Přeskočit na obsah

Hledej:


elfineer | blog

@PavelHoralik @ischiam tomu obyčejně hráblo, ne? :)
twitter.com/elfineer


črc 07 29

Média a svět (ČT24) o Webu 2.0

Datum a čas neděle 29. července 2007, 17:19
Tagy web20 televize webdesign
Komentáře 5 (přejít na komentáře, přidat nový, sledovat pomocí RSS)
Přečteno 10398×
Popis Bloggeři musí jásat, pořad ČT24 se po delší době opět zabýval velmi konkrétně internetem - Web 2.0.

Za hosty do pořadu Média a svět (ČT24) byli pozváni Dušan Janovský (Yuhů) a Pavel Hilbert (AtWeb Consulting) – hlavním tématem byla otázka, co to vlastně je Web 2.0 a jak na něm vydělat.

Rozhodně se nechci pouštět do nějaké kritiky, jen trochu nechápu, proč se moderátor s hosty málem až hádal o tom, co Web 2.0 je. Stejně tak nesdílím názor, že Web 2.0 je jen postupný přechod – rozhodně to je postupný vývoj, ale nemyslím, že by mezi „normálním“ a „dvojkovým“ internetem (pokud přijmeme toto označení) je malý. Nejde navíc o nějaký přerod, že by se z celého internetu postupně stala dvojka, jen to jsou některé služby.

Hlavní kouzlo (které také bylo v pořadu velmi přesně popsáno) je, že u Webu 2.0 za vás udělají práci uživatelé a vy jim „jenom“ musíte poskytnout způsob. Někdy to může být velmi jednoduché – najdete si vhodné téma, k tomu si stáhnete MediaWiki a je to, někdy je to ohromná práce (YouTube, Flickr, celá Wikipedia).

Samotné rozlišení ale není tak nemožné (i když někdy je náročnější) – pokud budu mít blog, kde budu uvěřejňovat svoje oblíbené recepty, je to „starý“ web. Musím si k tomu zajistit hosting (nebo si jen třeba udělat účet na bloguje.cz), každopádně je to moje a maximálně mi do komentářů někdo napíše, ať zkusím místo mletého pepře sypaný. Pokud naprogramuju server, kde si může každý založit účet a psát tam svoje oblíbené recepty, je to Web 2.0.

Ani otázka vydělávání není nějak odlišná od jiných stránek na internetu – od nejjednodušího a poměrně úspěšného (dám AdSense a uvidím) až po složitější a chytřejší affiliate programy.

Je dobře, že se ČT zabývá takle odbornými tématy (a M&S je přesná ukázka magazínu, který by na komerční televizi neměl šanci). Jen bych se na místě autora vložených reportáží snažil ukazovat příklady takovéto internetové spolupráce, než se hádal o tom, proč by měl návštěvník vůbec něco sám na internet přídávat. Už proto, že odpověď je jasná – většina lidí má dobrý pocit z toho, že jeho video na YouTube si stáhlo tolik lidí, že třeba zrovna jeho článek z blogu vyšel v novinách (to teď nově zavedla Mladá Fronta) a tento dobrý pocit vyváží tu trochu práce zadarmo.

Jsem zvědav na vaše názory, celý Web 2.0 je na internetu poměrně kontroverzní téma (skoro až nechápu proč).

pondělí 29. července 2007, 17:19 - 10398× shlédnuto - RSS komentářů - tagy: web20 televize webdesign?>


Nepřehlédněte

Catch - neděle 29. července 2007, 18:10 - web - #

Ten moderator to moc nepobiral :-D

meca - pondělí 30. července 2007, 12:16 - web - #

Hele ty dva já obdivuju… Osobně bych toho moderátora asi praštil tím stolkem ;))

Jan Brašna - pondělí 30. července 2007, 18:24 - web - #

Však už jsem taky Dušanovi gratuloval k trpělivosti ;) Pokud jde o webová témata, tak je moderování Dana Köppla poměrně divoké, připomíná mi to přesně to, o čem se mluvilo v PPC dílu – že tradiční mediální svět nedokáže tato nová média rozumně obsloužit., stejně tak na ně má šéfredaktor M&M pokroucený pohled.

Petr Václavek - středa 1. srpna 2007, 16:07 - #

Dle mého názoru je zásadní chyba uvažovat o nemožnosti existence Webu 1.0 a Webu 2.0 paralelně. Tudíž neexistuje žádný předěl. A moderátor je opravdu nervy-beroucí.

Komentáře používají Texy! syntaxi.

"odkaz":http://kam.vede.cz, *zdůrazněné (em)*, **zdůrazněnější (strong)**, citace


Hledání

Mikroblog

GOTO TWITTER
GOTO POSTEROUS

Reklama

Nejčtenější

Reklama

Kvalitní domény, levný webhosting
Vyzkoušejte spolehlivý Český hosting. www.cesky-hosting.cz

Facebook tipy

Moje weby

Napište mi vzkaz