Přeskočit na obsah

Hledej:


elfineer | blog

@PavelHoralik @ischiam tomu obyčejně hráblo, ne? :)
twitter.com/elfineer


srp 07 21

Nová grafika České televize

Datum a čas úterý 21. srpna 2007, 23:50
Tagy ct televize
Komentáře 4 (přejít na komentáře, přidat nový, sledovat pomocí RSS)
Přečteno 7412×
Popis Už 1. září spustí ČT novou grafickou podobu, která bude znamenat nové znělky, loga programů a brzy i nové znělky pořadů.

Zatímco loni 1. září s velkou slávou měnil grafiku Telecom na O2, letos provede změnu podobně obří ČT. Tedy, zůstává ČT, dokonce i s logem, ale změny jsou zásadní.

Proč?

Na změně se začalo pracovat již před dvěma lety, jedním z hlavních důvodů by měla být digitalizace a s tím spojený společný design většího počtu kanálů, protože se začal rozpadat na dvě větve – staré (ČT1 a ČT2) a digitální (ČT24, ČT4 Sport).

Znělky a loga

Změn je opravdu mnoho, nejvýraznější je nepochybně grafika. Znáte takové ty tiskové reklamy, kde je přes celou stránku velká fotka a k tomu malý obdélník na kraji, kde jsou uvedeny informace? Většinou to vypadá na papíře pěkně a efektně – tak touto cestou se dala ČT. Jenže u televize…

Zatímco teď si u ČT vybavím pěkně udělané znělky Událostí, které do sebe promyšleně zapadají podle témat, předěly na ČT24, fyzická studia zpráv hodící se vzhledem k černooranžovým znělkám apod., u Novy/Primy mi něco podobného chybí. Ano, znělky zpráv (silně počítačová krajina – Nova), upoutávky na pořady skládající se z PR fotky, oranžové barvy a textu (Prima), ale nic podobně výrazného jako u ČT.

Loga – to samé. Ta stara měla nápad, ty novější (24, 4) vypadala originálně, tato jsou číslo s čárkou. Navíc až bude dokončena digitalizace úplně, tak ČT dokáže svou modernost tím, že staré logo zahodí úplně a příjde jedno velké Č, které už teď zdobí gesta ve znělkách. Moderátoři už asi nebudou lákat na „čété-jedna“, ale na „jedničku“.

Nové znělky mi připomínají hudební televize, například když jsem viděl na Joostu IMF – musí se to hýbat, v kusu běží upoutávka na pořad, někde se v rohu ještě něco točí, aby bylo, na co se soustředit, když vás ukázka nezajímá… A celé to vypadá jako jeden velký obří playlist.

Jednotlivé kanály dostanou vlastní balík znělek, který je rozezná od ostatních a který je také velmi přesně cílí. Jednička bude mít ve znělce rodinu, kamarády…; Dvojka spisovatele, psychopatku…; Čtyřka běžeckou dráhu, hráče kulečníku…; 24ka ukazují, jak plyne čas (mraky nad Náměstím Republiky v Praze, lidi v metru…).

Obrázky znělek pocházejí z on-line archivu ČT (resp. screenshotů videa) a je nutné si odmyslit kromě dolního panelu i logo 24 a text ŽIVĚ.

Znělky 4 a 24 jsou ale velmi nápadité, čárku nad Č používají skoro až geniálně – ve zprávách z ní vylétává časová osa, ve sportu zastupuje tyč, kterou skokan přeskakuje apod.

Nové znělky ČT

S novou grafikou souvisí i nový font, který bude u ČT naprosto všude. Samotný je opravdu pěkný, ale sem se dle mě naprosto nehodí – Avenir. Na znělkách na mě dělá pocit, jako by tím mělo být napsané 1 Kčs v kolečku a ne jako font pro …moderní a sebevědomou televizi… (jen ne kurzíva! ale co stávající?).

Odlišení kanálů

K dalšímu odlišení kanálů mají pomoct i nové hlasy patřící vždy ke konkrétnímu kanálu - například Jiří Dvořák k 1 či Vanda Hybnerová k 2 (imho bezva volba).

Nové jsou i slogany, které má každý kanál zvlášť - Vítejte na jedničce!, Jiný prostor., Žijeme sportem., Informační náskok. a celkový Jsme Česká televize..

S tímto stylem se budou ČT velmi dobře přidávat nové kanály - vezme se nejvyšší aktuální číslo, zvětší o jeden, napíše se na barevný čtverec, přidá háček, sežene hlas, vymyslí slogan a je hotovo. Napadá mě ale, co bude ČT dělat, jestli bude chtít mít více *jedniček* - nespecializovaných kanálů tak nějak pro všechny, do budoucna by na to mohla mít místo. Třeba se budou v budoucnu usmívat rodiny ve znělce na jedniččce i pětce.

Závěr

Ačkoliv celý článek vyznívá poměrně negativně, není to, že by se mi novinky nelíbily, protože redesigny se víceméně nelíbí nikomu, ale zvyknou si všichni - většinou mám podobně změny rád. A celá grafika a znělky se mi zdají pěkné, to ano. Jen bych je čekal od nějakého digitálního nováčka (i když ti mají po jednom kanálu) a ne, že bude ČT násilně bourat moderní, leč tradice dodržující a perfektně zapadající dojem za bílá čísla s háčkem a znělky, které teď přece v Evropě letí.

úterý 21. srpna 2007, 23:50 - 7412× shlédnuto - RSS komentářů - tagy: ct televize?>


Nepřehlédněte

fremy - středa 22. srpna 2007, 11:46 - web - #

Zvyk je hrozná věc. Ale stejně jako ty mám změny rád. Nová podoba loga se mi po chvíli zalíbila a znělky jsou také zajímavé.

admxx - středa 22. srpna 2007, 14:58 - #

myslim, ze cesi jsou prilis konzevativni a ovlivnitelni. a hodne lidi prohlasuje, ze se jim loga nelibi jenom proto, ze to rika vetsina. az se budou za 10 nebo 20 let zase menit, tak uz vidim jak vsichni budou branit stare logo a nadavt na nove.

mi osobne se nove loga libi. odpovidaji soucasne dobe, trendum, jsou prakticke, citelne, i podle barvy pujde hned poznat co je to za program.

elfineer - středa 22. srpna 2007, 15:31 - web - #

Ale jo, mě nepoužívej jako prototyp konzervativního diváka, já mám většinou takové změny rád :). A mě se ty nové znělky líbí, jen se mi nezdají tak dobré jako ty staré. No uvidíme v září :).

kajinek32 - sobota 1. září 2007, 20:08 - web - #

tak jsem to shlédl na vlastní bulvy, a mám z toho rozporuplné pocity. Na jednu stranu znělky hezký, na druhou stranu ty loga :/. v jednoduchosti (obvykle) je síla, ale takový logo snad nebylo ani když začala vysílat první televize, ne?

Komentáře používají Texy! syntaxi.

"odkaz":http://kam.vede.cz, *zdůrazněné (em)*, **zdůrazněnější (strong)**, citace


Hledání

Mikroblog

GOTO TWITTER
GOTO POSTEROUS

Reklama

Nejčtenější

Reklama

Kvalitní domény, levný webhosting
Vyzkoušejte spolehlivý Český hosting. www.cesky-hosting.cz

Facebook tipy

Moje weby

Napište mi vzkaz