Přeskočit na obsah

Hledej:


elfineer | blog

@PavelHoralik @ischiam tomu obyčejně hráblo, ne? :)
twitter.com/elfineer


pro 07 10

Takle web vypadat nebude... (že ne??)

Datum a čas pondělí 10. prosince 2007, 19:40
Tagy silverlight microsoft webdesign
Komentáře 9 (přejít na komentáře, přidat nový, sledovat pomocí RSS)
Přečteno 7868×
Popis Silverlight možná bude pěkná věc, ale takle teda ne...

Před 14 dni jsem byl na přednášce Microsoftu o Silverlightu – přednáška zajímavá, ale už během ní mě napadlo, jestli někdy vážně přijde tohle „nové programování“. Myslím tím třeba, že každé tlačítko bude popsané v XAMLu, aplikace budou mít hromady efektů, budou třeba kulaté (to už můžou i teď) a celé to bude jak z Minority Report.

Nevím, já mám radši normální programy, které vypadají „prostě normálně“. ICQ a Skype to dle mého přehánějí.

A podobně weby – rozhodně nejsem proti Flashi – i kdybych mu chtěl zazlívat v něm vytvořené reklamy, tak boom rozumně použitelného videa na internetu za to stál (žádný Windows Media Player ve stránce, který stále vypisuje akorát „Připojuji se k serveru…“. Kliknete na video a ono hraje). Ale weby kompletně dělané ve Flashi jsou tak akorát ukázky webdesignerů, co umí.

Silverlight: Download Center

Silverlight vypadá v podstatě jako to samé, co Flash. A stejně tak dělat v něm celé weby prostě nejde. Na preview Download Centra Microsoftu jsem koukal už dřív, ale domníval jsem se, že třeba jen MS předvádí, co v tom taky jde. Podle Živě to ale myslí vážně. Jediným výsledkem jsou ne moc povedené efekty, nějak zvláštně vyhlazený text a ohromná doba stahování. Zkuste se kouknout na video, jak dlouho to trvá u mě (po vymazání cache a to jsem na ADSL 6Mbit, ne nějaké CDMA s velkým pingem).

A další...

Navíc… Je to jen můj pocit nebo se Microsoft snaží rychle naskočit, aby mu tento vlak úplně neodjel? Do toho se Adobe snaží protlačovat svůj Air (já vím, že je na desktopové aplikace, ale i způsob propagace na mě dělá podobný dojem jako MS SL a jsou to taky programy plné efektů a zaoblených tlačítek) a jako by se všichni snažili učit webové tvůrce používat nové technologie, aniž by po nich byl moc velký hlad?

(Nebo to chápu špatně? Prosím komentář :).)

neděle 10. prosince 2007, 19:40 - 7868× shlédnuto - RSS komentářů - tagy: silverlight microsoft webdesign?>


Nepřehlédněte

Misha - pondělí 10. prosince 2007, 20:35 - web - #

asi to chápeš špatně, nebo spíš zrovna ten download center je špatný příklad použití sliverlightu, případně flex/air technologie od adobe. Ideální je to na opravdové aplikace, tam kde by se standardní web technologie nechytaly, nebo jen za ceny obrovského znásilnění. Mrkni se třeba na http://www.brig­htcove.com/…ts/in­dex.cfm – a nech si projet tour. Ten backend aplikace je ve flexu a je to výborné použití, dělat to v ajaxu by bylo strašné.

peCan - pondělí 10. prosince 2007, 20:42 - web - #

Nevidím v tom žádný zlepšovák. Je to sice vše „CoolLook“ ale použitelnost a přehlednost je mizivá…

PS: Nabíhalo mi to obdobně jako na videu a to mám ještě o chloupek lepší lajnu.

Peter - pondělí 10. prosince 2007, 21:09 - #

:-)))) tak to je mazec, normálně bych koukal max. 5 vteřin na tu modrou plochu a ctrl+w. Naprosto nah…e…nepoužitelný. Ale asi to bude fakt extrém.

Nill - pondělí 10. prosince 2007, 22:30 - web - #

Souhlasim s Mishou, Silverlight je stejne jako Flex primarne urcen na webove aplikace. Zkousel jsem si videomixovaci blbustku delanou ve Flexi, umi to vrstvit videa pres sebe, ruznymi zpusoby je prolinat a to vse v realnem case. Nevim jak bych tohle delal v HTML a JS :). Pokud bude nekdo delat normalni web v Silverlightu, je to jeho blbost a nejspis na to dojede. Microsoft by samozrejme rad Silverlight protlacil kam to jen pujde, ale zavisi na zdravem rozumu kazdeho z nas, jestli mu to dovolime. Je to stejny jako s flashem.

dgx - úterý 11. prosince 2007, 03:23 - web - #

To video je prostě fantastické! Skvěle pobavilo a jako kritika je naprosto výstižné :-)

VfB - úterý 11. prosince 2007, 07:13 - #

navíc je to důkaz, že MS na uživatelích (zákaznících) nezáleží, že jim víc záleží na protlačení vlastní technologie než na přístupnosti, dostupnosti, bezpečnosti a nenašel jsem tam žádnou výhodu jen samé nevýhody

Martin - úterý 11. prosince 2007, 07:57 - #

Silverlight je super, ale v Linuxu mám smůlu. Sláva Microsoftu!

rarouš - úterý 11. prosince 2007, 08:13 - web - #

2 Martin: počkej do jara, porostou ;) http://www.mono-project.com/Mo­onlight

Messa - úterý 11. prosince 2007, 22:15 - #

Nedavno jsem cetl (v reportu z nejake konference), ze Adobe pripravuje novou technologii – Thermo. Pry ma byt zalozena na Flex a umoznovat budovani rich internet aplikaci, tedy byt odpovedi na Silverlight. Vite o tom neco?

Komentáře používají Texy! syntaxi.

"odkaz":http://kam.vede.cz, *zdůrazněné (em)*, **zdůrazněnější (strong)**, citace


Hledání

Mikroblog

GOTO TWITTER
GOTO POSTEROUS

Reklama

Nejčtenější

Reklama

Kvalitní domény, levný webhosting
Vyzkoušejte spolehlivý Český hosting. www.cesky-hosting.cz

Facebook tipy

Moje weby

Napište mi vzkaz