Přeskočit na obsah

Hledej:


elfineer | blog

@PavelHoralik @ischiam tomu obyčejně hráblo, ne? :)
twitter.com/elfineer


říj 07 26

Pomůže mi sláva iPhonu?

Datum a čas pátek 26. října 2007, 08:21
Tagy sudoku apple webdesign
Komentáře 12 (přejít na komentáře, přidat nový, sledovat pomocí RSS)
Přečteno 7562×
Popis Kolikánásobně se zvýší návštěvnost sudoku serveru, pokud vytvořím verzi pro iPhone a odkáže na ní Apple?
O One Sudoku

Server One Sudoku jsem založil loni v srpnu – jde o web, kde si můžete každý den zahrát sudoku, za to dostat pro svou zem (a nyní i město) body, ze kterých se udělá žebříček (a nikdo za to nic nedostane kromě dobrého pocitu, logika SETI :)).

Web měl před prázdninami pár tisíc hráčů. O prázdninách jsem web trochu předělal, přidal největších 2000 měst světa (btw na ČR vyšla jen Praha, Brno, Ostrava; na Slovensko Bratislava a Košice), Google Maps a trochu změnil bodování – za každý den, co nehrajete, přijdete o jeden bod a když jich máte méně než -10, tak se účet sám smaže. Všechny staré účty jsem smazal, dal možnost přenést body ze staré verze, takže počet aktivních hráčů je nyní pár set. Tolik k sudoku.

iPhone verze

Když jsem poprvé viděl JS/CSS framework na iPhone „aplikace“ (viz níže), tak jsem si říkal, že by se toho dalo využít a udělat verzi pro iPhony – nakonec jsem si to ale z části rozmyslel a z části na to zapomněl.

Znovu mě na tuto myšlenku přivedlo spuštění katalogu webových aplikací na webu Applu a říkal jsem si, že tu hodinu až dvě, co mi dá práce pro iPhony zabrat, mi za ten pokus stojí. Nakonec to trvalo trochu déle, než jsem úplně rozchodil posílání formulářů, ale vše se povedlo a verze vypadající jako *iPhone-fine* a otestována na Safari 3 pro Windows byla hotova a funkční.

Dal jsem si záležet na tom, aby byly přes tuto verzi dostupné i alespoň základní žebříčky a aby bylo možné si hned po odehrání sudoku založit účet a na něj rovnou dostat body.

One Sudoku - verze pro iPhone

Předminulou neděli (14.) jsem zkusil web přes formulář na webu Applu přihlásit, na nástěnku jsem si vytisknul papír s textem Thank you for your submission a po dvou kontrolách webu Applu na to zapomněl.

Po několika dnech mě potěšila zpráva od Karla, který iphoní verzi zkusil u někoho ve škole a prý bez problémů šla – to mi zvedlo seběvedomí, jak pěkně vyrábím „aplikace“ pro iPhone, aniž bych ho někdy držel v ruce :).

Dnes mě napadlo se kouknout do adresáře aplikací Applu a zjistil jsem, že tam je od včerejška odkaz na tu mou! Dokonce jako jméno firmy je moje jméno :).

One Sudoku na webu Applu

A první výsledky? Kromě toho, že to považuji za SEO plus pro sudoku web (odkaz z webu Applu mi přijde jako hodně fajn), tak samozřejmě doufám v nové hráče – jen za dnešní den se jich zaregistrovalo 100 (přímo z iPhonu, jsou odlišení).

Nyní jsou dvě možnosti:

  • hráči sudoku oželí grafiku jiných sudoku JS aplikací a budou hrát u mě, protože mám pěkné žebříčky (docela možné)
  • normální lidi se vykašlou na nějaké žebříčky a budou hrát radši na aplikacích, které jsou pěknější, barevnější a radí další tahy (taky dost možné).

Až budu mít nějaké delší statistiky, tak je sem napíšu (momentálně nemám žádné, protože statistiky ze serverových logů mají až několikadenní zpoždění a Google Analytics jsem v iPhoní verzi ze začátku neměl).

Vývoj aplikací pro iPhone

A k samotnému „vývoji“: pokud jste někdy dělali wapovou verzi, tak verze pro iPhone je to samé, jen to všechno píšete do frameworku – jedním z nejlepších je asi iUI od Joe Hewitta. Stačí se podívat do zdrojových kódů příkladu a brzo je vše jasné.

Jediné, s čím jsem měl chvíli problémy, bylo, že když například stránka odpovídá na výsledek formuláře, tak nesmí mít HEAD ani BODY, ale už samotnou odpověď.

iPhone verzi One Sudoku si můžete vyzkoušet i v internetovém prohlížeči, ale bez Safari toho moc nepořídíte.

neděle 26. října 2007, 08:21 - 7562× shlédnuto - RSS komentářů - tagy: sudoku apple webdesign?>


Nepřehlédněte

Ondřej Pohorský - pátek 26. října 2007, 09:12 - web - #

Upřímně gratuluji! To je pořádný úspěch.

Dan - pátek 26. října 2007, 09:13 - web - #

O tomhle webu jsem nevěděl, ale žebříčky mi připadnou jako super nápad, jak zvýšit soutěživost a hlavně návštěvnost. Žebříčky pro hráče přes web a přes iPhone jsou společné?

elfineer - pátek 26. října 2007, 11:24 - web - #

Díky :) – Jj, jsou společné a ten, kdo se zaregistroval přes iPhone může hrát i přes web a naopak.

Dan - pátek 26. října 2007, 12:56 - web - #

Asi je to blbý nápad, ale ptal jsem se na ty společné žebříčky proto, protože dostupnost Internetu je dneska všude již vysoká, kdežto dostupnost iPhone se bude stát od státu dost lišit. Proto by možná nemuselo být špatné mít někde i žebříčky oddělené. Jak se generují ta sudoku na webu? Program vlastní výroby nebo něco externího?

Martin - pátek 26. října 2007, 14:09 - #

zkusil jsem si zahrát alespoň webovou verzi, nemaje iphone, vyplnil půl políček, zmáčknul check a čekal nějakej ajax. kdepak, vypadla stránka že jsem blbec a když jsem se vrátil, vyplněná pole byla v čudu. tak takhle néééé, fuj

Pavel Jaroš - pátek 26. října 2007, 14:31 - web - #

To Martin > Stačilo by vyhodit alert přes JS, namísto zobrazení nové stránky s hláškou. Nicméně moje Opera si formulářová pole pamatuje i po návratu zpět ;-)

Ale jinak je to pěkný webík. Gratuluji k úspěchu…

elfineer - pátek 26. října 2007, 22:32 - web - #

Statistiky: Na jednu stranu pravda, ale zase iPhone je jedna z dalsich cest, jak sudoku hrat, ne jedina. Vyhodnoceni: S tou kontrolou pres AJAX bych to mohl dodelat – rikal jsem si, ze tohle neni uplne nejlepsi zpusob, ale zdalo se mi zbytecne slozite psat nejakou slozitejsi kontrolu, kdzy jsem nevedel, jestli to bude nekdo pouzivat. Kazdopadne nemuze byt reseni rovnou v te strance (nekde ve zdroj. kodu), musi se to vzdy kontrolovat na serveru a odpovidat ANO/NE.

maxav - neděle 28. října 2007, 12:50 - #

Ahoj, rad bych reportoval bug v one-sudoku. Nekdy se stane ze kdyz dam check sudoku, zahlasi solution was wrong a vymaze vsechna doplnena cisla. Kdyz hned potom dam check znova, zahlasi solution was right a vse je v pohode. FF, IE6. Pardon ze to pisu tady, ale nikde jsem nenasel zadnej feedback form..

elfineer - neděle 28. října 2007, 13:12 - web - #

Ahoj, urcite se na to kouknu, diky, zes to sem napsal :).

maxav - neděle 28. října 2007, 18:47 - #

Neni zac ;-) Dik za info.

LoO BiCK - středa 31. října 2007, 07:37 - #

Vyplňování políček přímo na iPhonu je trošku nepohodlné, tím že to je formulář tak se vždy zapne klávesnice, zakryje většinu herního pole a hlavně se zapne v textovém režimu, takže aby se dalo něco vyplnit tak je nutné ještě překlikávat na numerickou. Takže vyplnění jednoho pole je zhruba na tento proces: kliknout do formuláře → přepnout na numerickou klávesnici → vyplnit číslo → kliknout na Done aby se klávesnice opět zavřela. Jo a je to vyšší než obrazovka iPhone, takže Check it není vidět dokud se neodskroluje. Ale to může být klidně záměrem.

jenda - čtvrtek 6. května 2010, 15:53 - web - #

radší bych se tím moc nechlubil, jsi v ČR :-)

Komentáře používají Texy! syntaxi.

"odkaz":http://kam.vede.cz, *zdůrazněné (em)*, **zdůrazněnější (strong)**, citace


Hledání

Mikroblog

GOTO TWITTER
GOTO POSTEROUS

Reklama

Nejčtenější

Reklama

Kvalitní domény, levný webhosting
Vyzkoušejte spolehlivý Český hosting. www.cesky-hosting.cz

Facebook tipy

Moje weby

Napište mi vzkaz