Přeskočit na obsah

Hledej:


elfineer | blog

@PavelHoralik @ischiam tomu obyčejně hráblo, ne? :)
twitter.com/elfineer


bře 07 03

Čeká nás větší přechod TV na internet?

Datum a čas sobota 3. března 2007, 20:16
Tagy televize
Komentáře 9 (přejít na komentáře, přidat nový, sledovat pomocí RSS)
Přečteno 13365×
Popis TV Prima (resp. produkční společnost) nahrává na YouTube ukázky a některé bonusové materiály… Myslíte, že v nejbližší budoucnosti bude možné rozumně sledovat celé díly seriálů či jiných podobných pořadů?
Stávající možnosti sledování TV po internetu

Možná je to trochu překvapivé, ale nejdál jsou u nás v poskytování svého obsahu po internetu veřejnoprávní média. Český rozhlas nabízí podcasty velmi zajímavých pořadů (přesněji řečeno snad všech pořadů), Česká televize má na adrese ČT1.cz rozsáhlý archiv pořadů, které sama vytváří (jen zběžně: Otázky VM, 13. komnata, Uvolněte se, prosím..., všechny publicistické pořady jako Černé ovce, Reportéři ČT, pravidelné pořady ČT24 jako Ekonomika ČT24, Média a svět a také různé magazíny – Domácí lékař, Minuta z přírody, Cesty víry…).

Nova má svůj archiv o poznání menší, je to způsobeno také tím, že má mnohem méně vlastní tvorby. Struktura pořadů je ale obdobná – Rady ptáka Loskutáka, Občanské Judo, Eso, Střepiny, TV Noviny…

Archivy pro sledování pořadů on-line

Z „větších pořadů“ se dá zadarmo koukat na novácké bakaláře (To nevymyslíš) a Tele Tele. Za seriály se (narozdíl od zahraničí, viz níže) dost platí – chcete-li se podívat na Ordinaci v růžové zahradě, každodenní Ulici či nejnovější Světla pasáže, cena je 45 Kč za díl. Jen tak mimochodem, to si prostě nemůžu odpustit :) – pojmenovat hlavní právničku příjmením Justicová mi přijde jako ne moc povedený vtip.

O samotný prodej seriálů se stará Kinománia. Původně jsem se domníval, že jde o práci Seznamu, ale spíš to vypadá, že jde o jeden obchod, u kterého se vždy upraví interface podle toho, pod koho značkou se filmy půjčují (Seznam, Volný, Nova).

3 různé verze obchodu Kinomania

TV archiv Primy nabízí také zprávy + pár pořadů jako Vařečka.

Letiště na YouTube

Společnost FilmBrigade, která pro Primu natáčí seriál Letiště, umísťuje na YouTube upoutávky na díly, některé i poměrně hodně dopředu (na YouTube je upoutávka na 55. díl a podle programu Prima vysílala 51.) + pár bonusových materiálů jako fotky, co udělala vichřice s kulisami letiště, video z nějaké natáčecí párty atd.

Upoutávky na Letiště na YouTube

IPTV

Zatím jediná funkční IPTV síť je O2TV, která se tváří, že by mohla mít ve své půjčovně i poměrně zajímavé věci. Celá O2TV ale působí spíš rozpačitým dojmem (i kvůli cenám), navíc si film půjčujete jen na den. V nejbližší době by měl něco podobného spustit také Volný a pravděpodobně s někým z IPTV chce začít spolupracovat i HBO.

Co USA?

Dvě z nejvýznamnějších amerických televizí, ABC (Zoufalé manželky, Ztraceni, Chirurgové…) a FOX (24, Simpsonovi…) nabízejí celé díly seriálů ke shlédnutí na internetu zdarma. Nejásejte, obě mají omezení jen pro IP adresy z USA. Pro shlédnutí stránek blokovaných pro USA lze úspěšně použít některý z proxy serverů, stream videa tím asi neprojde :).

Sledování seriálů z webu amerických televizí mimo USA nejde.

Jinak se na webu ABC můžete podívat např. na některé bonusové materiály, před nimi je vždy půl minutová nepřeskočitelná reklama. Fox navíc nějak podivně spolupracuje s MySpace, při kliknutí na videa se dostanete tam.

Další možností je sledovat videa přes iTunes. Nejsem si moc jistý, jestli reklamy při sledování přes web vyrovnají cenu za sledování přes iTunes ($1,99), iTunes ale navíc přinášejí další výhody (video je „více vaše“, můžete na něj koukat přes iTV či iPod), free sledování na webu je možné jen v přehrávači ve Flashi.

Nákup seriálů v iTunes
Nákup seriálů v iTunes

Můj názor

Velká výhoda USA jsou právě iTunes. Televize sama se nemusí o moc starat, prostě dá Applu samotná videa, pak jen inkasuje peníze. Nevýhodou českého trhu podle mě už není internetové připojení (až na pár výjimek a FUP), ale naprostá neochota se dohodnout. Myslím, že jediný opravdu funkční je zmiňovaný archiv ČT, který už ale také mírně vypadá, že byl koncipován pro méně pořadů a nějaký nový kabát by mu neškodil. Uspěšný ale je, protože má vlastní kvalitní obsah a nezkouší žádné DRM (samozřejmě proto, že je zdarma). Nevěštím Kinománii krach, ale myslím, že podobné spíše malé eshopy založené na microsoftím DRM, omezující sledování na jeden den s cenou pořadu kolem padesáti korun, a sledovatelné jen na počítači (mimo Windows MCE nebo TV-out) se nikdy moc nerozšíří.

Nejidálnějším řešením by podle mě byla nějaká kouzelná krabička, kterou by si lidé půjčili jen na zálohu, připojili k internetu a televizi a platili jen za shlédnuté pořady. Něco jako O2TV, ale nenutilo by to tahat po internetu i normální televizi a mělo to všechny dostupné pořady, ať už by šlo o zdarma pořady ČT, placenou Ordinaci & Ulici & Letiště (ale tak s cenou kolem 19 Kč) i filmy HBO. Přidejte vypalování hudby na obyčejná CDčka, možnost shlédnout za peníze další díl seriálu (něco jako Nemůžete se dočkat, jestli se Anička probere z kómatu?? .. Za 19 Kč se podívejte už teď!) a máte velkou šanci uspět.

U některých českých pokusů mám pocit, že někdo něco nedomyslel. Jste ochotni podívat se na počítači na Krausovu talkshow? Ano, je to zadarmo, proč ne. Jste ochotni zaplatit 50 Kč za shlédnutí jednoho dílu každodenního seriálu? To myslíte vážně?

čtvrtek 3. března 2007, 20:16 - 13365× shlédnuto - RSS komentářů - tagy: televize?>


Nepřehlédněte

Michal - neděle 4. března 2007, 00:04 - #

Moc pěkný rozbor situace internetových televizí v ČR, ještě jsi (možná záměrně) zapomněl nový projekt stream.cz, ale tam mi chybí kvalitní obsah. Co se týče plateb za shlédnutí, tak ty v Čechách nemají šanci pokud bude cena nad 10 korun za shlédnutí, protože běžný Čecháček (včetně mne) se ve chvíli shlédnutí ceny zeptá sám sebe : „Potřebuji vidět tento film za 50 nebo si pustím něco jiného zadarmo ?“ Dle mého názoru by se více prosadil systém měsíčních plateb, třeba 4OO Kč za měsíc a můžeš se koukat na libovolnou televizi, popř stáhnout film z kinotéky (klidně i s DRM), zkrátka paušální platba a možnost neomezeného sledování čehokoliv s ochranou proti kopírování (a ne proti přehrávání).

bohumil - neděle 4. března 2007, 00:37 - #

Myšlenka O2TV a jeji videoteky mi prijde dobra. Osobne bych se nebranil platit za film 40–60 Kc dle jeho oblibenosti. Kdyz si clovek spocita, na kolik by ho vysel cas dojit si do videopujcovny, prijdou mi tyto ceny prijatelne. Vadi mi ale vyse mesicniho poplatku a nedokonale technicke reseni. Konkretne mam na mysli dlouhou casovou prodlevu prepnuti z jednoto tv kanalu na druhy. S tim se setkavam take u digitalni televize, kde mi navic desne vadi, ze nejdriv musim zapnout analogovou televizi a pak teprve prepnou na set-top box a prepinat kanaly druhym ovladacem. Usuzuji, ze O2TV bude mit podobne nevyhody.

elfineer - neděle 4. března 2007, 01:17 - web - #

Děkuji za komentáře.

  1. Na Stream jsem nezapomněl, ale myslel jsem teď spíš „normální“ televize → Internet, Stream je spíš opak.
  2. S tím paušálem souhlasím., akorát se domnívám, že u „průměrné rodiny“ není k aktuálním platbám za internet (+ případně kabelovku) moc politické vůle na další poplatky za zábavu doma.
  3. O2TV: mě osobně se líbí třeba samotná videotéka… Ale celé IPTV mi příjde tak trochu jako zbytecnost. Upřesním: Platby za internet je nutné nějak odstupňovat. Tak například podle rychlosti a přenesených dat. Ale pokud se zamyslíte nad tím, kolik přenese řekněme 3–4 hodiny zapnutá televize v alespoň PAL kvalitě, toho dosáhnete na počítači snad jen P2P nebo stahováním nějakého velkého kusu SW. A „tento internet“ je za nějakých pět stovek bez dalšího omezování, obdobnou linku (žádný FUP a téměř garantovaný aspoň ten 1,2 Mbit nebo kolik to PAL v MPEG-4 potřebuje – navíc pokud O2 vysílá v MPEG-2, tak ještě více) za podobnou cenu neseženete. Sice je to jenom část poplatků (odpadá ISP ↔ NIX), ale stejně. Přijde mi zbytečné, aby třeba jeden barák na sídlišti streamoval sto domácnostem jeden zápas v kvalitě kolísající kolem DVB-T, když už je to stejně ve vzduchu. Roubovat do kabelovky internet je IMHO pěkný nápad (je tam na to kapacita), ale přenášet úplně obyčejnou TV po telefonní lince je podle mě pravý opak. U půjčovny či speciálních kanálů se to dá pochopit, ale u ČT1 to postrádá smysl.
  4. DVB-T: taky stoprocentní souhlas. Např. set-top-box máme doma minimálně půl roku. Jediný, kdo ho někddy používá, jsem já, pokud si pustím ČT24/Očko. Přepínání mezi programy opravdu trvá strašně dlouho, jediná služba navíc je EPG, který v podání Cyberhome (no jo, špatná volba… :)) způsobí při každém třetím vyvolání kompletní zaseknutí stb., navíc někdy hlásá nesmysly (Očko: Ekonomika ČT24…) – to bude ale asi chyba čistě Cyberhomu a ne technologie. S kvalitou obrazu je to podobné – MPEG-2 by asi v použitém bitratu stačil, ale kdyby bylo možné používat VBR. Myslím, že jsem někde slyšel, že při kódování do multiplexu lze, aby jeden program s akčnějším záběrem na chvíli ubral bitrate tomu nudnějšímu, ale i tak musí jít o tak výpočetně náročné věci a moc to nefunguje.

Hold je to ale všechno (včetně několikavteřinového přepnutí kanálu) oběť za technologii – zase za to získáte kanál do budoucna kanál pro rybáře :) (nebo alespoň křesťanskou televizi, před kterou se nemusíte bát posadit děti).

Ivo Toman - neděle 4. března 2007, 08:42 - web - #

Dle mne stejně brzy přijde doba, kdy nějaký velký hráč internetu spustí „videopůjčovnu“ na internetu za pár centů a to včetně možnosti si zvolit titulky v rodném jazyce.

Toony - neděle 4. března 2007, 13:52 - #

No on Fox TV a MySpace mají stejného vlastníka, takže možná proto ta spolupráce ;)

elfineer - neděle 4. března 2007, 14:00 - web - #

Aha, díky :)

Divi - neděle 4. března 2007, 14:22 - web - #

já si naopak myslím, že digitální televize je úplně krokem zpět a slepá větev vývoje. Proč?

  • rychlost internetového přpojení roste neskutečným tempem (nechce se mi hledat čísla, ale všichni to vidí kolem sebe) – za několik let, a v Koreji nebo Japonsku je to už teď, budou několikamegabajtové linky nejen domů, ale i na jakékoli mobilní zařízení takovou samozřejmostí, že se internet stane hlavním distribučním médiem videosignálu. Digiální televize je pořád jen staré médium naroubované na novou přenosovou technologii, ale vychytávky typu interaktivních soutěží nebo program guide jsou pro lidi, odkojené internetem (a za 5–10 let to budou majoritní konzumenti reklamy) naprosto nedostačující a jejich zkušenostem z internetu po kotníky nesahající záležitosti.

Rychlý internet bude potřeba prostě všude a jeho cena bude tak nízká, že připlácnout do toho širokého pásma pár megabajtů za přenos TV signálu, navíc se všemi možnostmi co internet nabízí, bude maličkost. A veškeré investice do digitální televize budou za pár let naprosto vyhozené.

Co je podle vás spíš budoucnost? Rychlá linka a web jako http://viewmy.tv se stovkami kanálů, s jednoduchou možností implementace platby za sledování, interaktivity nebo uchování pořadů na později, nebo nákup jednoúčelového hardware na příjem 8 nebo 12 lokálních (resp. republikových) kanálů?

elfineer - neděle 4. března 2007, 14:40 - web - #

Po technologické stránce asi souhlasím, ale ty stovky kanálů – myslím, že i pro mě by to bylo zbytečné a to jsem podle měřítek reklamních agentur v nejzajímavější generaci :).

Myslím, že já bych nepotřeboval ani nějaké větší nabídky kabelových televizí, mě ke spokojenosti stačí čtyři kanály, ve kterých si skoro nic nevyberu :). Je pěkné mít možnost koukat třeba na všechny kanály BBC včetně různých BBC America, ale stejně bych to nijak pravidelně nesledoval. Pro mě by asi byl ideální HDD rekordér a stávající nabídka televizí, možná ještě nějaká NOVA 2, Prima 2 a ČT 5, 6 :).

peter - pondělí 5. března 2007, 23:14 - web - #

http://www.vi­ewmy.tv !!!! :) :)

Komentáře používají Texy! syntaxi.

"odkaz":http://kam.vede.cz, *zdůrazněné (em)*, **zdůrazněnější (strong)**, citace


Hledání

Mikroblog

GOTO TWITTER
GOTO POSTEROUS

Reklama

Nejčtenější

Reklama

Kvalitní domény, levný webhosting
Vyzkoušejte spolehlivý Český hosting. www.cesky-hosting.cz

Facebook tipy

Moje weby

Napište mi vzkaz