Přeskočit na obsah

Hledej:


elfineer | blog

@PavelHoralik @ischiam tomu obyčejně hráblo, ne? :)
twitter.com/elfineer


črc 09 31

Nokia N97 - recenze

Datum a čas pátek 31. července 2009, 22:25
Tagy nokia mobil recenze
Komentáře 3 (přejít na komentáře, přidat nový, sledovat pomocí RSS)
Přečteno 12426×
Popis Zkušenosti z pár dnů používání, pár videí, hromada screenshotů.
Úvod

Nokii N97 jsem měl půjčenou na pár dní díky akci Nokie na Facebooku (takže děkuji za vybrání). Reklama je to zajímavá a docela dobrá, nyní má skupina něco přes 1700 zájemců.
Zaměřoval jsem se na věci, které používám já (e-mail, Google Mapy) a některé funkce zkoušel spíš jen tak ze zajímavosti (třeba Ovi Store). Stejně tak videa v článku jsou spíše ilustrační (jak dlouho se načítá web, jak se ovládá telefon) a nemají úplně ideální kvalitu – jsou z obyčejného foťáku. Kromě fotek a screenshotů můžete najít další (a v plné kvalitě) v Picasa galerii zde.

Nokia N97 Nokia N97: rozevřený telefon

První dojem, vysouvání, klávesnice

První věc – telefon vypadá perfektně (hlavně se zasunutou klávesnicí). Kromě toho, že trochu připomíná iPhone, tak je to ta budoucnost, která byla slibována někdy kolem roku 2000 v duchu „podívejte se, jaké krásné telefony budete na UMTS mít“). Velikost mi přišla přiměřená (do kapsy u kalhot se N97 vešla akorát) – rozumný kompromis mezi displejem a velikostí telefonu. Také každého N97 hned zaujala, což se ale nemusí úplně vždy hodit (pište pak SMSku v plnějším metru). Každopádně stříbrná N95 pak vedle něj vypadá jako plastový telefonek z hračkářství :).

Nokia N97: sklapnutý telefon

K telefonu jsou přibalena sluchátka s dálkovým ovládáním (do ovládání můžete zapojit i jiná sluchátka – standardní 3,5 jack, případně je zapojit přímo do telefonu – bez sluchátek), microUSB kabel do počítače a nabíječka (také přes microUSB) a malý stylus. N97 má kromě microUSB a jack konektoru po stranách regulaci hlasitosti, šoupací tlačítko na odemčení klávesnice a spoušť foťáku.

Nokia N97: příslušenství

K různým rozevíráním jsem spíš skeptický (například u N95 se už vysouvání klávesnice výrazně ochodilo) – zde nedokážu posoudit, jak se bude chovat po pár letech používání, každopádně vysouvací mechanismus i následně rozevřený telefon vypadal stabilně (dal by se například vzít za klávesnici, aniž bych se musel bát že se někde něco vylomí).
Při rozevírání jednou rukou displej často vyletěl a pak se hlasitě zastavil, což by mu asi dlouhodobě nedělalo nejlépe, spíš jsem N97 rozevíral obouma rukama, případně palci odšoupnul a druhým koncem ruky pak chytal displej. Zavírání šlo naopak dobře i jednou rukou, displej pomalu přistál na klávesnici. U zavřeného telefonu nikde nic nepřečuhovalo (takže neznalý člověk nevěděl, že má N97 vysouvací klávesnici); to, že by se telefon otevřel například při vyndavání z tašky, moc nehrozí, pro otevření je potřeba vyvinout jistou sílu. Naopak u foťáku na zadní straně bych ocenil, kdyby šel víc ztuha.

Nokia N97: rozevírání telefonu

Ovládání

Jediné opravdové tlačítko na zavřeném telefonu je pro spouštění menu/přepínání aplikací; zelené a červené (hovory apod.) nijak nevystupují na povrch. Fungují ale spolehlivě, stejně tak dotykový displej (pokud telefon nereagoval, šlo spíše o problém softwaru – viz níže). N97 při stisknutí displeje lehce zavibruje, což byl z počátku nezvyk, ale je to dobrá odezva.

Pokud nechcete vysouvat klávesnici, zobrazí se softwarová na displeji, přizpůsobená aktuální činnosti a natočení displeje. Na té se mi psalo dobře (ne o moc pomaleji než na velké QWERTY); o velké klávesnici sice nemůžu říct nic špatného (kromě toho, že má jen jeden Shift, takže napsat velké A vyžaduje trochu šikovnosti), jen se mi úplně ideální nezdála (s klávesnicí na Nokii E71 jsem se sžil mnohem rychleji). Asi bych si ale časem zvyknul, teď jsem většinu krátkých SMSek radši napsal jen na displeji. Pokud chcete používat telefon bez rozevření klávesnice, je nutné odemknout displej šoupátkem na levém boku (je to vidět na videu s mailem, tam jsem na to zrovna zapomněl :)).

U ovládání je zvláštní způsob listování (třeba v menu). Můžete se trefit do kraje displeje a jet posuvníkem dolu (jako ve Windows) a nebo jet prstem po ikonách dolů (přesně naopak jako u iPhonu, kde jedete prstem nahoru). Některé aplikace ale samy preferují iPhoní způsob, takže je to pak trochu nezvyk. Také můžete samozřejmě použít joystick na QWERTY klávesnici jako šipky, ale to jen v případě, že máte N97 rozveřenou.

Telefon má polohový senzor, jen ve výchozím nastavení je vypnuté přetáčení displeje (a displej se otočí jen při vysunutí klávesnice).

Nokia N97: Ovládání

Widgety

Widgety na hlavní obrazovce jsou fajn, i když opravdu se mi hodil jen e-mail a kalendář (aby na něj bylo místo, tak šly pryč čtyři kontakty pro rychlou volbu). Podobně aktuální Facebook stavy a počasí jsou spíše k ničemu, ale vypadají dobře.

Software telefonu

O tom, že N97 má problémy se softwarem telefonu se psalo např. na Mobil Idnesu – telefon by opravdu mohl být místy rychlejší. Občas se mi stalo, že N97 nereagovala, jako bych stisknul displej nedomáčkl, ale bylo to tím, že se zamyslel – je to vidět např. na videu procházení webu.
Neřekl bych, že je telefon nepoužitelný, ale místy je to otravné – snad se to s příštími verzemi firmwaru vylepší. Firmware by měl jít aktualizovat po internetu (bez počítače, *#0000#), když jsem to chtěl vyzkoušet, tak nebyla žádná novější verze k dispozici.

Prohlížení webu

Web v mobilu používám často, ale téměř výhradně mobilní verze webů – pokud jdu na normální, tak je to spíš nouzové řešení – na takové účely by mi tento prohlížeč v mobilu stačil, nějaké pohodlné surfovaní to ale není (doma je rychlejší dojít si k počítači, než něco hledat na mobilu). Prohlížeč umí zoom, při dvojkliku se část stránky přiblíží, podporuje RSS – nemá smysl, abych se snažil popisovat toho o mnoho víc – názor si můžete udělat z videa (jen tohle je tak dlouhé - skro pět minut).

Nokia N97: webový prohlížeč

E-mail

E-mail je podobný jako v jiných Nokia telefonech poslední dobou, žádnou velkou změnu jsem nepozoroval. Nevím, zda-li je použit Push IMAP jako u Nokia Messagingu, ale e-maily chodí během pár vteřin (zase, viz video).

Office soubory

Chcete-li vytvářet a upravovat dokumenty, musíte si pořídit lepší verzi QuickOffice, prohlížení zvládne zdarma vestavěná. Zatím si neporadila se soubory Office 2007 (.docx, .xlsx, .pptx).

Nokia N97: Email a Office

YouTube a Facebook

YouTube není podporováno nějakou pohodlnou aplikací, ale jde jen o obyčejný odkaz na m.youtube.com. Aplikace na Facebook vypadá pěkně, jen taky v aktuální verzi nepatřila mezi nejstabilnější – nahrát fotku nešlo a párkrát kvůli ní bylo nutné zrestartovat celý telefon. (Telefony mívají problém při přechodu z 3G na 2G – u mně to je nejčastěji když jdu do metra – pokud se přitom zrovna pokusí zaktualizovat Facebook widget, tak už pak jen opakovaně hlásí chybu a je nutný restart celého telefonu.)

Nokia N97: Facebook aplikace


Videohovory

Ačkoliv videohovory nejsou moc rozšířenou službou (jen jeden operátor, donedávna jen minimum měst), pokud se ještě někdy chytnou, s N97 se používají dobře: při otevření hlavního fotoaparátu se přepne obraz automaticky na něj, při zavření zase zpět na malou kamerku nad displejem.

GPS, Google Mapy

GPS jsem moc nezkoušel, snad jen, že Google Mapy našly pět satelitů i při zasunuté klávesnici, takže snad není nutné telefon rozevírat jako u N95 (což dělá N95 nepoužitelnou pro SportTracker například, u N97 jsem ho nezkoušel).

Nokia N97: Aplikace

Rádio a MP3

Rádio funguje, jak má, RDS řekne název stanice, poprvé jsem viděl přístroj, který ukáže frekvence, na kterých něco je, jako seznam a ne, že se jen dá přeskočit na další. MP3 mají také obyčejné možnosti jako jiné telefony (podle interpreta, alba…). Windows 7 N97ku poznají a lze pak nahrávat hudbu také přes Windows Media Player.

Nokia N97: hudba a rádio Nokia N97 ve Windows 7

Ovi Store

Ovi Store není jedinou možností, jak dostat program do telefonu, jde to i stažením SIS souboru jako u jiných Nokia telefonů (Google Mapy jsem přes Ovi Store neinstaloval). Hodil se, když jsem chtěl nějakého ICQ klienta – program Parlingo fungoval jako ICQ dobře, mimochodem je to právě příklad aplikace, kde se v seznamu kontaktů listuje naopak než v menu telefonu.

Foťák

5mpix fotoaparát fotí perfektně, fotky jsou ještě o něco kvalitnější než na N95.

Pro porovnání: stejná fotka N95kou a N97. Další v Picasa galerii.

Závěr

Telefon vypadá dohromady vypadá moc dobře, dostat ho třeba jako firemní nebo darem :), tak bych byl naprosto spokojený a nadšený. Jediný větší problém je aktuální software, ale řekl bych, že s tím Nokia něco udělá. Podobně nabídka aplikací v Ovi Storu bude asi časem mnohem zajímavější, i když na iPhona asi hned tak mít nebude (už proto, že iPhone ja masový, zatímco N97 bude zůstávat jen pro hrstku vyvolených).

ALE…

Momentálně má stát 18 tisíc, takže řekněme, že brzo bude kolem 15, 14… Chcete-li telefon s klávesnicí pro práci (push e-mail, přečtení, otevření Office dokumentu, odpověď), tak E71, na které takové věci zařídite rychleji a pohodlněji i bez dotykového displeje, pořídíte za polovinu. Chcete-li multimédia, asi na tom bude lépe iPhone (jak se surfováním, tak s MP3, tak s YouTube přehrávačem), ale o tom určitě nekdo napsal nebo napíše podrobnější porovnání. A já se zas po vrácení telefonu vracím k N95ce a telefon sice nevypadá tak hezky, ale v podstatě mi nabízí to samé (5mpix foťák, e-mail, GPS, i to rádio a MP3 by tam byly, kdybych je chtěl používat). To ale nemění nic na tom, že pokud se vám N97 líbí a chcete za ní dat tolik peněz, tak litovat nejspíš nebudete. Také uvidíme, kolik bude stát levnější a menší N97 mini.

středa 31. července 2009, 22:25 - 12426× shlédnuto - RSS komentářů - tagy: nokia mobil recenze?>


Nepřehlédněte

kakakaoo - pondělí 23. července, 04:59 - #

harden vol 1 ralph lauren ecco outlet air jordans nike free run coach outlet online michael kors handbags ralph lauren sale nike air max 95 nike zoom coach factory outlet supra shoes cheap jordans pandora jewelry converse outlet store fred perry polo lebron james shoes canada goose outlet coach outlet san diego padres jerseys christian louboutin shoes coach factory outlet christian louboutin nike air max 1 milwaukee brewers jerseys coach outlet kate spade outlet coach outlet store online coach outlet adidas yeezy boost tory burch outlet timberland boots kate spade outlet canada goose sale adidas nmd pandora outlet michael kors outlet jordan shoes ugg outlet valentino shoes ray ban sunglasses arizona diamondbacks jerseys jordan shoes chicago white sox jerseys canada goose outlet kate spade outlet store dansko shoes coach outlet kate spade bags kevin durant shoes louboutin shoes nike air max outlet kyrie 4 shoes canada goose jackets cheap oakley sunglasses michael kors outlet online coach factory outlet birkenstocks michael kors outlet rolex watches kansas city royals jerseys coach outlet hermes handbags longchamp handbags oakland athletics jerseys canada goose outlet coach factorty outlet air jordans nike air max zero moncler outlet ugg outlet timberland boots outlet mlb jerseys mbt shoes moncler outlet red bottom shoes cheap jordans birkenstock shoes philipp plein outlet michael kors handbags yeezy boost pandora jewelry official site michael kors outlet fitflops sale clearance pandora charms coach outlet michael kors outlet online cheap oakley sunglasses swarovski crystal coach outlet ralph lauren sale clearance tiffany and co burberry outlet kate spade outlet store birkenstock sandals birkenstock shoes cheap ray bans longchamp handbags pandora charms 180723yueqin

liuchunkai - pondělí 8. října, 05:20 - #

20181008lck

tory burch outlet

coach outlet

michael kors outlet

michael kors outlet clearance

fitflops sale clearance

chrome hearts outlet

canada goose outlet

fitflops shoes

ray ban sunglasses

denver broncos jerseys

uggs

michael kors outlet clearance

balenciaga sneakers

ugg boots

moncler outlet

ferragamo outlet

mishka clothing

76ers jerseys

oakley sunglasses

ugg outlet

puma outlet

pandora charms

fred perry polo shirts

michael kors outlet

polo ralph lauren

oakley sunglasses

celine outlet

true religion jeans

coach outlet

ralph lauren polo

chrome hearts sunglasses

barcelona jersey

coach outlet online

michael kors

hermes outlet

scarpe mbt

pandora charms

cazal sunglasses

supreme clothing

indianapolis colts jerseys

michael kors outlet

coach outlet online

swarovski outlet

wellensteyn jackets

yeezy boost

red bottom shoes

mbt shoes

oakley sunglasses

pistons jerseys

canada goose outlet

michael kors

nike revolution

coach canada

pandora jewelry

mulberry outlet

suicoke sandals

raptors jerseys

pandora

michael kors outlet

nike air max 2015

mulberry outlet

ray ban sunglasses

true religion jeans

ferragamo outlet

mcm outlet

coach outlet online

stephen curry shoes

nets jerseys

ray ban sunglasses

red bottom shoes

ugg boots

true religion jeans

christian louboutin outlet

christian louboutin outlet

longchamp solde

moncler jackets

canada goose outlet

longchamp outlet

ecco shoes

tory burch outlet

coach outlet online

san antonio spurs jerseys

air huarache

coach outlet

uggs outlet

fila shoes

bulls jerseys

air max

moncler outlet

air force 1

ugg boots

mavericks jerseys

coach outlet

cartier jewelry

yeezy boost

michael kors outlet

oakley sunglasses

kate spade outlet

north face jackets

coach outlet

christian louboutin boutique

balenciaga sneakers

michael kors outlet

polo ralph lauren

canada goose jackets

coach outlet store online

light up shoes

polo shirts

fitflops

tory burch outlet

saucony shoes

coach outlet

ray ban sunglasses

michael kors

nhl jerseys

new york knicks jersey

swarovski crystal

moncler outlet

polo outlet

michael kors outlet

burberry outlet

oakley sunglasses

lacoste soldes

canada goose jackets

fitflops sale

true religion jeans

kate spade outlet

prada sunglasses

coach outlet

cheap snapbacks

longchamp solde

canada goose outlet

giuseppe zanotti outlet

adidas wings

michael kors outlet

cheap jordans

jazz jerseys

ubiq shoes

michael kors outlet

michael kors outlet

red bottom shoes

ugg outlet

ralph lauren polo shirts

air max 1

coach outlet

chelsea jersey

kings jerseys

grizzlies jerseys

jordan shoes

nobis outlet

canada goose coats

cheap jordans

air jordan shoes

christian louboutin outlet

jordan shoes

polo ralph lauren

kevin durant shoes

ugg boots

kate spade outlet

canada goose outlet

kate spade outlet

canada goose jackets

polo ralph lauren

fitflops

nike revolution

ugg outlet

michael kors handbags

y3 shoes

michael kors

longchamp bags

coach outlet online

jordan shoes

polo ralph lauren

lakers jerseys

soccer jerseys

cheap football shirts

nba jerseys

oakley sunglasses

coach outlet

canada goose outlet

mulberry bags

swarovski crystal

pandora charms

christian louboutin outlet

camel shoes

pandora charms

birkenstock sandals

kobe 9

pandora outlet

coach factory outlet

nike air force 1

michael kors outlet

michael kors outlet

true religion jeans

canada goose coats

longchamp handbags

tory burch outlet

ferragamo outlet

nfl jersey wholesale

kate spade outlet

ugg outlet

ralph lauren polo shirts

polo outlet

canada goose outlet

ferragamo shoes

five fingers shoes

ugg outlet

air max 97

coach outlet

ferragamo outlet

michael kors outlet

longchamp pliage

ugg boots

ugg boots

columbia sportswear

coach handbags

ugg boots

jordan shoes

canada goose outlet

pelicans jerseys

miu miu handbags

toms shoes

nike store uk

christian louboutin outlet

cheap jerseys

coach outlet

magic jerseys

ferragamo shoes

uggs outlet

michael kors outlet

burberry outlet

birkenstock outlet

jimmy choo shoes

bucks jerseys

coach outlet

michael kors outlet

true religion outlet

uggs outlet

cheap mlb jerseys

coach outlet online

true religion jeans

bottega veneta outlet

fitflops sale

michael kors outlet

pacers jerseys

michael kors handbags

ugg outlet

nike dunks

ysl outlet

canada goose outlet

jeep shoes

reebok trainers

nike shoes

pandora charms sale clearance

canada goose outlet

hermes birkin

under armour outlet

canada goose outlet

prada outlet

polo ralph lauren

uggs outlet

ray ban sunglasses

cheap jordans

barbour jackets

wizards jerseys

mulberry handbags

yeezy boost

michael kors outlet

canada goose outlet

mulberry handbags

ugg outlet

jordan shoes

yeezy boost 350

cleveland cavaliers jersey

ugg outlet

michael kors wallets

polo ralph lauren

canada goose outlet

air jordan 3

air max 90

adidas uk

christian louboutin outlet

salomon shoes

canada goose jackets

ugg outlet

off white

michael kors outlet

coach outlet

air max 90

air jordan release dates

kobe shoes

mulberry handbags

louboutin pas cher

denver broncos jerseys

adidas nmd

christian louboutin shoes

uggs outlet

canada goose coats

cheap jordans

ralph lauren pas cher

20181008lck

xiaoou - před 6 dny, 04:26 - #

20181011 xiaoou

longchamp outlet

supra shoes sale

bvlgari outlet

ugg outlet

cheap ray ban sunglasses

nike roshe run

vans sneakers

kate spade sale

gucci bags

louboutin shoes

nhl jerseys

coach handbags outlet

james harden shoes

yeezy boost

tory burch outlet online

chrome hearts outlet store

uggs outlet

coach outlet

ysl outlet online

uggs outlet

adidas outlet online

coach factory store

canada goose

ugg outlet

uggs outlet

adidas wings shoes

air jordan shoes

san antonio spurs

canada goose jackets

mulberry bags

canada goose jackets

ralph lauren outlet

ugg outlet

tory burch outlet online

ralph lauren outlet

montblanc pens outlet

malone souliers

prada shoes for men

adidas yeezy boost

coach outlet store online

birkenstock shoes

fitflops

christian louboutin shoes

michael kors outlet online

longchamp outlet online

adidas crazy

mulberry uk

ugg outlet stores

pandora outlet

mishka snapbacks

coach outlet online

converse shoes sale

canada goose jackets outlet

kate spade handbags

christian louboutin shoes

jordan shoes

christian louboutin pas cher

coach outlet

cartier bracelet

puma shoes

nobis jackets

polo ralph lauren

nike air max 97

nike blazer pas cher

michael kors outlet online

true religion outlet

mulberry handbags

ralph lauren polo

supreme t shirts

manolo blahnik outlet

canada goose jackets

christian louboutin shoes

wellensteyn outlet

asics running shoes

louboutin shoes

mont blanc pens

true religion jeans

kate spade handbags

michael kors outlet clearance

oakley sunglasses wholesale

ralph lauren shirts

cheap ray ban sunglasses

coach outlet online

mulberry handbags

michael kors outlet online

air jordan shoes

nike shoes outlet

coach outlet online

cheap jordan shoes

coach factory outlet

kate spade sale

colts jerseys

red bottoms

golden state warriors

balenciaga shoes

ralph lauren outlet

lacoste polo

swarovski outlet store

denver broncos jersey

christian louboutin shoes

nike factory store

michael kors outlet online

longchamp handbags sale

michael kors uk

canada goose outlet store

pandora charms sale clearance

christian louboutin shoes

burberry canada

michael kors outlet online

kd shoes

coach outlet online

jordan 3

canada goose outlet store

canada goose jackets

yeezy boost 350

adidas nmd runner

michael kors outlet online

mbt

coach outlet

mont blanc outlet

van cleef arpels jewelry

michael kors canada

ray ban sunglasses outlet

prada outlet online

cheap jordans

coach outlet online

uggs outlet

burberry outlet sale

cheap jordans

cheap basketball shoes

nfl jerseys

tory burch outlet

givenchy handbags

ralph lauren outlet

coach outlet online

fred perry polo

texans jerseys

longchamp pliage

michael kors outlet online

cheap jerseys wholesale

mulberry handbags sale

canada goose jackets

michael kors outlet clearance

michael kors outlet online

ferragamo shoes sale

ralph lauren polo

coach canada

kate spade outlet online

pandora charms sale clearance

ralph lauren outlet

fitflops shoes

gucci outlet online

ed hardy outlet

louboutin outlet

canada goose outlet store

coach factory outlet

canada goose outlet store

cheap oakley sunglasses

ferragamo shoes

ferragamo shoes

christian louboutin shoes

longchamp bags

uggs outlet

michael kors outlet online

pandora charms sale clearance

canada goose outlet store

pandora jewelry

ralph lauren polo

tory burch outlet online

canada goose jackets outlet

longchamp pas cher

coach outlet online

coach outlet online

jordan retro

cheap jordan shoes

christian louboutin shoes

cheap soccer jerseys

canada goose coats

cheap ray ban sunglasses

michael kors outlet clearance

ugg boots clearance

kate spade sale

cheap nba jerseys

north face denail jacket clearance

coach outlet online

ugg outlet

uggs clearance

coach outlet store

mulberry bags

under armour outlet

coach outlet

coach factory outlet

nike air max 2017

jordan retro

toms outlet

nike air force 1

moncler outlet online

Komentáře používají Texy! syntaxi.

"odkaz":http://kam.vede.cz, *zdůrazněné (em)*, **zdůrazněnější (strong)**, citace


Hledání

Mikroblog

GOTO TWITTER
GOTO POSTEROUS

Reklama

Nejčtenější

Reklama

Kvalitní domény, levný webhosting
Vyzkoušejte spolehlivý Český hosting. www.cesky-hosting.cz

Facebook tipy

Moje weby

Napište mi vzkaz