Přeskočit na obsah

Hledej:


elfineer | blog

@PavelHoralik @ischiam tomu obyčejně hráblo, ne? :)
twitter.com/elfineer


pro 10 30

Tři měsíce s iPadem

Datum a čas čtvrtek 30. prosince 2010, 21:41
Tagy ipad apple
Komentáře 10 (přejít na komentáře, přidat nový, sledovat pomocí RSS)
Přečteno 28375×
Popis Pár postřehů z delšího používání iPadu, tipy na aplikace...

Tento článek není další recenze iPadu, spíš shrnutí dosavadních postřehů z používání iPadu a tipy na pár aplikací – něco jako napsal nedávno Miloš Čermáku na iDnesu, případně už pár měsíců staré tipy Marka Lutonského na jeho blogu na MobilManii (1 a 2). Stejně tak mezi Vánocemi a Silvestrem nevychází z nějakého duchaplného důvodu (stihnout rychle před vydáním iPadu 2, bude-li v lednu?), ale až teď jsem našel chuť ho dopsat.

Článek je poměrně dlouhý, proto zde jsou uvedeny odkazy na konkrétní témata:

Cena

Začnu cenou – koncem léta jsem si iPad pořídil díky tomu, že kamarád jel na jazykový pobyt do USA, takže dostal úkol: dovést iPada. Cena kolem $550 mi přišla rozumná, naopak tehdejší česká (kolem 17 tisíc většinou) byla už přiliš, tak moc bych o iPad nestál. Čeští distributoři ale před pár týdny potěšili rozumnými cenami, které odpovídají americké ceně (kolem 12 tisíc), takže teď by podobný nákup neměl smysl – nechtěl bych se teď snažit svůj iPad reklamovat. A ještě druhým záporem této transakce bylo napětí, když mi od kamaráda přišla Facebook zpráva „tak jsem toho ipoda sehnal“. :)

Vzhled, ovládání

iPad vypadá pěkně, ale je naprosto jasné, že nová verze bude zas lepší a hezčí. Pro mě má velikost ideální (ani velký, ani malý) a moc neváží (v tašce ho nepoznám). Velmi se špiní, ale při praktickém používání to není vidět, protože displej to vždy úspěšně prosvítí. Pokud je ale už zprasený moc, tak nereaguje úplně přesně na ovládání – to je ta chvíle, kdy beru do ruky papírovou utěrku. Za celou dobu se mi ale nepovedlo udělat na skleněné straně jediný škrábanec, naopak na zadní straně pár jo.

Apple iPad: naležato Apple iPad: nastojato
iPad: porovnání čistého a špinavého
iPad: porovnání s mobilem a A4kou

Nechápu ale nesmyslné ovládání tlačítkem. Kromě toho, že tlačítko se časem ochodí (už jsem viděl iPada i pár iPhonů, které měly toto tlačítko propadlé až o milimetr; na mém už je myslím také vidět lehké opotřebení), je to úplně odlišný typ pohybu ruky než jiné používání. Smysl ještě trochu dávalo, dokud fungovalo jen na opuštění aplikace (jsem s maily hotov, přestanu jezdit prsty po displeji a zmáčknu fyzické tlačítko), ale absolutně nedává smysl u multitaskingu. Když budu chtít při psaní mailu kouknout do prohlížeče, musím od psaní na klávesnici přehmátnout, CVAK CVAK, projet pruhem aplikací, vybrat prohlížeč a pro návrat k mailu zase CVAK CVAK. Když by přitom místo toho vyjel multitaskingový panel například po přiložení tří prstů (snadné gesto, které aplikace moc často nepoužívají), celé ovládání by dávalo větší smysl.

A k ovládání ještě další minus – šoupátko na boku, které původně rozumně sloužilo k zamčení rotace obrazovky, je nyní (po updatu na 4.2) na přepnutí do tichého režimu. To u mě taky postrádá smysl, protože jediný zvuk, který iPad sám od sebe dělá, je push notifikace/e-mail a to je zvuk dostatečně tichý a snesitelný, i když zapomenete ztlumit zvuk – není nutné jako u mobilu poslepu kontrolovat, jestli se náhodou neozve zvonění.

Původně mi iPad přišel spíše jako zařízení naležato, ale na čtení se opravdu víc hodí režim na výšku. Často mě ale naštve, když se otočí displej o 90 stupňů nebo naopak když iPad ležící na stole musím zvedat, aby pochopil, jak má být natočený – při zamčení displeje na jednu stranu se mi pak používá lépe. Applem propagované „Podívejte, chci něco ukázat kamarádům, tak otočím iPada a ono se obraz sám přetočil! No vážně, sám!!!“ je pro mě bezcenná funkce.

Na dotykové klávesnici se mi píše dobře, ale zas ne tak moc, abych si do iPadu dělal poznámky či odpovídal na maily jinak, než když vážně není počítač po ruce. Díky lokalizaci už lze opravdu psát všechny české znaky, funguje ale jinak, než je zvykem (pro é musíte zmáčknout nejdřív e a pak čárku, ne ´ a pak e jako je zvykem jindy). Navíc jsou ´ a ˇ na cenných místech čárky a tečky ve větě (na anglické klávesnici), takže česká u mně prohrála.

iPad: porovnání české a anglické klávesnice

A ke klávesnici ještě jedna výtka – já chci šipky! Alespoň dvě, pro posun vpravo a vlevo. Když se při zadávání adresy překlepnete, musíte buď všechno umazávat backspacem a nebo se snažit trefit prstem doprostřed slova, čekat, než iPad ukáže tu otravnou lupu a v ní pak zvolit místo před chybným písmenem… – zbytečně náročné.

Tohle bylo asi moje největší nadávání na iPad, dál už jsem skoro jen pozitivní.

Baterka a nabíjení

Baterie mi bohatě stačí – většinou připojuji iPad do nabíječky přes noc a i při velmi aktivním používání se pod 50% nedostanu. Vzhledem k tomu, jak jsem iPad pořídil, jsem byl trochu napnutý, jestli opravdu stačí zapojit nabíječku do americké redukce a opravdu, nebyl s tím žádný problém (stejně jako iTunes – dnes už to ale není nutné řešit). Jediné minus: iPad se nenabíjí při připojení k počítači (u Maců ale ano) – nebo to alespoň tvrdí.

Prohlížeč, maily

prohlížeči se většinou moc nepíše, ačkoliv jde o jednu z klíčových funkcí iPadu – prostě funguje, není mu moc co vytknout, snad jen, že by mohl umět panely se záložkami a ne těmi divnými náhledy, protože když se vám odkaz bez varování otevře v novém okně, tak to jsou 3 kliknutí se ho zase zbavit a pár animací, které spíš jen zdržují.

Prohlížeč (Safari) iPadu Prohlížeč (Safari) iPadu

Kromě Safari používám perfektní Atomic Browser, který toho umí hodně i v Lite verzi (plnou jsem si pořídil, protože stojí nejnižších 0,79€). S jádrem Safari, umí panely (se záložkami a s křížkem), mezi kterými se dá přepínat gesty, umí blokovat reklamu (Safari blokuje jen tu flashovou :)), umí fullscreen (právě těmi třemi prsty) a také se umí vydávat za Firefox – to se hodí, pokud se nějaký web rozhodne, že iPad je mobil a na normální web nemáte lézt (dělá to například Twitter.com, ale ten je lepší použít v aplikaci – viz dále).

iPad: Atomic Browser
iPad: prohlížeče z iPhonu

Kromě toho mám ještě 2 prohlížeče z iPhonu – Operu Mini a nějaký trochu pochybnější Anonymous Browser. Důvod je jednoduchý – nemám iPhona a když chci vědět, jak vypadají moje weby v něm, použiju toto (ten anonymní používá jádro Safari a má přitom iPhoní rozměry).

Mail – funguje, jak má :), žádné připomínky mě nenapadají – po 4.2 updatu už u Gmailových schránek je tlačítko Archivovat (předtím bylo nutné vždy zvolit přesunout a složku, protože popelnice opravdu mazala). Mail ale nechodí úplně okamžitě, proto se mi osvědčilo mít aplikaci od Googlu, která na příchozí mail v Gmailu „cinkne“ rychleji.

Mailový klient v iPadu

Kalendář, úkoly

Na úkoly lze zdarma použít velmi propracované Doit.im, které jde i synchronizovat s webem. Podrobnější zkušenosti ale moc nemám.

Kalendář vypadá krásně, synchronizuje se s Google Kalendářem okamžitě (zvládá i přídavné kalendáře jako třeba TV program) a snad mu není co vytknout, jen ho nepoužívám :). Měl by smysl, kdyby se ukazoval jako widget při zamčeném iPadu, takle ho otevírám jen pro detaily událostí.

Kalendář v iPadu

Knihy, články a RSS

Nejdříve k článkům – jedna z nejčastějších a nejdůležitějších aplikací je pro mě Read It Later. Konkureční Instapaper neznám, neměl jsem důvod ho zkoušet, toto mi vyhovuje bez výhrad. Jakmile je nějaký článek na počítači delší než přes ohyb stránky, najedu do rohu, kliknu v Chromu na ikonku a rozšíření ChromeItLater odešle stránku do RIL a zavře tab. (Jde použít i bookmarklet, ale rozšíření je lepší, pokud nepoužíváte panel záložek.)

Rozšíření ChromeItLater

iPad aplikace: ReadItLater

V iPadu pak aplikace po spuštění stáhne články, dokonce i pro offline čtení. Toto by bylo dokonalé na čtení v metru, bohužel mi chybí odvaha na to číst si na iPadu něco v metru, obzvlášť, když je plnější.

Knihy (či delší PDFka) cpu do iPadu většinou přes Dropbox (afl link), většinou ale jen proto, abych je v Dropboxu otevřel a zvolil „otevřít v iBooks“. Nevím proč, ale prohlížeč PDF v Dropboxu je mnohem pomalejší než iBooks. iBooks by mimochodem mohly umět něco jako složky nebo alespoň poličky – jediné, co můžete měnit, je pořadí knih (PDF).

Sympatický je ale BookStore, který v ČR sice placeně nefunguje, ale dovolí alespoň stáhnout si mnoho knih zdarma v angličtině. Podobně iTunes umožňují stáhovat podcasty a iTunesU – různé přednášky z vysokých škol.

Aplikaci Kindlu mám také, vypadá pěkně, dostal jsem nějaký výkladový slovník či co, ale nikdy jsem neměl důvod ji použít.

Na RSS se mi nejvíc osvědčil Reeder – sice je to čtečka placená a ne úplně levná (4€), ale osvědčila se – synchronizuje se s Google Readerem a po tom, co jsem si udělal pořádek a rozdělil zdroje do složek, tak se používá pěkně a rychle. Složku lze otevřít buď poklepáním, kdy se vypíší všechny nepřečtené zprávy, nebo „rozšoupnutím“ dvěma prsty, kdy se objeví všechny zdroje.

iPad RSS čtečka: Reeder iPad RSS čtečka: Reeder iPad RSS čtečka: Reeder

Na RSS jde použít nově i Flipboard, ale raději jsem zůstal u Reederu – je tam jasně vidět, co je přečtené, Flipboard je spíš jen taková hračka.

Obrázky

Nemám potřebu nosit všechny svoje fotky s sebou v iPadu (a kdyby ano, tak 16GB je zas docela málo místa a vybírat ty nejlepší by bylo moc práce) – aplikace Obrázky se mi ale perfektně osvědčila pro něco jiného – když jsem se učil, tak jsem tam měl poznámky, které vznikly nafocením tlustého šanonu (asi 500 stran) mobilem (Nokií N95). Jako oddělovač pro jednotlivé otázky posloužil vždy obrázek něčeho jiného, takže konkrétní otázka šla snadno odpočítat a iPad ani při tak veklém množství neměl problém soubory rychle procházet.

Facebook a Twitter

Na oboje používám oficiální aplikace (žádné Friendly či něco podobného).

Když jsem poprvé viděl ovládání Twitteru pro iPad, překvapilo mě, jak je zvláštní (šoupací panely), ale po pár minutách mi přišlo ideální – počítá s tím, že máte ve zprávách hodně odkazů a lze je tak číst přímo ve vysouvacím prohlížeči na boku – neposílá vás do Safari. Navíc časem dostal jako funkci odeslání odkazu do Read It Later, takže perfektní.

Sympatická je také nově přidaná funkce – push oznámení, když vás někdo zmíní, které fungují téměř okamžitě (do minuty). Jediné minus – když toho chcete dohnat v historii více, musíte otevřít prohlížeč – klient nemá něco jako „Read more…“.

Facebookem je to trochu horší – nemá oficiální aplikaci pro iPad – používám standardní web (ani ne touch.facebook­.com). iPhone aplikaci mám ale nainstalovanou také kvůli push notifikacím (zprávy hlavně). Jakmile zprávu přečtu normálně přes prohlížeč, notifikace zmizí (server si je umí i odvolávat, ale nefunguje to úplně stoprocentně).

iPad Twitter iPad Twitter iPad Facebook zpráva

Instant Messaging

ICQ ani žádnou podobnou službu v iPadu pravidelně nevyužívám (většinou spíš Facebook zprávy a e-maily), ale hodí se mít tu možnost – doporučuji iPhoní Meebo, které umí snad všechny použitelné sítě (v mém případě ICQ, Google Talk, Facebook Chat a MSN) nebo aplikaci AIM, která je dělaná přímo pro iPad a z ní využiju jen ICQ (+ nově dostala také Facebook Chat).

Obě aplikace mají podporu push notifikací (aplikace vypnete a za vás zůstane připojený server – pokud vám někdo napíše, na iPadu se objeví, ať zase aplikaci zapnete). Ani u jedné jsem si nevšimnul, že by nějak používala nový multitasking.

Video

Video bylo nejprve trochu problém – konverze do MP4 či streamování přes v principu geniální AirVideo bylo zbytečně náročné. VLC přehrávač ale hned po uvedení získal čestné místo ve spodních ikonkách a nenašel jsem nic, co by ho překonalo – bere standardní AVI (přesně podporované kodeky nevím, přehraje prostě standardní seriál typu HIMYM). Jen je trochu otravnější, že se do něj musí ty AVI kopírovat přes iTunes – to se vždycky po připojení iPadu snaží provést jeho zálohu, takže se kopírují AVI tam a zpátky.

iPad hry

Přehrávač ale musel, pravděpodobně kvůli výkonu, dost výrazně snížit počet barev a je to poměrně vidět.

Video na iPadu - VLC Video na iPadu - VLC

Nejčastěji teď ale na seriály koukám právě na iPadu – na rozdíl od počítače nehlučí a kouká se mi na něj příjemněji (ačkoliv je to obrazovka mnohem menší a hůř využívá formát, má zas o poznání menší pixely, takže nevadí ji mít mnohem blíž).

YouTube

U YouTube bych zmínil jednu věc – dobře se mi ty používají „Sledované“ – mám navolené oblíbené kanály (dost často Googlí věci jako třeba GoogleWebmaster­sHelp), takže když je nálada, mám snadno videa po ruce, pohodlněji než u počítače.

YouTube na iPadu

Některá videa ale v aplikaci přehrát nejdou – např. videoklipy od VEVO – nejspíš proto, že na iPadu nemůžou zobrazit reklamu, tak nemají důvod to povolovat.

Streaming

Pokud se spokojíte s nižší kvalitou obrazu, tak můžete díky iPhone aplikacím streamovat ČT24, Óčko či Z1. Sice to nepoužívám ijak často, ale můžete si takle z iPadu udělat malou televizi :).

iPad: streaming ČT24 iPad: streaming Óčka

Hry

Sice nejsem moc na hry (alespoň jsem si to myslel donedávna), ale nakonec se mi jich urojilo tolik, že už brzy překročí limit složky. Game Center je ale další perfektní výmysl Applu (sdílení skóre s kamarády a celosvětově), naštěstí mám zatím jen jednoho kamaráda – naštěstí proto, že Facebook hry typu kuželky už mi ukázaly, jak jsem soutěživý a chci být mezi kamarády první).

iPad hry iPad Game Center

Z her bych zmínil Angry Birds (kde jsem šetřil a koupil si jen iPhone verzi, protože mi bylo jasné, že se mi okoukají a přestanu je hrát – stalo se) a aktuálně Need for Speed: Hot Pursuit, které má perfektní grafiku a dobře se mi hraje, i když se zatáčí nakláněním iPadu (kvůli tomu jsem zavrhnul předchozí autíčka – GTRacing).

Need for Speed na iPadu
SimCity na iPadu

Hračičky

Z ostatních aplikací bych vyzdvihnul ještě Shazam na rozpoznávání hudby (zvládne i některou českou), perfektně provedené Zlaté Stránky, které snad byly první větší českou aplikací pro iPad (i když jsem je nikdy nepoužil, protože telefonní seznam je pro mě tak okrajová záležitost, že mi stačí na webu) nebo uzu (kreslení prsty pro displeji – díky multitouchi docela zábava).

Zlaté Stránky na iPadu Aplikace uzu

Další aplikace, co se hodí mít – Skype (iPhone verze, jeden nikdy neví, kdy ho může potřebovat, nově navíc i s videohovory).

Naopak samozřejmě jsem si musel nacpat do iPadu i spoustu tradičního freeware odpadu – výuku angličtiny či průvodce po Praze, protože byly zrovna zdarma (no nekupte to), vodováhu (ono to funguje!) či katalog Ikey (ono to má i český, no tak to musím stáhnout!), TED video (jednou určitě budu mít čas a chuť), mapy Galileo i Google Earth (proč vlastně??) či zajimavý, leč nepoužitelný program, který udělá z iPadu velký touchpad.

U všech aplikací bych velmi pozitivně vyzdvihnul aktualizace přes AppStore – radovat se koncem roku 2010 z toho, že aplikace dokáží napravovat své chyby, sice může znít divně, ale dost často se díky nim objevují nové funkce – potěší, když vám Need for Speed či Angry Birds řeknou, že dostaly nový level či Flipboard, že už jde použít s RSS.

iPad: update přes AppStore

Závěr

Já jsem s iPadem velmi spokojený – svoje místo si u mě našel (jak jako čtečka, tak jako „menší notebook“ na cesty) a nová česká cena mi přijde sympatická a fér.

Minusy jsem zmiňoval – multitasking přes tlačítko a místy tradiční „Apple drzost“ (kopírování souborů jen přes iTunes) – to ale není nic nového. Myslím ale, že jde přeci jen o víc než jen větší telefon, takže místy by ovládání nemuselo být jen kopie iPhonu (fyzické tlačítko, šipky…). Další minus je pak čistě osobní – už v něm mám tolik článků, PDFek na zkouknutí, že chci vidět, kdy to strávím.

iPad tedy můžu doporučit, ale věřím tomu, že ho dost lidí nevyužije tak moc jako já.

TIP: Zkuste mou iPad aplikaci (TV program) nebo se podívejte na článek tu na blogu, jak vznikla.

středa 30. prosince 2010, 21:41 - 28375× shlédnuto - RSS komentářů - tagy: ipad apple?>


Nepřehlédněte

Tomáš Hejda - čtvrtek 30. prosince 2010, 22:24 - web - #

Tak já nevím, hračka je to pěkná, ale já bych si na cesty raději koupil mininotebook (netbook nebo jak se tomu oficiálně říká) od Asusu. Moje holka ho dostala k Vánocům a nemůžu mu fakt nic vytknout, snad jen nižší vertikální rozlišení, který nutí člověka častěji skrolovat. Na klávesnici se píše překvapivě skvěle, tam malé rozměry nejsou vůbec znát. Navíc je za poloviční cenu.

Jirka - pátek 31. prosince 2010, 16:46 - #

Super článek. Na videa doporučuju Buzplayer, podle mě bezkonkurenční přehrávač. Zatím přehrál vše co jsem mu podsunul, navíc zvládá přehrávání videí v síti a dokonce streamuje videa třeba z takového ulozto, stačí podstrčit odkaz. Od doby co ho používám nemusím videa nahrávat do iPadu (ale i to jde bez iTunes). Jinak na TV doporučuju k vyzkoušení odkaz http://iphonet­v.antik.sk/.

kakakaoo - pondělí 23. července 2018, 05:11 - #

philipp plein outlet michael kors handbags yeezy boost pandora jewelry official site michael kors outlet fitflops sale clearance pandora charms coach outlet michael kors outlet online cheap oakley sunglasses swarovski crystal coach outlet ralph lauren sale clearance tiffany and co burberry outlet kate spade outlet store birkenstock sandals birkenstock shoes cheap ray bans longchamp handbags pandora charms jordans fitflops sale clearance nike outlet coach outlet store ferragamo outlet cheap mlb jerseys jordan shoes tory burch outlet tiffany and co colorado rockies jerseys uggs outlet adidas yeezy canada goose outlet ralph lauren outlet air max 2019 coach factorty outlet nike basketball shoes fitflops ralph lauren uk ray ban sunglasses canada goose adidas nmd kobe shoes yeezy 350 boost nike dunks pandora jewelry adidas campus cheap nba jerseys canada goose outlet yeezy boost oakley sunglasses outlet polo ralph lauren outlet online michael kors outlet online seattle mariners jerseys ralph lauren outlet supreme new york moncler jackets los angeles angels jerseys coach factory outlet birkenstock sandals ugg outlet coach outlet birkenstock sandals baltimore orioles jerseys fitflops sale clearance canadian goose birkenstock outlet nike air presto toronto blue jays jerseys jordans mont blanc pens puma shoes air max 97 nike huarache ecco shoes nike outlet louboutin shoes discount oakley sunglasses pandora kate spade handbags hermes birkin tampa bay devil rays jerseys air jordan shoes minnesota twins jerseys air max 2018 ecco shoes for men polo ralph lauren outlet uggs new york mets jerseys coach outlet christian louboutin outlet pandora charms sale clearance texas rangers jersey kobe bryant shoes michael kors outlet nike epic react flyknit ray ban sunglasses ralph lauren sale clearance 180723yueqin

xiaoou - čtvrtek 11. října 2018, 04:16 - #

20181011 xiaoou

longchamp outlet

supra shoes sale

bvlgari outlet

ugg outlet

cheap ray ban sunglasses

nike roshe run

vans sneakers

kate spade sale

gucci bags

louboutin shoes

nhl jerseys

coach handbags outlet

james harden shoes

yeezy boost

tory burch outlet online

chrome hearts outlet store

uggs outlet

coach outlet

ysl outlet online

uggs outlet

adidas outlet online

coach factory store

canada goose

ugg outlet

uggs outlet

adidas wings shoes

air jordan shoes

san antonio spurs

canada goose jackets

mulberry bags

canada goose jackets

ralph lauren outlet

ugg outlet

tory burch outlet online

ralph lauren outlet

montblanc pens outlet

malone souliers

prada shoes for men

adidas yeezy boost

coach outlet store online

birkenstock shoes

fitflops

christian louboutin shoes

michael kors outlet online

longchamp outlet online

adidas crazy

mulberry uk

ugg outlet stores

pandora outlet

mishka snapbacks

coach outlet online

converse shoes sale

canada goose jackets outlet

kate spade handbags

christian louboutin shoes

jordan shoes

christian louboutin pas cher

coach outlet

cartier bracelet

puma shoes

nobis jackets

polo ralph lauren

nike air max 97

nike blazer pas cher

michael kors outlet online

true religion outlet

mulberry handbags

ralph lauren polo

supreme t shirts

manolo blahnik outlet

canada goose jackets

christian louboutin shoes

wellensteyn outlet

asics running shoes

louboutin shoes

mont blanc pens

true religion jeans

kate spade handbags

michael kors outlet clearance

oakley sunglasses wholesale

ralph lauren shirts

cheap ray ban sunglasses

coach outlet online

mulberry handbags

michael kors outlet online

air jordan shoes

nike shoes outlet

coach outlet online

cheap jordan shoes

coach factory outlet

kate spade sale

colts jerseys

red bottoms

golden state warriors

balenciaga shoes

ralph lauren outlet

lacoste polo

swarovski outlet store

denver broncos jersey

christian louboutin shoes

nike factory store

michael kors outlet online

longchamp handbags sale

michael kors uk

canada goose outlet store

pandora charms sale clearance

christian louboutin shoes

burberry canada

michael kors outlet online

kd shoes

coach outlet online

jordan 3

canada goose outlet store

canada goose jackets

yeezy boost 350

adidas nmd runner

michael kors outlet online

mbt

coach outlet

mont blanc outlet

van cleef arpels jewelry

michael kors canada

ray ban sunglasses outlet

prada outlet online

cheap jordans

coach outlet online

uggs outlet

burberry outlet sale

cheap jordans

cheap basketball shoes

nfl jerseys

tory burch outlet

givenchy handbags

ralph lauren outlet

coach outlet online

fred perry polo

texans jerseys

longchamp pliage

michael kors outlet online

cheap jerseys wholesale

mulberry handbags sale

canada goose jackets

michael kors outlet clearance

michael kors outlet online

ferragamo shoes sale

ralph lauren polo

coach canada

kate spade outlet online

pandora charms sale clearance

ralph lauren outlet

fitflops shoes

gucci outlet online

ed hardy outlet

louboutin outlet

canada goose outlet store

coach factory outlet

canada goose outlet store

cheap oakley sunglasses

ferragamo shoes

ferragamo shoes

christian louboutin shoes

longchamp bags

uggs outlet

michael kors outlet online

pandora charms sale clearance

canada goose outlet store

pandora jewelry

ralph lauren polo

tory burch outlet online

canada goose jackets outlet

longchamp pas cher

coach outlet online

coach outlet online

jordan retro

cheap jordan shoes

christian louboutin shoes

cheap soccer jerseys

canada goose coats

cheap ray ban sunglasses

michael kors outlet clearance

ugg boots clearance

kate spade sale

cheap nba jerseys

north face denail jacket clearance

coach outlet online

ugg outlet

uggs clearance

coach outlet store

mulberry bags

under armour outlet

coach outlet

coach factory outlet

nike air max 2017

jordan retro

toms outlet

nike air force 1

moncler outlet online

dongdong8 - čtvrtek 8. listopadu 2018, 07:46 - web - #

prada

nike roshe

columbia outlet

kd shoes

dansko shoes

ugg sale

pandora jewelry

canada goose outlet

ugg sale

under armour outlet

burberry handbags

nike flight bonafide

air max 95

ray ban sunglasses

nfl jerseys

givenchy handbags

cheap nhl jerseys

nike revolution

tom ford sunglasses

ralph lauren

uggs outlet

fußballtrikots ermäßigung

prada handbags

coach outlet online

cheap mlb jerseys

flops

nike tennis

kate spade

nfl jerseys

bottega veneta

onitsuka tiger

ugg outlet

basketball shoes

ugg slippers

ugg outlet

adidas outlet

hermes birkin bag

soldier 11

ralph lauren

air max

stussy hoodie

paul george shoes

michael kors outlet clearance

coach outlet

coach outlet store

timberland boots

nike shox

ugg factory outlet

moncler outlet

basketball shoes

longchamp outlet

adidas nmd

manchester united jersey

ugg outlet store

birkenstock outlet

asics running shoes

kate spade

north face jackets

jordan 1

the north face

ronaldo jersey

maillot de foot

off-white shoes

polo outlet

tiffany jewelry

tods shoes

coach handbags outlet

vapormax

ralph lauren

mac cosmetics

ugg australia

coach purse

adidas outlet store

miu miu shoes

swarovski crystal

skechers sandals

nine west shoes

ugg clearance

visconti pens

oakley sunglasses

woolrich jackets

lululemon sale

nike outlet

manolo blahnik

air max

mont blanc pens

mcm bags

burberry canada

nike outlet

nike outlet store

barcelona jersey

hermes belt

nike blazer

juicy couture

balenciaga triple s

201811.8wengdon­gdong

kakakaoo - středa 20. března 2019, 05:01 - #

nike shoes

costa sunglasses

moncler jackets

maui jim sunglasses

chargers jerseys

jordans

kate spade handbags

adidas superstar

coach outlet

air jordan 12

cheap jerseys

ugg outlet

christian louboutin shoes

ralph lauren outlet store

polo ralph lauren

pandora jewelry

coach outlet

true religion outlet

pandora jewelry

coach wallets

louboutin femme pas cher

canada goose outlet

adidas nmd

chicago cubs jerseys

adidas outlet

nfl jerseys

pandora jewelry

jordan 4

kobe shoes

michael kors outlet

coach factory outlet

parajumpers outlet

fitflop

snapback hats

coach outlet

coach factory outlet online

ugg boots

kate spade outlet

nike store

birkenstock sandals

new york yankees jerseys

chi flat iron

nobis jackets

coach outlet

gucci outlet

air jordan

ralph lauren outlet

nfl jerseys

prada outlet

air jordans

ed hardy

off white clothing

pandora outlet

canada goose jackets

true religion jeans

tampa bay devil rays jerseys

michael kors outlet store

cincinnati reds jerseys

air max 2017

polo outlet

pandora jewelry

new orleans saints jerseys

coach factory outlet online

ralph lauren pas cher

manolo blahnik

soccer jerseys

louis vuitton outlet

philipp plein shirt

coach outlet

kate spade outlet

nike free flyknit

coach outlet store

coach factory outlet

juicy couture outlet

coach bags

converse

minnesota vikings jersey

fitflops sale clearance

coach outlet

nike roshe

michael kors outlet

cheap jordans for sale

cheap oakley sunglasses

coach outlet

oakley sunglasses

cheap jordan shoes

kate spade

jordan shoes

michael kors outlet

david yurman bracelet

rolex watches

hermes birkin

fjallraven outlet

coach outlet store

lebron 13

jimmy choo

coach factory outlet

nike air max

qqq

yanmaneee - úterý 24. listopadu 2020, 21:15 - #

jordan shoes

golden goose sneakers

supreme

golden goose sneakers

canada goose outlet

supreme new york

jordans shoes

longchamp bags

longchamp outlet

kyrie irving shoes

moncler outlet

stephen curry shoes

lebron shoes

off white

supreme hoodie

lebron 15

curry 7 shoes

yeezy shoes

cheap jordans

lebron 17

yeezy

supreme clothing

golden goose outlet

supreme clothing

jordan shoes

kyrie spongebob

yeezy boost

supreme new york

kyrie 4

kyrie 4 shoes

kyrie shoes

yeezy

yeezy boost

goyard handbags

pandora jewelry

michael jordan shoes

jordan retro

golden goose

cheap jordans

100% real jordans for cheap

curry 6 shoes

jordan 13

yeezy shoes

supreme

lebron james shoes

longchamp

yeezys

giannis antetokounmpo shoes

jordans

longchamp handbags

supreme

golden goose sneakers

westbrook shoes

air jordan

kd shoes

longchamp

yeezy

yeezy boost 350

golden goose outlet

off white jordan 1

jordan 4

retro jordans

kd13

off-white

jordan 12

yeezy shoes

nike react

golden goose

yeezy 350

yeezy

longchamp outlet

bape

jordan shoes

retro jordans

yeezy boost 350

supreme t shirt

moncler outlet

jordan shoes

off white

jordan sneakers

canada goose outlet

golden goose

curry 7 sour patch

curry 7

canada goose

yeezy boost 350 v2

bape

yeezy boost 350

birkin bag

supreme clothing

golden goose

jordans

steph curry shoes

bape outlet

yeezy boost 350 v2

balenciaga

kevin durant shoes

longchamp

pg 4

jordan shoes

hermes

supreme

yeezy 350 v2

supreme outlet

lebron shoes

off white hoodie

off white hoodie

nike off white

yeezy boost 350 v2

nike x off white

hermes online

bape hoodie

jordan 11

moncler

curry 6

kyrie 5

bape clothing

air jordan

adidas yeezy

supreme clothing

off white clothing

yeezy boost 350

stone island

longchamp

yeezy

pandora bracelet

golden goose

golden goose

curry 6

golden goose sneakers

supreme clothing

yeezy boost 350

moncler coat

bape hoodie

moncler

lebron 17 shoes

adidas yeezy

supreme new york

pandora

kobe shoes

offwhite

yeezy sneakers

yeezy shoes

yeezy

golden goose

yeezy supply

yeezy boost 350 v2

yeezy shoes

yeezy boost 380

ggdb

canada goose jacket

nike lebron 16

supreme outlet

moncler jackets

golden goose sneakers

supreme clothing

kenzo clothing

golden goose sneakers

supreme clothing

jordan shoes

cheap jordans

nike shox

longchamp bags

supreme clothing

kenzo clothing

pandora

off white shoes

jordan shoes

supreme new york

golden goose

hermes

retro jordans

pandora

yeezy boost

yeezy boost 350

a bathing ape

moncler outlet

off white

supreme hoodie

jordan retro

stone island

stone island sale

kd shoes

paul george shoes

yeezy

off white hoodie

supreme clothing

kenzo

supreme t shirt

moncler

cheap jordans

supreme clothing

kd shoes

jordan shoes

golden goose sneakers

nike off white

a bathing ape

balenciaga shoes

yeezy 500

supreme hoodie

russell westbrook shoes

balenciaga triple s

chrome hearts outlet

moncler

kobe sneakers

golden goose outlet

kobe shoes

kevin durant shoes

kd 12

kd 10

yeezy 700

kobe shoes

canada goose

calvin klein outlet

pandora jewelry

giannis shoes

supreme clothing

yeezy boost 350 v2

birkin bag

kenzo

golden goose sneakers

pandora jewelry

bape

off white

hermes birkin

hermes belt

canada goose outlet

cheap jordans

golden goose

yeezy boost 700

kd shoes

yeezy 350

curry 6 shoes

supreme clothing

golden goose

yeezy shoes

pandora

yeezy boost 500

golden goose

yeezy boost 350 v2

yeezy

supreme

kyrie irving shoes

yeezy boost 350

kobe basketball shoes

golden goose outlet

yeezy 350

golden goose outlet

a bathing ape

jordan shoes

jordan shoes

canada goose jacket

cheap jordans

off white shoes

supreme clothing

yeezy shoes

supreme

pandora jewelry official site

birkin bag

kd 12

supreme hoodie

lebron shoes

air yeezy

adidsas yeezy

air jordan

yeezy supply

golden goose outlet

yeezys

yeezy boost

golden goose sneakers

yeezy shoes

moncler jackets

pandora charms

off white clothing

lebron 16

kobe 9

retro jordans

yeezy boost 350 v2

hermes handbags

balenciaga shoes

moncler

chrome hearts online store

off white clothing

supreme hoodie

yeezys

yeezy boost 350 v2

longchamp handbags

off white jordan 1

supreme hoodie

pandora charms

supreme clothing

off white

moncler jackets

kd 12 shoes

air jordan

jordans

yeezy boost 350 v2

kyrie 5 spongebob

yeezy boost 350 v2

kobe byrant shoes

yeezy

golden goose

kyrie 6 shoes

stephen curry shoes

cheap jordans

kyrie 6

steph curry shoes

bape hoodie

kobe 11

moncler jackets

supreme

supreme shirt

longchamp

nike shox for men

yeezy shoes

goyard

supreme new york

supreme clothing

curry shoes

stone island outlet

moncler jacket

off white hoodie

yeezy shoes

cheap jordans

lebron 15 shoes

kyrie 5 shoes

golden goose shoes

supreme outlet

steph curry shoes

lebron james shoes

supreme

off white shoes

yeezy 700

curry shoes

kyrie 6 shoes

yeezy 380

jordan 6

golden goose shoes

off white x jordan 1

yeezys

adidas yeezy

golden goose

nike epic react

off white nike

supreme

supreme clothing

kyrie shoes

jordan 1 off white

golden goose

jordan shoes

pandora

off white nike

kd shoes

hermes birkin

yeezy

supreme clothing

pandora outlet

kawhi leonard shoes

golden goose sale

off white outlet

longchamp handbags

balenciaga

calvin klein underwear

jordan shoes

yeezy boost 350

off white

yeezy boost 350 v2

yeezy boost

yeezys

curry 6

longchamp handbags

air jordans

kyrie 6

yeezy

pandora

hermes handbags

yeezy supply

moncler

moncler

golden goose sneakers

yeezy

curry 7

yeezy

curry 6 shoes

jordan shoes

bape

pandora jewelry

yanmaneee - úterý 22. června 2021, 15:40 - #

golden goose sneakers

offwhite

off white x jordan 1

off white jordan 1

hermes birkin

jordan shoes

a bathing ape

supreme clothing

yeezy

nike off white

kyrie irving shoes

hermes birkin

kawhi leonard shoes

russell westbrook shoes

yeezy boost 350 v2

curry 6 shoes

supreme new york

lebron shoes

yeezy boost 350

adidas yeezy

lebron 18

kd shoes

curry shoes

lebron james shoes

yeezy 350

curry 7

supreme clothing

golden goose

kobe shoes

yeezy

nike lebron 16

curry shoes

kyrie irving shoes

100% real jordans for cheap

a bathing ape

off white hoodie

air jordan

stephen curry shoes

golden goose

curry shoes

off white shoes

paul george shoes

birkin bag

a bathing ape

jordan 1

curry shoes

curry 5

supreme clothing

cheap jordans

lebron james shoes

air jordan

kyrie shoes

supreme clothing

supreme t shirt

kd shoes

golden goose sneakers

off white

yeezy 380

air jordan 1

kyrie spongebob

moncler

bape clothing

curry 8

steph curry shoes

goyard

hermes online

golden goose shoes

supreme

moncler

kobe 11

curry

lebron james shoes

kd shoes

supreme t shirt

golden goose sneakers

golden goose

birkin bag

supreme clothing

golden goose

yeezy

retro jordans

kd 10

pg 1

off white

bape

nike dunks

stone island

jordan 6

off white clothing

kobe byrant shoes

supreme clothing

kd 12

yeezy boost

kyrie irving shoes

golden goose shoes

yeezys

supreme clothing

golden goose sneakers

jordans shoes

kyrie 5 shoes

yeezy boost 500

supreme clothing

lebron shoes

kyrie 5

stephen curry shoes

stone island sale

bape hoodie

golden goose sneakers

curry 8 shoes

chrome hearts outlet

yeezy boost 350

birkin bag

kobe shoes

kevin durant shoes

jordan 11

hermes

jordan shoes

jordan shoes

golden goose outlet

yeezys

yeezy

cheap jordans

jordan shoes

kyrie 7 shoes

kevin durant shoes

supreme

yeezy

yeezy shoes

pg 4

retro jordans

kyrie 4 shoes

jordan 4

lebron 17

cheap jordans

jordan shoes

off white nike

kyrie 7

golden goose

off white shoes

yeezy 700

lebron shoes

kyrie 5 spongebob

yeezy shoes

supreme

supreme

westbrook shoes

moncler

curry 7 sour patch

golden goose outlet

yeezy

chrome hearts online store

kyrie 7

supreme hoodie

kobe

golden goose sale

kd shoes

golden goose sneakers

bape

kobe 9

stephen curry shoes

giannis antetokounmpo shoes

yeezy supply

golden goose sneakers

ggdb

off white shoes

golden goose sneakers

jordan 12

moncler jackets

air jordan

kyrie 6 shoes

paul george shoes

bape hoodie

hermes handbags

golden goose

yeezy boost 700

golden goose sneakers

yeezy boost 350 v2

hermes

supreme

supreme clothing

hermes belt

yeezy

curry 6

jordans

supreme clothing

off white

kobe shoes

kyrie 4

moncler jackets

jordan shoes

giannis shoes

curry 7

bape hoodie

off-white

yeezy

kd shoes

goyard handbags

kd 12 shoes

nike sb dunks

kd 12

steph curry shoes

golden goose

stone island outlet

supreme clothing

jordan shoes

supreme hoodie

air jordan

kevin durant

supreme new york

bape outlet

bape

golden goose outlet

supreme

kobe sneakers

yeezy boost 350 v2

curry 6 shoes

lebron james shoes

golden goose

golden goose outlet

kobe shoes

lebron james shoes

yeezy boost 350

yeezy 350

paul george

kyrie 6

kd shoes

yeezy

jordan 13

kyrie shoes

yeezy 700

yeezy

curry 5 shoes

off white outlet

supreme new york

nike x off white

moncler jacket

kevin durant shoes

steph curry shoes

yeezy 500

moncler jackets

curry shoes

golden goose

yeezy supply

curry 7 shoes

nike off white

supreme outlet

jordan shoes

lebron 18

supreme clothing

jordan shoes

jordan shoes

bape

yeezy shoes

off white hoodie

jordan retro

yeezy shoes

kyrie shoes

moncler

supreme outlet

golden goose

golden goose

off white hoodie

stone island

golden goose

kyrie 6 shoes

moncler

kobe basketball shoes

supreme clothing

supreme hoodie

moncler coat

off white

moncler outlet

yeezy 350

golden goose

nike sb

kyrie 7 shoes

jordans

curry 8

yeezy boost 350 v2

cheap jordans

supreme outlet

yeezy 350

kobe byrant shoes

supreme shirt

air jordan

golden goose outlet

supreme hoodie

off white nike

lebron 17 shoes

yeezy boost 350 v2

supreme

curry 6

golden goose outlet

kd13

lebron 16

off white

supreme new york

kyrie 6

supreme clothing

lebron 18

air jordans

jordan shoes

jordan shoes

michael jordan shoes

kyrie 7

lebron shoes

hermes handbags

cheap jordans

jordan sneakers

johnanz - úterý 19. dubna, 07:35 - web - #

http://imrdso­acha.gov.co/…a-120mg-qrms

daved Aenhon - před 4 dny, 14:29 - #

https://www.a­didasavailable­.com https://www.ed­hardy.org.uk https://www.po­loralphlauren­business.com https://www.mon­tblancbrand.com https://www.bir­kenstocksummer­.com https://www.us­soccerjersey.us https://www.o­akleyoutletweb­site.us https://www.a­didasinstock.com https://www.ge­nuineralphlau­ren.com https://www.ni­ketopbrand.com https://www.sa­lomon-speedcross.com https://www.a­tlanticralphlau­rens.com https://www.con­versebrands.com https://www.to­pecco.com https://www.a­didasoutlet-stores.com https://www.fit­flopholiday.com https://www.soc­cerjerseyspeci­al.com https://www.au­thenticfitflop­.com https://www.ral­phlaureneasybuy­.com https://www.ni­kesoccersshoe­soutlet.com https://www.ni­keoutletstore­sonline.com https://www.ge­nuinesoccerjer­sey.com https://www.bes­tadidasstore.com https://www.a­sicsbrand.com https://www.a­didasonlinesho­pus.com https://www.ba­lenciagaoutle­tus.com https://www.soc­cerjerseyoutlet­.org https://www.che­apoakleysunglas­sesofficial.us­.com https://www.ba­peclothingsty­le.com https://www.polo-ralphlaurenou­tletonline.us­.com https://www.jim­mychoobrand.com https://www.ed­hardysoriginal­s.com https://www.lon­gchamphandbagus­.com https://www.ral­phlaurenoutlet­storeus.com https://www.a­tlanticairmax­.com https://www.a­tlanticskecher­s.com https://www.ed­hardycolorful­.com https://www.lon­gchampcolorful­.com https://www.to­pairjordan.net https://www.skecher­soutletus.com https://www.o­akleyeyeglasse­sus.com https://www.mon­tblancoutletbu­siness.com https://www.bes­tsoccerjersey­s.net https://www.nike-socceroutlet.com https://www.chris­tianlouboutin­colorful.com https://www.snap­backattract.com https://www.nfljer­seybigfan.com https://www.ba­pebrand.com https://www.ed­hardy.us.org https://www.pan­dorashine.net https://www.a­didasshoesca.com https://www.sa­lomonoutletsho­es.com https://www.a­didassurprise­.com https://www.au­thenticsalomon­.com https://www.jus­tinairmax.com https://www.a­didasrealboos­ts.com https://www.au­thentic-boost.com https://www.chris­tianlouboutin­surprise.com https://www.au­thenticgolden­goose.com https://www.po­looutletfacto­ry.com https://www.fe­rragamodesigns­.com https://www.en­joytruereligi­on.com https://www.swa­rovskisummer.com https://www.top­fitflop.com https://www.us­ferragamouk.com https://www.a­tlanticedhardy­.com https://www.fe­rragamofashion­.com https://www.swa­rovskiholiday­.com https://www.jordan-shoessale.com https://www.jor­danshoestoreus­.com https://www.pa­cificsneakers­.com https://www.u­saralphlaurenuk­.com https://www.spe­cialairshoes.com https://www.ral­phlaurencolou­rfuls.com https://www.au­thenticadidas­.com https://www.gol­dengoose-shoes.com https://www.ral­phlaurenlowes­tprice.com https://www.gol­dengoosesshoes­sale.com https://www.a­tlanticfjallra­ven.com https://www.pan­doraoutletonli­nes.com https://www.mul­berryhandbagus­.com https://www.bes­tnfljersey.us https://www.lon­gchampmore.com https://www.lon­gchampholiday­.com https://www.bes­toakleysunglas­sesstore.us https://www.pan­dorajewelryfac­tory.com https://www.jim­mychoocolorful­.com https://www.a­tlanticlongcham­p.com https://www.ni­keoutletstoresho­es.com https://www.bes­tasicsoutlet.com https://www.pu­masportoutlet­.com https://www.a­tlanticbalenci­aga.com https://www.to­padidasoutlet­.com https://www.buy­nicenike.com https://www.fja­llravensoutlet­.com https://www.a­tlanticjimmycho­o.com https://www.lon­gchampbusines­s.com https://www.fi­lausuk.com https://www.pan­dorasoutletsto­re.com https://www.sa­lomonfrance.com https://www.ed-hardys.us https://www.a­irmaxsurprises­.com https://www.po­loralphlauren-sale.us.com https://www.ral­phlaurensale.e­u.com https://www.bir­kenstockusoutlet­.com https://www.jor­danshoes.in.net https://www.tom­soutletfashion­.com https://www.mul­berryattract.com https://www.fja­llravenbackpac­kus.com https://www.a­irjordanmids.com https://www.bes­ttoryburch.com https://www.sa­lomonshoes.in­.net https://www.ju­icycouturecolor­ful.com https://www.fit­flopbusiness.com https://www.tru­ereligionbest­.com https://www.mul­tigroundboots­.com https://www.bes­tferragamooutlet­.com https://www.a­didassoccersho­esoutlet.com https://www.po­looutlets.uk https://www.a­sicsneverstop­.com https://www.a­irjordan4us.com https://www.ed­hardyoriginal­s.top https://www.pan­doralovely.com https://www.u­saairshoesuk.com https://www.a­sicssportshoe­.com https://www.a­tlanticsoccer­jersey.com https://www.new­boostoutlet.com https://www.ral­phlaurenbestsa­le.com https://www.a­didasshoeswho­lesales.com https://www.tom­scolorful.com https://www.ral­phlaurentopqu­ality.com https://www.o­akleyssunglas­seswholesaleus­.com https://www.con­versemore.com https://www.bir­kenstockholiday­.com https://www.us­todsuk.com https://www.adidas-socceroutlet.com https://www.ec­coshoeoutlets­.com https://www.sa­lomon.us.org https://www.ba­pehoodiesoutlet­.com https://www.sa­lomon-boots.com https://www.snap­backclassic.com https://www.po­loralphlauren­discount.us https://www.snap­backbrands.com https://www.ba­lenciagafashi­ons.com https://www.au­thenticecco.com https://www.a­tlanticairjor­dan.com https://www.au­thenticpandora­.com https://www.pan­doracharmsfac­tory.com https://www.fit­flopcolorful.com https://www.po­looutletpolo.com https://www.ni­kejordaninc.com https://www.pu­maclassicstyle­.com https://www.gol­dengoosestar.net https://www.tod­sholiday.com https://www.ju­icycouturesty­le.com https://www.a­didasboostoutlet­.com https://www.sho­enike.us https://www.bir­kenstockenjoy­.com https://www.to­ryburchattrac­t.com https://www.pan­doras-outlet.com https://www.ggdbsne­akeroutlet.com https://www.a­tlanticnikejor­dan.com https://www.bes­tpandoraoutlet­.com https://www.jor­danshoeseu.com https://www.nike-factorys.com https://www.ba­peclothingus.com https://www.a­tlanticsnapbac­k.com https://www.a­didasoutletof­ficial.com https://www.ed­hardysurprises­.com https://www.top­jimmychoooutlet­.com https://www.lo­vekillsslowlys­.us https://www.a­tlanticchristi­anlouboutin.com https://www.pan­doraoutletinc­.com https://www.ni­keoutletnike.com https://www.ral­phlaurenpolo.e­u.com https://www.ba­lenciagadesig­n.com https://www.pan­doraofficialsi­te.com https://www.fja­llravenkanken­s.com https://www.nfljer­seybrand.com

Komentáře používají Texy! syntaxi.

"odkaz":http://kam.vede.cz, *zdůrazněné (em)*, **zdůrazněnější (strong)**, citace


Hledání

Mikroblog

GOTO TWITTER
GOTO POSTEROUS

Reklama

Nejčtenější

Reklama

Kvalitní domény, levný webhosting
Vyzkoušejte spolehlivý Český hosting. www.cesky-hosting.cz

Facebook tipy

Moje weby

Napište mi vzkaz