Přeskočit na obsah

Hledej:


elfineer | blog

@PavelHoralik @ischiam tomu obyčejně hráblo, ne? :)
twitter.com/elfineer


lis 09 11

Test Google Latitude historie

Datum a čas středa 11. listopadu 2009, 16:37
Tagy google mapy webdesign
Komentáře 4 (přejít na komentáře, přidat nový, sledovat pomocí RSS)
Přečteno 9866×
Popis Hrál jsem si s nově spuštěnou možností ukládání historie polohy v Google Latitude.

Google se na svém Mobile blogu pochlubil dvěma zajímavými funkcemi pro službu Latitude – možností ukládání historie a upozorněním, je-li někdo z přátel nablízku. Pokud víte, co je Latitude, následující odstavec klidně přeskočte :).

Jak funguje Latitude

Latitude je aplikace (resp. další funkce mapové aplikace do mobilu), která běží ve vašem telefonu na pozadí a z údajů mobilní sítě (číslo základnové stanice - BTSky) a GPS zjišťuje, kde jste a umožňuje vám tyto informace sdílet s lidmi, které vyberete (případně vystavit na web). U některých telefonů to není možné, například u iPhone si musí uživatel otevřít web, kde se aplikace zeptá na vaší polohu – odpadá možnost trvalého automatického sledování.

Přátelé

Nejprve k přátelům – aplikace by měla ze začátku chvíli zkoumat váš pohyb, aby pochopila, že v určitém čase jste na určitém místě často, takže není nutné vám třeba v práci říkat, že tam jsou kolegové apod. Ovšem přijdete-li do práce v sobotu a nebudete sám, měl by se Latitude ozvat, protože to je nestandardní čas. Já se nechystám Latitude používat trvale a navíc mám málo Latitude-kámošů, takže tato funkce pro mě nemá smysl.

Google Latitude: kamarádi

Historie polohy

Nově se můžete na webu podívat na historii a přehrát si ji i jako animaci. Možný je i export do KML (Google Earth). Tuto funkci musíte nejprve ručně povolit na webu.

Test

Zkoušel jsem s Nokií N73 (telefon bez GPS) - spustíte aplikaci, zadáte Google Account a aplikaci vypnete – zeptá se vás, má-li zůstat běžet na pozadí (ano) a je to, není dokonce ani vidět v běžících aplikacích při alt-tabování delším podržením tlačítka.

Na telefonu jsem pak nic nedělal, abych neovlivnil počítadlo přenesených dat (viz níže), a vyrazil na cestu metrem z Budějovické do Kobylis s krátkou zastávkou na I. P. Pavlova. Výsledek si můžete prohlédnout tu.

Google Latitude: historie polohy

Pokud se vám zdá, že jsou nějaké body lehce uhnuté, je to tím, jak Google získává data o poloze jednotlivých BTS (bere údaje z telefonů, které mají GPS - zná tak přesné souřadnice i číslo buňky; nejde tedy např. o přesná místa, které by poskytli mobilní operátoři). Proto se Google Maps chovají hodně nepřesně, když se pokusíte použít aktuální polohu v metru.
Když na špendlík kliknete, objeví se okruh, v jakém jste byli.

Google Latitude: různé úrovně přesnosti

Mapu si můžete přehrát jako animaci, jak postupně naskakují body podle času.

Google Latitude: animace

Jakýkoliv bod můžete vymazat, snadno také všechny výsledky vyhledávání (třeba celý den). Do Google Earth můžete exportovat pomocí KML (viz video). Historii nemůžete sdílet např. na blogu.

Přenesených dat

Při tomto pokusu aplikace přenesla 66kB - přijatých: 31kB, odeslaných 35kB. Dokud se telefon nehýbal, tak to bylo asi 1kB za hodinu, ale tato čísla berte s rezervou. Při ceně 0,06 Kč za kilobajt by to byly 4 Kč.

Využití

Možná se vám hodí mít historii, kde jste kdy byli (pro mě to zní zajímavě a ve skutečnosti to nepotřebuji nikdy). Také si třeba můžete nechat starý mobil schovaný někde v autě pro případ krádeže (stejně byste ho ale museli nabíjet) - na serióznější využití jako třeba Car Control to ale není. Historie je poměrně výrazný upgrade oproti pouhému sledování na mapě - obecně se při zkoumání nakládání s osobními údaji kouká hlavně na archivaci (způsob, dobu, přístup...).

Soukromí

Google vám všude možně připomíná, že může jít o citlivá data, nabízí možnost vymazání, dušuje se, že ty údaje při smazání zmizí navždy, pravidelné maily, abyste na to, že sdílíte polohu, nezapomněli. Stejně to je velmi významný osobní údaj a informací, které (dobrovolně i nedobrovolně) dáváme Googlu už jsou opravdu obří. Také sledovat kohokoliv je ještě pohodlnější než s původním Latitude bez historie.

Já tu službu zatím používat nebudu - zaprvé aktuálně používám iPhona, kde ji nerozchodíte (běh na pozadí), zadruhé to nepotřebuji (i když třeba kdyby Google při hledání radil věci, které mám po cestě, to by se mi líbilo). A asi vážně není nutné nějaké další firmě říkat, kde jsem, nikomu do toho nic není (argument "Slušný člověk se stydět nemusí." je na facku). A proč další firmě - operátoři musí tyto údaje ukládat o všech mobilech půl roku (děkujeme, EU).

Ale Google Latitude History je pěkná hračka, zpracované tradičně povedeně a třeba se to bude někdy hodit. Jen natrvalo asi já: ne.

http://www.google.com/latitude/apps

neděle 11. listopadu 2009, 16:37 - 9866× shlédnuto - RSS komentářů - tagy: google mapy webdesign?>


Nepřehlédněte

kk - čtvrtek 12. listopadu 2009, 02:43 - web - #

jak píšeš – je to pěkná hračka. Nevidím moc využití v kamarádění (kamarád na blízku), ale myslím, že z toho může být brzo zajímavá služba pro firmy, které nechtějí platit za složitý a drahý systémy na sledování. (něco jako když používají google apps for your domain u mailu, místo exchange aj.).

osobně to taky používat nebudu, přijde mi už vážně moc, aby google věděl, kde se pohybuju, a že se na tom místě pohybuju obvykle v pátek, a ne v úterý…

Martiner - čtvrtek 12. listopadu 2009, 10:46 - #

Poloha se zjišťuje především podle dostupných WiFi sítí. V článku popisované metody jsou jen doplňkové: GPS je energeticky náročné a poloha podle BTS je nepřesná.

elfineer - čtvrtek 12. listopadu 2009, 11:17 - web - #

Jj, GPS se snad používá jen, když je aplikace otevřená a běží na pozadí. V tomhle pokusu to byly jen BTS, N73 nemá WiFi.

Scotty - čtvrtek 12. listopadu 2009, 11:56 - web - #

Wifi se používá jen jako doplňková funkce a pouze, pokud už nějaký uživatel v blízkosti AP měl zapnutou GPSku (tedy když Google zná přesné souřadnice). Jinak primárně se poloha čerpá z BTSek.

Jinak pro mě je Latitude velmi přínosná aplikace. Každý týden jsem měl hovory od kamarádů, zda bych šel s nimi do hospody, ale protože jsem zůstal například na koleji na víkend, tak jsem nemohl. Nyní se jen podívají na můj blog, kde si snadno přečtou, ve kterém městě jsem a poté již nevolají, pokud nejsem ve stejném městě. Případně ho využívám, když někdo jede za mnou, tak se hezky podívám kde je a vyrazím mu naproti k zastávce tak, abych tam zbytečně nemusel čekat. Mrzí mě, že to má pouze Google, protože tomu nerad takovéto údaje sděluji, ale pořád to mám raději, než to sdělovat nějaké neznámé firmičce…

Komentáře používají Texy! syntaxi.

"odkaz":http://kam.vede.cz, *zdůrazněné (em)*, **zdůrazněnější (strong)**, citace


Hledání

Mikroblog

GOTO TWITTER
GOTO POSTEROUS

Reklama

Nejčtenější

Reklama

Kvalitní domény, levný webhosting
Vyzkoušejte spolehlivý Český hosting. www.cesky-hosting.cz

Facebook tipy

Moje weby

Napište mi vzkaz