Přeskočit na obsah

Hledej:


elfineer | blog

@PavelHoralik @ischiam tomu obyčejně hráblo, ne? :)
twitter.com/elfineer


zář 13 11

Otisky prstů a nový iPhone

Datum a čas středa 11. září 2013, 17:50
Tagy iphone apple
Komentáře 7 (přejít na komentáře, přidat nový, sledovat pomocí RSS)
Přečteno 5454×
Popis Stále si nemůžu utvořit názor.

Včera večer jsem stál před volbou, zda si konečně pustit nový díl Newsroomu a nebo Apple Keynote – nakonec jsem jako správná ovce zvolil Apple.

Ne, že bych se tu snažil o shrnutí novinek, ty jsou asi tak nějak všude. Ale ve zkratce:

  • všechno se vědělo dopředu
  • o novém Mac OS Xu nezaznělo vůbec nic
  • iPhone teď bude vypadat jako krabička mýdla a když vám to přijde hnusné, máte zaplatit víc – tedy neudělal se levnější iPhone, naopak kvalita v cenové hladině šla dolů

Stále si ale nedokážu udělat názor na čtečku otisků prstů.

Čtečka otisků prstů na iPhonu 5S

Tak samozřejmě, je to pohodlné a bezpečné ověřování – pro někoho, kdo zadává asi 30× denně kód displeje, protože na tom Exchange mail trvá, to zní lákavě. A díky několika asijským kopírkám to bude brzy všude, budou-li to uživatelé chtít.

Ale opravdu v době několikaměsíční celosvětové aféry NSA/PRISM a totálního celoplošného sledování občanů v EU (data retention), dostane jeden z nejrozšířenějších telefonů světa čtečku otisků prstů?

Nebo existuje lepší způsob, jak získat miliony otisků prstů s buď přesnou identifikací a nebo třeba alespoň oblastí, kde se objevil? To, že se otisky nebudou nikam odesílat je teď možná i pravda, ale podobným prohlášením se věřit prostě nedá.

V rámci ochrany civilizovaného světa před terorismem prošly už mnohem horší věci. Vždyť jen v Anglii jsou schopni uvažovat o defaultně zaplé cenzuře internetu kvůli ochraně dětí. Proč by pak nebylo možné nařídit třeba "diagnostické odesílání dat spojených s některými hardwarovými funkci na pozadí"? Tohle je jen výmysl, ale dneska najdete Android telefony, které se po zapnutí/aktivaci začnou hlásit "čínskému úřadu sčítání lidu", tak si opravdu někdo dělá nějaké iluze? Nebo myslíte, že se na to ten telefon ptal?

Mně na tom všem přijde nejkontroverznější jediná věc – že ty otisky snímá přímo hlavní tlačítko. Ne třeba "něco" na boku, ale to tlačítko, kterému se nelze vyhnout. Chápu – Applí design, technologie... – prostě to je takle lepší z pohledu uživatele. Takže paranoidnější budou mít na telefonu izolepu?

Mně to zní, jako že při pomyslném vaření žáby někdo zvednul teplotu příliš rychle na to, aby to žábě uniklo.

Čtečky otisků prstů mají notebooky už spoustu let, tak proč najednou takový povyk kvůli telefonu? Právě proto, že se mu nelze vyhnout.

No a nebo o nic nejde – pokud jste si taky pořídili biometrický pas, tak už je to jedno a bůh ví, kde všude váš otisk je (ale NSA v tom bude). Až se v budoucnu rozhodnu tuto funkci používat, tak si to takto ospravedlním.

Zajímaly by mě vaše názory – divím se, že o tom diskutuje jen pár lidí na Twitteru. Jen prosím ne ten "ať si mě sledují, slušný člověk se nemá čeho bát".

středa 11. září 2013, 17:50 - 5454× shlédnuto - RSS komentářů - tagy: iphone apple?>


Nepřehlédněte

Ondřej Mirtes - středa 11. září 2013, 18:00 - web - #

  1. Otisk se nikam neposílá, což lze velmi snadno ověřit. 2) I kdyby se odesílal, tak nevím, proč se okolo toho dělá takové haló. Otisk člověka lze získat i snadněji (z libovolné věci, které se dotknul). 3) Pokud máte biometrický pas, tak už váš otisk vláda má. A pokud jste s tímto pasem někdy cestovali do USA, tak i ta americká…

elfineer - středa 11. září 2013, 18:11 - #

Troufam si rict, ze se to zjistit neda. Nejprimitivnejsi moznost odesilani pri dotyku prstu by slo zjistit tcpdumpem. Ale stacilo by to schovat do SSL komunikace v ramci iCloudu treba a nikdo nic nepozna.

karelk - středa 11. září 2013, 20:58 - #

Lukáši, souhlasím s Tvými pocity, vidím to podobně. Nebyl u Apple (mimo jiné) kdysi ten skandál s ukládáním GPS polohy? Dohromady s otiskem prstu mi to přijde jako hooodně za limitem, který bych ve sdílení infa o sobě chtěl překročit.

A je trefně zmíněné, že na notebooku čtečky otisku prstů tolik nevadí (tam ji občas používám)…

Martin - čtvrtek 12. září 2013, 10:51 - #

Biometrické údaje nejsou z hlediska bezpečnosti žádná sranda. Otisk prstu má mnoho nevýhod: Není tajný – každý ho všude nechává. Nelze ho změnit – jak se váš otisk proflákne, už si s ním nikdy nic nezabezpečíte. Mění se – zranění, přechod zima – horko, pobyt ve vodě. Můžete o něj nenávratně přijít – úraz. Fyzickým násilím vás lze přesvědčit k jeho vydání – heslo vám z mozku nikdo nevydoluje, otisk prstu získá snadno.

Z technického hlediska nelze technologii nastavit dokonale. Aby se to dalo používat, potřebujeme strašně málo odmítnutí otisku oprávněného uživatele. Proto ho raději pustíme dovnitř, i když není stoprocentní jistota. To vede ke snadnějšího „padělání otisku“ a povolení přístupu i jen trochu podobných otisků. Takže do telefonu se dostane i určité procensto cizích lidí.

Z toho plyne, že odemknutí telefonu pomocí otisku prstu ještě je snad akceptovatelné, ale navázat na to další služby a úplně nahradit hesla otiskem je nebetyčná blbost.

jana - úterý 1. října 2013, 15:31 - web - #

Myslím, že plošně se to nerozšíří kvůli nezájmu.

Tomas - čtvrtek 5. prosince 2013, 21:35 - web - #

Celý iPhone je k ničemu bych řekl :D

Michal - úterý 18. března 2014, 09:53 - #

Osobně si myslím, že tomu člověk v dnešní době už neuteče. Elektronické čtečky jsou dnes už na hodně místech a stále se rozšiřují. Třeba jen docházka v práci, elektronické pasy, notebook atd. Zajímalo by mě, nakolik jsou ty čtečky spolehlivé? Četl jsem, že třeba elektronická docházka je schopna rozeznat palec zaměstnance se 100%ní přesností viz: http://www.eten­d.cz/…adene-dotazy. Jak je to u iPhonu?

Komentáře používají Texy! syntaxi.

"odkaz":http://kam.vede.cz, *zdůrazněné (em)*, **zdůrazněnější (strong)**, citace


Hledání

Mikroblog

GOTO TWITTER
GOTO POSTEROUS

Reklama

Nejčtenější

Reklama

Kvalitní domény, levný webhosting
Vyzkoušejte spolehlivý Český hosting. www.cesky-hosting.cz

Facebook tipy

Moje weby

Napište mi vzkaz