Přeskočit na obsah

Hledej:


elfineer | blog

@PavelHoralik @ischiam tomu obyčejně hráblo, ne? :)
twitter.com/elfineer


úno 07 02

Už nejsem power-user

Datum a čas pátek 2. února 2007, 17:14
Tagy pc ralph
Komentáře 6 (přejít na komentáře, přidat nový, sledovat pomocí RSS)
Přečteno 7671×
Popis Musel jsem si to přiznat a zrovna o zkouškovém se to projevilo nejvíc. Už asi nejsem power-user.

Power Rangers / Users

Není to tak dlouho, co jsem hledal na Well:Done něco k PDA, když jsem se proklikal k článku o tom, proč je Apple špatný (link není, protože článek už nějak čerstvě není) a tam našel pěknou větu:

...píšu zde o „power-users“. Sekretářce je jedno, v čem píše dopis.

A došlo mi to. Už nejsem power-user. Sice na počítači nepíšu dopisy, ale jde o něco jiného. Sedím u počítače, protože dělám nějaký web, koukám na film (seriál), čtu si noviny (blogy), píšu si s někým po ICQ. Ale důležité je, že sedím u počítače kvůli XY, ale ne, že bych jen „seděl u počítače“. Dřív (tak roky zpátky) jsem si kupoval Computer (asi tak pět let). Vždy, když vyšel, jsem zkoušel programy, co byly na přiloženém CD. Ne všechny, musel to počítač zvládat, musely mě aspoň trochu zajímat a podobně. Takovéty mapy hvězdné oblohy byly většinou někde na hranici.

CD s programy

Pravda, času na podobné nesmysly bylo mnohem víc (škola končila nejpozději ve dvě, poměrně dlouho školní potřeby úspěšně uspokojovalo ranní půlhodinové pročítání sešitů v metru). Ale nejde tu jen o čas – po maturitě ho taky bylo docela dost a do trafiky jsem pro poslední Computer a Chip s DVD neletěl. Stějně tak počítačové informace – když už to bylo vytištěné na papíře, mě zbývaly ještě čtyři stanice a neměl jsem co dělat, tak jsem si ten článek o posledních typech pamětí přečetl. Computer byl nahrazen RSS Živě.cz, ale přečtu si tak jeden dva články za týden.

Pro čtení v MHD teď používám PDA, kam si ukládám delší články, které se mi nechce číst u počítače. Technickým tématům ale úspěšně konkuruje třeba Grigo a vůbec různé úvahy třeba z blogů Respektu, každopádně spíše netechnické věci.

Když jsem v roce 2002 dostal normálnější počítač (mimochodem nemůžu si pomoct, ale myslím, že s tehdejší 256 MB RAM a Intel Celeronem 1,7GHz by šlo žít bez větších problémů dodnes) a viděl jsem poprvé film na CD (snad Harry Potter 1), byl jsem, troufám si použít to slovo… fascinován. Ty avíčka, která doteď obsahovala jen bezvýznamné trailery, „vtipná“ videa, jejíž funkci dnes úspěšně nahradilo YouTube s broadbandem, jsou schopná nést rozumnou informaci. Začaly mě zajímat věci jako kodeky, používání VirtualDubu, VirtualDubModu, DVDx

Když se mě dneska ptal kamarád po ICQ, jak udělat z DVD „soubor do počítače“ (mimochodem proto, aby se na televizní pořady nahrané na DVD-RW rekordéru mohl podívat v PC, nic nelegálního), zmohl jsem se jen na …no já na to dřív používal DVDx, ale to už je dlouho….

Namo WebEditor

Jednou jsem takle před lety na CD Chipu potkal demoverzi Namo WebEditoru (typický WYSIWYG) se soutěží o návrh nového CD layoutu. Sice můj příspěvek do soutěže byla víceméně bída, ale v NWE jsem začal tvořit web školního časopisu (nějak nebylo lepší téma). Náhodou jsem ho minulý týden našel na síťovém disku – co se týče obsahu, tak to byla spíš blbost, ale myslím, že na rok 2001 měl web docela slušnou technickou kvalitu :).

Pak jsem začal pronikat do tajů PHP, CSS apod. Důležité na tom je, že to nebylo toulání se po nastavení Windows (trochu přeháním, ale dnes do nastavení nového programu lezu, když potřebuju něco změnit a ne proto abych věděl, co se dá změnit) apod. Ne, že bych toho času dnes litoval – asi mi to vypěstovalo „instinkt“, kde co v nastavení hledat.

Když zaťuká soused, že zapomněl IP adresu routeru a neví, jak se dostat k nastavení ADSL, tak jsem stále schopný napsat tracert seznam.cz. Ale jinak mi už je docela jedno, kolik mám na disku místa (hlavně, že to jde jakžtakž rychle), soubory na ploše uklízím jenom když mám pocit, že už by to opravdu chtělo, pravidelnost spouštění defragmentace taky už není, co byla. Na zálohování příjde čas, když mě napadne, že jsem udělal dost práce, které by byla škoda, ale nějaké pravidlo v tom taky není.

Potřebuju si ohřát zbytky od včerejška? Použiju mikrovlnku. Potřebuju si stáhnout PPT z nějaké přednášky? Použiju počítač.

Jen ještě nevím, co se stalo se mnou :) Vyrostl jsem? Zblbnul jsem? Stalo se vám to taky :)?

pondělí 2. února 2007, 17:14 - 7671× shlédnuto - RSS komentářů - tagy: pc ralph?>


Nepřehlédněte

Wu - pátek 2. února 2007, 22:25 - web - #

No jo, stalo. Tak třeba úzkostlivě přemýšlím, jestli chci riskovat instalaci jakéhokoliv nového programu, abych si nedejbože něco nepochroumal a nemusel to opravovat.

BaRacuda - neděle 4. února 2007, 22:40 - web - #

Mě se stalo doslova to samé a když říkám doslova, tak opravdu do posledního puntíku :)

INis - pátek 2. března 2007, 01:41 - #

Jojo, ja jsem na tom uplne stejne. Prosel jsem snad vsechny nejznamejsi operacni systemy. Hral si se vsim co se dalo, ale ta doba uz je davno pryc :) Nejak jsem si uvedomil, ze smysl zivota neni v tom jen sedet u pocitace a do krve se hadat ktery system a program je nejlepsi :) Podival jsem se na ty strany well:done a zda se mi, ze ty lide si neuvedomuji, ze pocitac je pro lidi a ne ze jsou lidi pro pocitac :) Jinak pekny blog :) preji hodne uspechu u zkousek:) Taky jsem je musel kdysi vsechny na MFF absolvovat :)

Krasny den!

INis

سعر تكييف شارب - pondělí 27. září 2021, 11:20 - web - #

اسعار تكييف شارب فى مصر سعر تكييف شارب

اسعار تكييف كاريير فى مصر - pondělí 27. září 2021, 11:29 - web - #

اسعار تكييف كاريير فى مصر

johnansaz - úterý 19. dubna, 05:20 - web - #

http://imrdso­acha.gov.co/…a-120mg-qrms

Komentáře používají Texy! syntaxi.

"odkaz":http://kam.vede.cz, *zdůrazněné (em)*, **zdůrazněnější (strong)**, citace


Hledání

Mikroblog

GOTO TWITTER
GOTO POSTEROUS

Reklama

Nejčtenější

Reklama

Kvalitní domény, levný webhosting
Vyzkoušejte spolehlivý Český hosting. www.cesky-hosting.cz

Facebook tipy

Moje weby

Napište mi vzkaz