Přeskočit na obsah

Hledej:


elfineer | blog

@PavelHoralik @ischiam tomu obyčejně hráblo, ne? :)
twitter.com/elfineer


čer 07 08

Banky by měly zrušit poplatek za změnu PINu

Datum a čas pátek 8. června 2007, 17:56
Tagy sporitelna banka
Komentáře 4 (přejít na komentáře, přidat nový, sledovat pomocí RSS)
Přečteno 7761×
Popis Kdyby banky zrušily poplatek za změnu PINu u čipových karet, karty by se pak staly mnohem užitečnějšími a bezpečnějšími.

V dnešní době většina bank přechází na čipové karty – „starý“ magnetický proužek mají taky, ale k tomu navíc čip (díky kterému se nápadně podobají telefonním kartám). Větší obchodní řetězce už u takových karet použijí právě čip, takže platbu neověřujete podpisem, ale zadáním PINu.

Tento PIN lze na rozdíl od starých karet změnit – jednoduše v bankomatu. Tato změna ale stojí 50 Kč. Není to závratná částka, chcete-li si třeba sjednotit kartu se starým kódem na mobilu (bezpečnost ale trpí), ale na časté změny už to není. Kdyby však byla tato změna zdarma, tak ti, kdo by byli ochotni PIN nějak měnit (třeba 123-<číslo měsíce>), by výrazně snižovali riziko zneužití karty. Už proto, že zadávání PINu v hypermarketu se výrazně liší od klidnejšího bankomatu (část nákupu v taškách, část se tam povaluje, do toho se máte podepsat/zadat PIN…).

V souvislosti s kartami ještě:

Nedávno jsem slyšel o zajimavém napadu, který ale nějak neprošel. V případě přepadení by napsání PINu naopak vyvolal tichý poplach. Trochu škoda, že to neprošlo.

Bezdotykové

Bezdotykové karty bez jakéhokoliv PINu či podpisu pro malé platby zavádí (v USA) MasterCard. Reklama MasterCard (making it all better – priceless)

čtvrtek 8. června 2007, 17:56 - 7761× shlédnuto - RSS komentářů - tagy: sporitelna banka?>


Nepřehlédněte

kajinek32 - pátek 8. června 2007, 23:38 - web - #

No, co se týče bezpečnosti, mám nějak pocit, že to celé spěje k větší jednoduchosti a menší bezpečnosti :( Jak jsem včera zjistil, k platbě embossovanou kartou přes net stačí jen údaje z karty… (dosud jsem neplatil, a myslel jsem, že musím zadávat pin, nebo nějaký jiný kod).

libol - pondělí 11. června 2007, 09:43 - #

To Kajinek32: u embosovaných karet to tak bylo vždycky – takže to nikam nesměřuje ;-). Zadáváni PINu kdekoli na net, to by byl teprve bezpečnostní problém!

kajinek32 - úterý 12. června 2007, 08:48 - web - #

to libol: tak vzhledem k tomu, že afaik při platbě se propojuje ta společnost, které platím s bankou, nebyl by snad problém poslat ještě nějaký potvrzovací kod, který by se ověřil smskou, ne? Ale to je jedno, jen mě to překvapilo :)

Sob - středa 13. června 2007, 19:46 - web - #

Hej, nám v každym bezpečnostním předmětu pořád dokola opakujou, že bezpečnost je kompromis mezi cenou opatření a tim, jaký bude mít posílení bezpečnosti význam. Jasně že placení bez PINu nebo po netu není bezpečné, ale dokud nebude dost případů zneužití, aby se tím někdo začal výrazně zabývat, tak s tím nikdo nemá zájem cokoliv dělat.

SMS v netovym bankovnictví se hromadně zaváděli až po poslední větší eféře. Až bude na titulní straně MFDnes článek o zneužívání plateb bez PINu, budou do měsíce zakázaný.

Jinak poplatek za změnu PINu mi přijde ještě jako docela logicý omezení – ona ta změna není zas až tak jednoduchá – bankomat se musí spojit s nějakym tim modulem, který je v bance jeden a ty piny generuje. A protože to nejsou nijak levný zařízení, tak se asi musej trochu regulovat.

Komentáře používají Texy! syntaxi.

"odkaz":http://kam.vede.cz, *zdůrazněné (em)*, **zdůrazněnější (strong)**, citace


Hledání

Mikroblog

GOTO TWITTER
GOTO POSTEROUS

Reklama

Nejčtenější

Reklama

Kvalitní domény, levný webhosting
Vyzkoušejte spolehlivý Český hosting. www.cesky-hosting.cz

Facebook tipy

Moje weby

Napište mi vzkaz