumczeis. Zkousel jsem FairUse4WM, bez problemu. http://undrm.in­fo/…-protection/

Marekzprahy - úterý 29. dubna 2008, 21:35 - web - #

Myslím, že tady někteří moc dobře nechápou slovo „videopůjčovna“. Zkuste si to slovo rozdělit na slova „video“ a „půjčovna“, a pak se znovu zamyslete nad významem DRM. Jinak moje zkušenosti s videopůjčovnou ČT najdete na mém blogu (odkaz web).

Jaden - pátek 15. října 2010, 10:42 - web - #

Proste mate velmi tvrdou konkurenci v podobe piratskych filmu a pokud chcete vydelavat musite prijit s nabidkou lepsi.

Poasie - středa 3. listopadu 2010, 10:38 - web - #

Budou si muset uvedomit, ze cesta pres drm nevede a stejne tak ze nevede cesta pres omezeni doby pujceni.

video converter for mac - sobota 12. listopadu 2011, 03:59 - web - #

hi, thanks for sharing. I love to visit here. It is really nice website.

kakakaoo - pondělí 23. července, 04:54 - #

kate spade pandora outlet tiffany outlet kate spade yeezy boost pandora jewelry ralph lauren oakley sunglasses coach outlet michael kors outlet pandora outlet canada goose jackets oakley sunglasses nike shoes cheap nfl jerseys ultra boost coach factory outlet nike shox prada handbags coach outlet store moncler coats underarmour shoes moncler jackets kate spade bags coach outlet online vans store louis vuitton outlet store atlanta braves jerseys christian louboutin outlet canada goose outlet pandora charms sale clearance michael kors outlet clearance michael kors outlet clearance red bottoms supreme clothing nike shoes coach outlet online adidas shoes timberland boots ralph lauren outlet nike outlet coach outlet store fitflops adidas yeezy birkenstock sandals fendi handbags ugg boots red bottoms shoes swarovski outlet nike shoes coach factory outlet online coach factory outlet tory burch outlet online polo outlet store coach factory outlet online nike store coach factory outlet uggs canada nike cortez louis vuitton fred perry adidas outlet michael kors outlet canada adidas shoes nike outlet mont blanc hermes outlet coach outlet nike air max shoes pandora charms sale coach outlet store christian louboutin michael kors outlet ralph lauren uk pandora charms louis vuitton outlet online louis vuitton handbags ralph lauren outlet coach factory outlet houston astros jerseys nike outlet online nike outlet online coach outlet store online clearances michael kors outlet adidas yeezy boost canada goose outlet asics shoes moncler jackets mulberry bags michael kors handbags air max 2018 canada goose sale cheap jordans coach outlet moncler salvatore ferragamo ysl handbags nike shoes ralph lauren outlet kate spade outlet 180723yueqin

Komentáře používají Texy! syntaxi.

"odkaz":http://kam.vede.cz, *zdůrazněné (em)*, **zdůrazněnější (strong)**, citace


Hledání

Mikroblog

GOTO TWITTER
GOTO POSTEROUS

Reklama

Nejčtenější

Reklama

Kvalitní domény, levný webhosting
Vyzkoušejte spolehlivý Český hosting. www.cesky-hosting.cz

Facebook tipy

Moje weby

Napište mi vzkaz