Přeskočit na obsah

Hledej:


elfineer | blog

@PavelHoralik @ischiam tomu obyčejně hráblo, ne? :)
twitter.com/elfineer


říj 08 29

Co všechno umí Bezdrátová Praha?

Datum a čas středa 29. října 2008, 08:25
Tagy wifi webdesign
Komentáře 1 (přejít na komentáře, přidat nový, sledovat pomocí RSS)
Přečteno 7477×
Popis Městem provozovaná wifi síť začíná nabízet víc než jen reklamu na Opencard a web magistrátu – i ke zprávám se dá dostat.

Pražská wifi síť s názvem Bezdrátová Praha je budována od roku 2007 pro vybrané městské části (kolem třetiny) a neměla by mít nic společného s jinými aktivitami jednotlivých částí v oblasti internetu zdarma jako např. na Praze 13 – více informací o Bezdrátové Praze naleznete případně na stránkách projektu.

Bezdrátová Praha Wi-Fi

Poprvé se mi síť PRAHA objevila v notebooku během prázdnin, vím, že když jsem ji zkoušel, tak se mi povedlo se dostat rozumně jenom na web magistrátu a Prahu.eu. Vzhledem k tomu, že nám doma díky zrychlování ADSL odešel internet (nutno dodat, že chyba není na straně O2, nějak se odporoučel modem), tak jsem začal zkoušet, jestli se nedá přes PRAHU připojit k internetu nějak rozumněji.

Samozřejmě, že nedá* – jinak by to narušovalo tržní prostředí a město by dostalo po čumáku od EU (asi i právem), ale přestávám mít pocit, že to jsou jenom vyhozené peníze. *) Jde mi chat a soubory po Skypu (hovor netestován) – Skype si ale většinou najde cestu všude, ICQ nebo třeba meebo ani omylem.

Bezdrátová Praha Wi-Fi

Nejprve co se stane, pokud se podaříte otevřít nějakou „normální“ stránku – např. Google. Objeví se upozornění, že máte smůlu a jste přesměrováni na Rozcestník. Ten docela slušně naznačuje, kam se asi tak můžete přes wifi dostat, obsahuje i pár hezkých věcí, jako že vám například na mapě ukáže, kde je umístěný AP, přes který jste připojeni. Občas se objevují drobné chyby – např. při hledání jízdních řádů z Rozcestníku nenajdete nic, ale přes normální web DPP vše funguje, jak má; webkamery jsou přístupné, ale potřebují si stahovat mapové podklady z Google Maps → nejdou; Rozcestník vede pro informace o odpadech na ipodec.cz, který je také blokován.

Bezdrátová Praha Wi-Fi - Rozcestník

Teď ale na jaké weby se přes Bezdrátovou Prahu dostanete:

A tak dále…

Uvítal bych nějaký vyhledávač – např. něco jako Google Co-op, i když asi na trochu profesionálnější úrovni – aby bylo jasné, co se dá najít. A asi by to chtělo trochu větší důslednost (např. všechny vysoké školy, užitečné by byly i např. weby středních a jiných škol, taková databáze se dá sehnat automaticky a ne je hledat ručně; na webech EU skončíte u chyby docela rychle…).

Co si vy myslíte o takovýchto metropolitních wifi sítích? Mají smysl? Takle vyjmenované množství dostupných webů zní zajímavě a užitečně, ale používá to někdo?

Mimochodem, shodou okolností dnes také vyšlý článek o Bezdrátové Praze naleznete tu.

neděle 29. října 2008, 08:25 - 7477× shlédnuto - RSS komentářů - tagy: wifi webdesign?>


Nepřehlédněte

Tomáš Halada - sobota 1. listopadu 2008, 20:20 - web - #

Je to krok správným směrem. To omezení se v tržním prostředí dá chápat (dostali by po čumáku, výstižné). Bylo by dobré rozšířit to na všechny úřady, školy, apod. Bylo by zajímavé umožnit nějaký způsob komunikace (neřikám rovnou skypování). Plus nějaké zdroje informací – katalogy firem, seznamy, .. (i kdyby na to měly komerční subjekty nějak přispívat) Jen do toho!

Komentáře používají Texy! syntaxi.

"odkaz":http://kam.vede.cz, *zdůrazněné (em)*, **zdůrazněnější (strong)**, citace


Hledání

Mikroblog

GOTO TWITTER
GOTO POSTEROUS

Reklama

Nejčtenější

Reklama

Kvalitní domény, levný webhosting
Vyzkoušejte spolehlivý Český hosting. www.cesky-hosting.cz

Facebook tipy

Moje weby

Napište mi vzkaz