Přeskočit na obsah

Hledej:


elfineer | blog

@PavelHoralik @ischiam tomu obyčejně hráblo, ne? :)
twitter.com/elfineer


čer 07 12

Safari i pod Windows: tadá!

Datum a čas úterý 12. června 2007, 18:27
Tagy webdesign apple
Komentáře 10 (přejít na komentáře, přidat nový, sledovat pomocí RSS)
Přečteno 11870×
Popis Apple uvolnil prohlížeč Safari i pro uživatele Windows XP/Vista. (problémy s instalací, screenshoty, porovnání výkonu)

Beta verzi Safari 3 pro Windows si můžete stáhnout ze stránek Applu, ale…

Safari pod Windows

Problémy s instalací

Safari vám pravděpodobně nepůjde s českými Windows (jak XP, tak Vista). Dalším problémem je také uživatelské jméno obsahující české znaky.

I pokud se vám ale nakonec podaří Safari rozchodit, nemáte vyhráno a svůj defaultní prohlížeč zatím pravděpodobně nezměníte – skoro na každé stránce chybí nějaký text. Pravděpodobně to způsobují české znaky, ale nejsou jediným zdrojem problémů, text chybí například i na YouTube či v AdSense reklamách. Skoro mám pocit, že jediná stránka, která se načte bez problémů, jsou v Apple videu (odkaz Watch the video) předváděné New York TImes :).

Safari pod Windows

Během chvíle krátkého používání jsem objevil dvě věci, které vždy způsobí chybu:

  • jakákoliv práce se záložkami (včetně například kliknutí na tlačítko +)
  • některý AJAX (ale ne každý XMLHttpRequest), padá například Seznam Našeptávač

Teď už ale jen pozitiva…

Rychlost

Safari je opravdu velmi rychlé. První spuštění u mě trvá asi 9s, další pak do vteřiny. Stejně tak přepínání mezi taby je rychlejší než u Firefoxu.

Safari pod Windows

Systémové nároky Safari jsou u mě menší než u Firefoxu, důvodem, proč oba prohlížeče spotřebovávají tolik CPU, není nic menšího než O2 reklama na Aktuálně.

Prostředí

Prostředí kopíruje Mac OS velmi věrohodně. Například dialogy vyjíždějí zeshora (viz obrázek, který vypadá divně, ale vznikl PrintScreenem a ukazuje, jak efekt vypadá) nebo formulářová pole se po kliknutí do nich zvýrazňují svítivým okrajem. Co jsem ještě v prohlížeči nikdy neviděl a zdá se mi jako geniální věc, je možnost uživatelem změnit velikost TEXTAREA (v rohu se objeví textarey se objeví stejný trojúhelník jako v rohu prohlížeče). Co si budeme povídat, webdesigner někdy neodhadne všechno stoprocentně a když chcete napsat delší komentář, jde o užitečnou věc.

Safari pod Windows
Safari pod Windows
Safari pod Windows

Vyhledávání v textu vypadá tak, že stránka celá zšedne a oranžově vyskakují nalezená slova. Zbytečné, ale hezké... :) Další taby se otevírají stejně jako ve Firefoxu přes Ctrl+T nebo kliknutí na odkaz kolečkem, Ctrl+Tab pro přecházení mezi nimi ale nefunguje.

Safari pod Windows

Spolu s prostředím ale přichází trochu podezřelý font, který vypadá tak nějak… divně. Nevím, jestli je to anti-aliasingem (jestli ano, tak rozhodně ne ClearTypem), ale mám pocit, že takle vypadá i na Macu.

S videem ve Flashi (YouTube/Stream) jsem žádné problémy neměl.

Závěr

Ačkoliv je start nového Safari pod Windows poněkud rozpačitý (hlavně u českých uživatelů), už teď má u mě Apple velké plus (zkontrolovat web v živém Safari – i když s chybějícím textem – je mnohem lepší než čekat na Browsershots).

A taky myslím, že Apple posledním přístupem nemůže udělat chybu, jen si pomoct. Myslím například BootCamp (Windows na Mac počítačích) či iTunes a Safari, které nemálo uživatelů nadchnou svým prostředím... Navíc internetový prohlížeč používáme všichni čím dál více - určitě víc než MP3 přehrávač, který běží na pozadí.

středa 12. června 2007, 18:27 - 11870× shlédnuto - RSS komentářů - tagy: webdesign apple?>


Nepřehlédněte

dgx - úterý 12. června 2007, 19:29 - web - #

Spolu s prostředím ale přichází trochu podezřelý font, který vypadá tak nějak… divně. Nevím, jestli je to anti-aliasingem (jestli ano, tak rozhodně ne ClearTypem), ale mám pocit, že takle vypadá i na Macu.

Ano, je to anti-aliasing z Macu, tam prostě takhle divně vypadá.

Pavel Kout - úterý 12. června 2007, 20:50 - web - #

Nesmysl, Davide. Na jabku to vypadá naprosto přirozeně ~ http://client­.webface.cz/…a­liasing.png ~ a na wokýnkách tomu bude chybět Lucida Grande, které se nacpe někam do Program Files místo k ostatním fontům.

No a co se týče toho vyhlazování, tak to ti taky vyvrátím. (Dokonce jsem ti zkoušel před týdnem volat, ale byls mimo.) Ono to sakramentsky záleží na použitém písmu — s macovskou Lucida Grande to vypadá skvěle, naopak s redmondskou Verdanou hůře. Sice písma Microsoftu nejsou zrovna typografickým zázrakem, ale až tak do toho nevidím; jsem pouhým uživatelem a hodlám jím zůstat i nadále :-)

Radek Hulán - úterý 12. června 2007, 22:43 - web - #

Apple nemůže používat tak kvalitní vyhlazování písma jako Microsoft, protože by porušil patenty… Microsoftu.

Nakonec právě s Pavlem probíhalo srovnání ClearType versus Apple mazanice, a Microsoft je jasný vítěz: http://radekhu­lan.cz/…-vs-mac-os-x

Jiří Sekera - středa 13. června 2007, 11:10 - web - #

Já bych ještě počkal (http://www.techcrun­ch.com/…curity-risk/) a zatím nechal Radka se vypovídat…

Radek Hulán - středa 13. června 2007, 11:17 - web - #

Návrh na opravu nadpisu „Safari i pod Windows: tadá!“ --> „Safari i pod Windows: padá!“

dgx - středa 13. června 2007, 11:36 - web - #

ach jo – slovo „divně“ mělo být v uvozovkách, neb to byla reakce na Lukášovo „divně“ v článku, nikoliv hodnocení. Takže jaképak kejhání! Na druhou stranu, když už bych měl hodnotit Macovský antialiasing, asi bych taky použil slovo „divně“ ;)) ale je to věc zvyku, nenuťte mě hodnotit.

elfineer - středa 13. června 2007, 13:44 - web - #

Já jsem to divně myslel asi opravdu jen pro Windows – na Macu to vypadá pěkně (podle toho screenshotu) :). Ale iTunes se takle divně vlastně taky nechovají, asi se jen perou nějaké fonty v Safari.

Hrady - neděle 24. června 2007, 12:28 - web - #

Nejnovější betaverze (mám dojem že třetí) je již mnohem lepší. Většina stránek se již zobrazuje správně a ještě (mě) ani jednou nespadla. Je vidět velký pokrok.

Jan Brašna - pondělí 30. července 2007, 23:46 - web - #

„Prostředí kopíruje Mac OS velmi věrohodně“

To mi nepřijde jako výhoda, ono to kopíruje celé UI, prostě je to self-contained Cocoa aplikace s nějakým obalem pro běh. Na woknech bych to asi nestrpěl.

„Ctrl+Tab pro přecházení mezi nimi ale nefunguje“

Pokud to bude používat paralelu s OSX zvyklostmi, tak to bude ctrl + ~…

„Spolu s prostředím ale přichází trochu podezřelý font“

Lucida, plus Safari dává všemu textu weight: bolder, takže se rýsuje silněji.

kakakaoo - pondělí 23. července, 04:55 - #

kate spade pandora outlet tiffany outlet kate spade yeezy boost pandora jewelry ralph lauren oakley sunglasses coach outlet michael kors outlet pandora outlet canada goose jackets oakley sunglasses nike shoes cheap nfl jerseys ultra boost coach factory outlet nike shox prada handbags coach outlet store moncler coats underarmour shoes moncler jackets kate spade bags coach outlet online vans store louis vuitton outlet store atlanta braves jerseys christian louboutin outlet canada goose outlet pandora charms sale clearance michael kors outlet clearance michael kors outlet clearance red bottoms supreme clothing nike shoes coach outlet online adidas shoes timberland boots ralph lauren outlet nike outlet coach outlet store fitflops adidas yeezy birkenstock sandals fendi handbags ugg boots red bottoms shoes swarovski outlet nike shoes coach factory outlet online coach factory outlet tory burch outlet online polo outlet store coach factory outlet online nike store coach factory outlet uggs canada nike cortez louis vuitton fred perry adidas outlet michael kors outlet canada adidas shoes nike outlet mont blanc hermes outlet coach outlet nike air max shoes pandora charms sale coach outlet store christian louboutin michael kors outlet ralph lauren uk pandora charms louis vuitton outlet online louis vuitton handbags ralph lauren outlet coach factory outlet houston astros jerseys nike outlet online nike outlet online coach outlet store online clearances michael kors outlet adidas yeezy boost canada goose outlet asics shoes moncler jackets mulberry bags michael kors handbags air max 2018 canada goose sale cheap jordans coach outlet moncler salvatore ferragamo ysl handbags nike shoes ralph lauren outlet kate spade outlet 180723yueqin

Komentáře používají Texy! syntaxi.

"odkaz":http://kam.vede.cz, *zdůrazněné (em)*, **zdůrazněnější (strong)**, citace


Hledání

Mikroblog

GOTO TWITTER
GOTO POSTEROUS

Reklama

Nejčtenější

Reklama

Kvalitní domény, levný webhosting
Vyzkoušejte spolehlivý Český hosting. www.cesky-hosting.cz

Facebook tipy

Moje weby

Napište mi vzkaz