Přeskočit na obsah

Hledej:


elfineer | blog

@PavelHoralik @ischiam tomu obyčejně hráblo, ne? :)
twitter.com/elfineer


led 07 11

Nejde vždy jen o délku, šířku...

Datum a čas čtvrtek 11. ledna 2007, 22:47
Tagy apple pda itunes webdesign
Komentáře 15 (přejít na komentáře, přidat nový, sledovat pomocí RSS)
Přečteno 11189×
Popis Trochu o webdesignu, trochu o iPhonu, Apple TV a tak obecně.

K napsaní tohoto článku mě inspiroval až iPhone, ale platí to obecněji.

iPhone by měl být jenom nablýskaný šmejd – nemá to videohovory, nemá to 3G, vlastně to nemá nic moc. Nepřineslo to žádnou novinku ze světa mobilních technologií, ale stejně na to skoro všichni koukali s obdivem.

iPhone

Pokud si vzpomenete na Mobility kolem roku 2000, skoro vždy tam byla dvoustránka s mobily v deštníku, bundě atd. – designová studie Alcatel, Nokia. Nebo normální mobil jako jeden velký displej – přesně jako iPhone.

Jako aplikace se slibovaly mapy, stahování hudby, sledování televize, placení v hypermarketech + ty videhovory. V podstatě nic z toho ale není zavislé na UMTS.

Apple iPhone Co přinesl iPhone? První rozumné chytré zařízení. Něco, co může oproti všemožným PDA s mobil-modulem (jako T-Mobile MDA Vario) používat skoro každý. A proč? Protože ovládání není jenom libivé, ale i intuitivní. A funkce, které „přinesl“, tu už byly, ale až teď jsou použitelné pro každého, kdo bude ochotný si na ně zvyknout.

Apple přinesl pravé mapy. Ne webový prohlížeč, se kterým se stěží dostanete na Google Maps. Mapy.

Apple přinesl hudbu stylem iPod. Já osobně pochybuji, že někdy přejdu na takovýto způsob manipulace s daty (přenáším film, ne .AVI…), ale většině lidí to asi vyhovuje.

A Apple má nápady. Příklad: když chci zamknout klávesnici na PDA (tzn. zabránit náhodným stiskům displeje), musím použít šoupátko na boku. Kdybych jen přiložil prst/pero a přejel s ním po vyhražené plošce, bylo by to lehčí. Nebo třeba přejel prstem/perem po úhlopříčce přes displej, nemusel by se tak ani rozsvěcet.

PDA používám často na šířku. Nemyslím jen videa, ty se obrací samy, ale například webový prohlížeč. Pro přetočení displeje o 90 stupňů slouží ikonka na Today obrazovce. Myslel jsem si, jak jsem chytrý, když jsem si toto přetočení nastavil na tlačítko Kontakty, takže jen pootočím PDA a „mimochodem“ stisknu kontakty a přetočí se displej. Apple ale myslel dál.

Osel ze ShrekaZkuste si porovnat klávesnice. Klávesnice na mém PDA je mnohem lepší, protože má více tlačítek, můžu kdykoliv napsat paragraf i jakékoliv číslo. Ten debiní ajfoun má jen QWERTY. To si může koupit jen blbeček, co neví, že kvůli paragrafu musí zmáčknout víc tlačítek! Takže podle objektivního parametru – počtu tlačítek – má moje PDA více tlačítek, takže je lepší, ne? E?…. e?…. eee? (výraz osla ze Shreka). Takto nesmyslně totiž porovnává vetšina odborníků. Jako by šlo jen o pár hvězdiček do srovnání (videohovory – +5bodů), ale ne, jak se to používá.

Porovnání klávesnice PDA s Windows Mobile a Apple iPhone

V tomto duchu se nese celý iPhone. Nechci se přesně pouštět do diskuze nad technickými detaily – na to, že se iPhone neprodává, tak vzbuzuje emocí docela dost.

Apple TV

Je to samé. Žádný TV-out, žádný počítač pro přehrávání. Koupili jste si film na iTunes, sice jste ho koupili přes počítač, ale jinak je váš. Máte ho v televizi, v kapse… Hudbu a seriály samozřejmě taky. Tady přiznávám, že Apple TV bych asi nikdy nebyl ochoten používat – chyběl by mi DVB-T tuner s nahráváním, vracením (ne, že bych to teď měl, ale když už něco takového, tak ne ATV) a opět ta práce nikoliv se soubory, ale s položkami v iTunes.

Webdesign

Pravděpodobně už jste se někdy na internetu setkaly s nějakým webem od 37signals. Nejjednoduším příkladem je Writeboard – chytrá nástěnka, vracíte se zpátky jako ve Wikipedii, spolupráce víc lidí – pár screenshotů. K tomu pár hezkých efektů, jednoduché ovládání, které po vás nechce nějakou dlouhou registraci…

Screenshot Writeboard

Nebo Gmail. Ano, 1GB schránka byla velmi působivá, ale na Gmail jsem přešel díky promyšlenostem, jako rychlá odpověď na mail (formulářem pod zprávou) a podobné věci.

A přesně to je iPhone :). Jestliže se Microsoftu (nebo spíš jiným firmám a Microsoft to pak využije) podaří obejít patent Applu a zvládat třeba kombinaci „stylus a prst“ nebo rovnou dva prsty, budou se obrázky zoomovat takto (pokud jste neviděli prezentaci iPhonu – přiložíte dva prsty, odsunete je od sebe a obrázek se zvětší). Detaily, které rozhodují. A to má na klávesnici méně tlačítek, křáp!!

neděle 11. ledna 2007, 22:47 - 11189× shlédnuto - RSS komentářů - tagy: apple pda itunes webdesign?>


Nepřehlédněte

Jindra - pátek 12. ledna 2007, 00:27 - #

Jo, mluvis mi z duse. Presne na tohle jsem myslel kdyz jsem cet prvni reportaze o iPhone – ze presne tyhle detaily zpusobujou ze bych to moc a moc chtel :-)

Bochi - pátek 12. ledna 2007, 03:19 - web - #

No tak zrovna třeba to ovládání dvěma prsty není rozhodně vynález Apple. To jen tak mimochodem. Každopádně věřím, že by iPhone mohl být dost úspěšný. Produkty Apple byly vždycky doprovázeny emocemi, působením na stádní reflexy a na iracionální složky našich myslí ;-), takže myslím, že by se to uchytit mohlo.

gwh - pátek 12. ledna 2007, 05:26 - web - #

Moc se těším, jak to s ním bude s odstupem času vypadat. Velice se mi líbí a jsem zvědavý na nějaké srovnávací testy a dojmy „uživatelů“.

elfineer - pátek 12. ledna 2007, 07:24 - web - #

Jojo, to ovládání dvěma prsty od někoho koupili (odsuď?), ale je zajímavé, že je napadlo to použít, k tomu přidat takový blbosti jako rozpoznání otočení a tak :).

vfb - pátek 12. ledna 2007, 07:51 - web - #

jasně že se MS bude snažit zkopírovat iPhone pod jiným jménem, ale obávám se, že to bude zase paskvil, krásný příklad je OsX a Win XP, prostě když dva dělají totéž může jednomu z toho vyjít něco extra a jinému kýč jak bitch

ds - pátek 12. ledna 2007, 08:58 - #

vfb: no tak OsX a kyc jak bitch je trosku silne slovo ne? :)

Jaro - pátek 12. ledna 2007, 10:21 - #

Videohovory samozrejme na UMTS zavisle su.

Lukáš Chadraba - pátek 12. ledna 2007, 10:51 - web - #

To Jaro: Videohovory jsou závislé na UMTS u českého O2. V zahraničí a hlavně v japonsku je to mu už dlouho jinak. Stačí jaká koliv technologie umožňující vysokorychlostí přenos dat (WiFi, WiMax) což už jsou technologie označované jako 4G a mají podle vizí nahradit 2G (GSM), 2,5G (GPRS, EDGE, CDMA,…) a 3G (UMTS). Bude se přes ně v budoucnu (u nás tak deset let výhledově) běžně streemovat DVB-H (mobilní TV), hudba, videohovory, data i hlas. Prý by v budoucnu mělo dokonce být zajištěno 99,9 procentní pokrytí díky bezpilotových letounů, které by létali nad pokrývaným územím, sami by si vyráběli elektřinu, létali by nad bouřkovými mraky (nehorzí poškození) a fungovali by jako WiMax hotspoty. Pro ČR by prý stačilo jedno letadlo (létalo by jich více – záložní). Nezdá se Vám to jako scifi? Mně ano, ale je to pravdo. Japončíci to začnou testovat do 10 let.

Jirka - pátek 12. ledna 2007, 11:12 - web - #

Přesně tak. iPhone je představován jako multimediální přístroj, ne work-bijec. iPhone je o detailech a pohodlnosti, kráse a jednoduchosti, zábavě a užitkovosti. Tak to vidím já

Jaro - pátek 12. ledna 2007, 11:57 - #

Lukáš, samozrejme, že technológie s vyššou kapacitou na prenos dát ako 3G sú schopné prenášať videohovory. Mal som na mysli, že 3G je minimum. V článku sa spomína, že iPhone má wifi, takže 3G nepotrebuje. Ale cez wifi sa dá videotelefonovať akurát tak na letisku a v pár kaviarňach v centre mesta.

Cerrv - pátek 12. ledna 2007, 18:13 - #

Tohle je první rozumný článek o iPhonu a to jsem jich přečetl hodně. Naprosto souhlasím,.. chtěl jsem něco takového taky napsat ale jaksi nemám blog :-)

elfineer - pátek 12. ledna 2007, 18:37 - web - #

2Lukáš Chadraba… Děkuji za komentář, jen si nejsem úplně jistý – řekl bych, že DVB-H musí být vysílání TV přes pozemní vysílače, stejně jako je jinak DVB-T (zem), -S (satelit), -C (kabel) – prostě žádný stream. Jinak ale dostanete TV do smartfounu přes GPRS (to je spíš blbost, ale EDGE apod. už ano) – je to pak ale věcí poskytovatele obsahu (Windows Media stream od ČT) než operátora – ten vlastně jenom dodal linku.

UMTS je takové přináší jen větší přenosové rychlosti (hlavně s HDSPA), to všechno ostatní, co se k tomu naslibovalo, s vyšší rychlostí většinou jen počítá (a často ani to ne – platby…).

Ze seznamu chyb, co RH zveřejnil na svém blogu, by mi více vadila třeba nevyměnitelná baterie, ale 3G je takové… IT hračičku zamrzí, ale fakticky vám asi chybět nebude. I když u takto drahého přístroje by tam být opravdu mohlo.

Stanley - sobota 13. ledna 2007, 11:41 - #

Vynikajici clanek, par technickych zaslepencu si neuvedomuje, ze to neni telefon pro ne, ale pro lidi. A ty nezajima, ze telefon neobsahuje tamhleto a tohle (stejne tomu nerozumi), ale ze dobre vypada a dobre se pouziva.

Sob - pondělí 15. ledna 2007, 13:52 - web - #

Zajimave je, jak tady vsichni argumentuji skvelou pouzitelnosti a a jak dobre to vypada, kdyz ten telefon nikdo nevidel, natoz aby ho drzel v ruce. Nadseni mozna vzbudil u lidi, kteri tzv. inteligentni telefony doted nepozivaji a predstava takoveho telefonu se jim zalibila. Ovsem ze za stejnou cenu existuji daleko lepsi alternativy (do kterych se daji instalovat vlastni aplikace, pripojit se pres ne z notebooku k internetu a dokonce se v nich da i vymenit baterie, atd…) nevedi.

Vetsina argumentace pro iPhone mi pripada, ze se telefon (resp. fotky, prezentace) pisateli napred zalibil a nasledne hleda duvody, jak si to zduvodnit – tohle ale prece nepotrebuju… tohle by se mozna hodilo, ale neni to nejdulezitejsi… stejne je ten telefon peknej… telefonovat se s nim da….

Srovnani s alternativami treba: http://blogs.zdnet­.com/…e-gadgeteer/?…

kakakaoo - pondělí 23. července, 04:59 - #

harden vol 1 ralph lauren ecco outlet air jordans nike free run coach outlet online michael kors handbags ralph lauren sale nike air max 95 nike zoom coach factory outlet supra shoes cheap jordans pandora jewelry converse outlet store fred perry polo lebron james shoes canada goose outlet coach outlet san diego padres jerseys christian louboutin shoes coach factory outlet christian louboutin nike air max 1 milwaukee brewers jerseys coach outlet kate spade outlet coach outlet store online coach outlet adidas yeezy boost tory burch outlet timberland boots kate spade outlet canada goose sale adidas nmd pandora outlet michael kors outlet jordan shoes ugg outlet valentino shoes ray ban sunglasses arizona diamondbacks jerseys jordan shoes chicago white sox jerseys canada goose outlet kate spade outlet store dansko shoes coach outlet kate spade bags kevin durant shoes louboutin shoes nike air max outlet kyrie 4 shoes canada goose jackets cheap oakley sunglasses michael kors outlet online coach factory outlet birkenstocks michael kors outlet rolex watches kansas city royals jerseys coach outlet hermes handbags longchamp handbags oakland athletics jerseys canada goose outlet coach factorty outlet air jordans nike air max zero moncler outlet ugg outlet timberland boots outlet mlb jerseys mbt shoes moncler outlet red bottom shoes cheap jordans birkenstock shoes philipp plein outlet michael kors handbags yeezy boost pandora jewelry official site michael kors outlet fitflops sale clearance pandora charms coach outlet michael kors outlet online cheap oakley sunglasses swarovski crystal coach outlet ralph lauren sale clearance tiffany and co burberry outlet kate spade outlet store birkenstock sandals birkenstock shoes cheap ray bans longchamp handbags pandora charms 180723yueqin

Komentáře používají Texy! syntaxi.

"odkaz":http://kam.vede.cz, *zdůrazněné (em)*, **zdůrazněnější (strong)**, citace


Hledání

Mikroblog

GOTO TWITTER
GOTO POSTEROUS

Reklama

Nejčtenější

Reklama

Kvalitní domény, levný webhosting
Vyzkoušejte spolehlivý Český hosting. www.cesky-hosting.cz

Facebook tipy

Moje weby

Napište mi vzkaz