Přeskočit na obsah

Hledej:


elfineer | blog

@PavelHoralik @ischiam tomu obyčejně hráblo, ne? :)
twitter.com/elfineer


říj 07 08

Jak se dostat na práva?

Datum a čas pondělí 8. října 2007, 23:07
Tagy prf
Komentáře 1 (přejít na komentáře, přidat nový, sledovat pomocí RSS)
Přečteno 9820×
Popis Jak vypadají přijímačky na pražskou Právnickou fakultu UK? Tipy, ukázky, názory...

Myslel jsem, že pokračování minulého článku napíšu dříve, ale chtěl jsem si zkusit letošní přijímačky, jestli se nic nezměnilo a nějak se mi to protáhlo :). Ale k samotným přijímačkám…

Úvod

Protože je Právnická fakulta UK jedním z nejoblíbenějších cílů po maturitě, přijímací zkoušky se nedělají na jednom místě, ale jsou rozeseté přibližně po celé republice. Píší se v jeden čas a vždy na nějakém gymnáziu, které si Scio (společnost, co testy vymýšlí a opravuje) pro tento účel pronajme. Svým zabezpečením jsou spíš k smíchu - v pokynech se dočtete, že s sebou smíte mít maximálně půl litrovou (nebo nějaké podobné množství) flašku vody, ovšem bez jakékoliv etikety, během zkoušek jsou všechny třídy, ve kterých se testy píšou, foceny (ovšem paměťové karty se prý „vyvolávají“ pouze v případě nějakých sporů) a podobně. Z části je to trochu pochopitelné (jakkoliv mám pochopení pro neúspěšné uchazeče, to, co se často psávalo do odvolání, bývalo opravdu na hranici trapnosti a takle to pak dopadá), jen si člověk na začátku udělá o škole trochu děsivější obrázek a je pak o to překvapenější třeba vstřícnějším přístupem na samotné fakultě. Po maturitě jsem dělal zkoušky na víc škol a na nejmenované VŠ vypadal sběr testů tak, že nějaká paní z dálky nakoukla do občanky a pak hodila test do krabice od bánanů – takže právě takto to na PRF nevypadá :).

Další významnou informací ke zkouškám je, že všechny tři části (viz níže) se konají v jednom kusea pauzy jsou vždy tak minutové na sebrání starého a rozdání nového zadání. Pravděpodobně je to jeden z výrazných faktorů ovlivňujících výsledek - jak pak člověk mele z posledního, když má celý test 2 hodiny 25 minut.

Zkouška je celkem na 105 bodů + dalších 5 lze získat za maturitní vysvědčení s vyznamenáním a dalších 5 za jazykový certifikát typu FCE, CAE… Za správnou odpověď je bod, za špatnou –1/4, za žádnou 0.

Test se skládá ze tří částí:

  1. všeobecný přehled
  2. logika
  3. všeobecné předpoklady
Všeobecný přehled

Část, která se nazývá všeobecný přehled, jsou vlastně původní přijímačky – dějepis, právo, trochu umění, trochu zeměpisu… Ale dříve byly u každé otázky 0–4 možnosti (čímž se v podstatě z každé otázky stávaly 4 jako u řidičáku), teď je to vždy jen jedna.

Logika

Část, která je dělaná snad tak, aby nešla stihnout. Jsou zde vždy dlouhé texty, které nestačí si jen jednou přečíst a odpovídat, ale pročítáte ten text znovu a znovu a doufáte, že neskočíte na nějaký chyták.

Všeobecné předpoklady

Tradiční testy známé třeba z novin. Je tu i docela hodně matematiky, čtení z grafu, synonyma, antonyma, vyškrtněte, co se vám nelíbí…

Pár tipů

Znovu připomínám, že tohle je jen můj názor a nechci mít nikoho na svědomí, vemte to třeba jen jako jeden z názorů k zamyšlení :).

Při učení se na všeobecný přehled má rozhodně smysl si několikrát přečíst Ústavu a Listinu základních práv a svobod (+ snad taky bývá často doporučován Zákon o VŠ). Například loni bylo nutné znát, jestli musí soud potvrdit zavření do psych. ústavu (ano), jak je to se zatčením a uvalením vazby (24h limit apod.), vědět, že v LZaP se mluví vysloveně mj. o přístupu k nerostnému bohatství apod. Letos například rozdíl mezi referendeminterpelacíodvoláníminiciativou (možné odpovědi na jednu otázku), hranici pro vstup do parlametnu, jaké pravomoci má prezident bez spoluúčasti jiných st. orgánů...

Takže ještě jednou, Ústava a LZaP jsou slušný základ. U samotného dějepisu je nutné mít velký rozhled včetně takových věcí, jako kdy se konala konference KBSE v Helsinkách či něco o Kantovi. Takže dějepis bych si já osobně nechal až na konec už proto, že je mi jasné, že to, co bych se naučil, by se tam stejně neobjevilo.

Naopak na logice moc co není vymyslet, chce to si znovu a znovu zkoušet loňské testy, podobné testy také vycházejí v MF Dnes a na internetu tak v květnu (kam je dává Scio). Také je snad možné si koupit nějaké on-line testy u Scia – nevím, nezkoušel jsem a moc se mi nechce jim dělat reklamu.

Všeobecné předpoklady to samé, ty jsou v novinách ještě častěji. Jen myslím, že tady bude překvapeno hodně lidí, „co matiku nebudou potřebovat, vždyť chtějí na práva“, protože to chce například zvládat prvočíselný rozklad (Které z čísel je větší? 24 × 72 × 21 nebo 3 × 48 × 36 × 7? – stejné), rychle dosazovat do nejzákladnějších vzorečků jako obvod kružnice, dosazovat do exponenciálních funkcí apod.

Statistika

Trochu statistiky, jak vypadaly přijímačky loni (body / přijetí). Je vidět, že blízko hranice na přijetí rozhodují jednotlivé body.

Právnická fakulta - limity pro přijetí

Kde hledat další informace?

Mnoho užitečných informací (včetně hranic pro přijetí a starých testů) najdete přímo na oficiálním fakultním fóru ve složce Přijímací zkoušky.

Pokud jste náhodou přijímačky na PRF dělali a zavítali jste na tento blog, jsem velmi zvědav na váš pohled na věc :).

pondělí 8. října 2007, 23:07 - 9820× shlédnuto - RSS komentářů - tagy: prf?>


Nepřehlédněte

kakakaoo - pondělí 23. července, 04:55 - #

kate spade pandora outlet tiffany outlet kate spade yeezy boost pandora jewelry ralph lauren oakley sunglasses coach outlet michael kors outlet pandora outlet canada goose jackets oakley sunglasses nike shoes cheap nfl jerseys ultra boost coach factory outlet nike shox prada handbags coach outlet store moncler coats underarmour shoes moncler jackets kate spade bags coach outlet online vans store louis vuitton outlet store atlanta braves jerseys christian louboutin outlet canada goose outlet pandora charms sale clearance michael kors outlet clearance michael kors outlet clearance red bottoms supreme clothing nike shoes coach outlet online adidas shoes timberland boots ralph lauren outlet nike outlet coach outlet store fitflops adidas yeezy birkenstock sandals fendi handbags ugg boots red bottoms shoes swarovski outlet nike shoes coach factory outlet online coach factory outlet tory burch outlet online polo outlet store coach factory outlet online nike store coach factory outlet uggs canada nike cortez louis vuitton fred perry adidas outlet michael kors outlet canada adidas shoes nike outlet mont blanc hermes outlet coach outlet nike air max shoes pandora charms sale coach outlet store christian louboutin michael kors outlet ralph lauren uk pandora charms louis vuitton outlet online louis vuitton handbags ralph lauren outlet coach factory outlet houston astros jerseys nike outlet online nike outlet online coach outlet store online clearances michael kors outlet adidas yeezy boost canada goose outlet asics shoes moncler jackets mulberry bags michael kors handbags air max 2018 canada goose sale cheap jordans coach outlet moncler salvatore ferragamo ysl handbags nike shoes ralph lauren outlet kate spade outlet 180723yueqin

Komentáře používají Texy! syntaxi.

"odkaz":http://kam.vede.cz, *zdůrazněné (em)*, **zdůrazněnější (strong)**, citace


Hledání

Mikroblog

GOTO TWITTER
GOTO POSTEROUS

Reklama

Nejčtenější

Reklama

Kvalitní domény, levný webhosting
Vyzkoušejte spolehlivý Český hosting. www.cesky-hosting.cz

Facebook tipy

Moje weby

Napište mi vzkaz