Přeskočit na obsah

Hledej:


elfineer | blog

@PavelHoralik @ischiam tomu obyčejně hráblo, ne? :)
twitter.com/elfineer


lis 08 27

Alternativa k Live Mesh

Datum a čas čtvrtek 27. listopadu 2008, 00:43
Tagy microsoft webdesign
Komentáře 6 (přejít na komentáře, přidat nový, sledovat pomocí RSS)
Přečteno 23949×
Popis Základní funkce Mesh, tedy synchronizaci složek se serverem a přístupu k nim přes web, umí i jiné služby.
Microsoft Live Mesh

Není to tak dávno, co Microsoft spustil službu Mesh v beta testu – mimo jiné zvládá lehký přístup ke vzdálené ploše počítače přes webový prohlížeč, aniž byste například museli znát IP adresu a podobné detaily. Myslím, že ale nejsem sám, komu jako nejužitečnější (a vlastně jediná používaná) služba přišla synchronizace vybraných složek se serverem a přístup k nim přes prohlížeč.

Ačkoliv to technicky nevypadá moc náročně, o jiné službě jsem do spuštění Meshe nevěděl a mít možnost přístupovat ke složce Škola či Server odkudkoliv je mnohem užitečnější, než se na první pohled zdá.

Nejde jen o stahování souborů, ale také o to, že si vzpomenete, kde máte v nějakém kódu chybu nebo si napíšete na jiném počítači poznámky, ty zařadíte do správné složky (nahrajete novější verzi souboru) a až pak večer doma zapnete počítač, soubory se hned stáhnou a máte pocit, jako by na tom místě byly už dávno – tzn. žádné posílání mailu sám sobě, případně posílání ze soukromého mailu na pracovní a zpátky, podle toho, u jakého počítače ho nejspíš budete otevírat.

Live Mesh

Podrobný popis možností Meshu (nevím, jak se to skloňuje, tak to střídám :)) naleznete na blogu RH – třeba synchronizaci s mobilními zařízeními.

S Meshem jsem ale po chvíli nadšení skončil, protože „si prostě nemůžu dovolit“, aby mi trvale běžel 70 MB paměti zabírající proces. Uznávám, že na počítačích s 2GB RAM je to asi zanedbatelná položka, ale u notebooku, kterému po grafice zbývá 384 MB RAM, to je nepřekousnutelné, obzvlášť když většina zdrojů nepadne na synchronizaci souborů, ale na s prominutím odporný nepovedený hnus hrající si na Vistu. To je moje jediná výhrada – služba perfektní, provedení (jako celku) perfektní, klient však naprosto nepoužitelný.

Syncplicity

Přibližně v podobné době jako Mesh byla spuštěna služba Syncplicity. Hlavní funkcí je opět synchronizace mezi počítači/zálohování (+ pár dalších možností jako nějaká forma sdílení). Bohužel, služba je placená, zdarma jsou 2 GB pro 2 počítače – to tak akorát odpovídá typickému použití domácí počítač, pracovní počítač a přístup přes web. Službu používám asi 14 dní a zatím jsem naprosto spokojen – klient zabírá v paměti 12MB a běží na pozadí, vůbec o něm nevím (což se nedalo říci při otevření Průzkumníku s nalepeným Mesh panelem). I webové rozhraní je celé takové klidnější a přehlednější.

Syncplicity
Syncplicity

Synchronizace neprobíhá podle nějakého intervalu (každých X minut), ale pořád – pravděpodobně Syncplicity stále kontroluje čas poslední změny souboru. Spolu s další vlastností – ukládání starých verzí – to ale znamená u větších souborů značné plýtvání místem na serveru a také hodně datových přenosů – při každém stisknutí Ctrl+S putuje třeba několikamegový DOC na server. Připojit se přes mobil a nechat Syncplicity zapnuté bych si asi hodně dlouho vyčítal. Je ale možné nastavit maximální přenosové rychlosti, aby vám synchronizace příliš nezahlcovala linku.

Syncplicity

Jediná viditelná činnost programu jsou ikonky u složek (podobně jako u TortoiseSVN) zobrazující stav složky, případně u hodin si můžete vyvolat ikonku, kde je vidět, jaké soubory byly naposled synchronizovány.

Syncplicity

Nejde to jinak?

A teď po tom, co jsem vychválil Syncplicity, zvláštní dotaz: nejde to lépe? Myslím, že nemůže být tak těžké řešení program, který by se jednou za čas (napodobování Push bych klidně oželel) připojil na FTP server a takovouto synchronizaci provedl? Už třeba kvůli lepšímu pocitu, že moje data jsou uložena na „mém“ serveru (což nejspíš znamená zase nějaký hosting, ale s větší důvěrou podle mě), nikdo by mě neomezoval v počtu klientů… Webové rozhraní by se vyřešilo nějakým webovým FTP nebo file managerem, to by nebyl problém. Neznáte někdo něco takového? Nebo nechcete napsat :))?

(Zdroje screenshotů: kromě vlastních sil microsoft.com a syncplicity.com)

čtvrtek 27. listopadu 2008, 00:43 - 23949× shlédnuto - RSS komentářů - tagy: microsoft webdesign?>


Nepřehlédněte

VfB - čtvrtek 27. listopadu 2008, 07:02 - #

zkoušel jsi DropBox? data se sice ukládají také na serveru poskytovatele, ale na rozdíl od Syncplicity funguje sdílení i přes souborový manager a není třeba pouštět průzkumník (ten považuji jen za jeho simulátor), vytvoří si složku dropbox a vše v této složce je automaticky nahráváno na web, ale nahrávat nebo stahovat data jde i přes velmi povedené webové rozhraní

elfineer - čtvrtek 27. listopadu 2008, 07:21 - web - #

Dík, zkusím určitě. Jen si nejsem jistý, jestli je to přesně ono (nechci mít jednu sdílenou složku, kam nahrávám věci ručně, ale sdílet automaticky „normální“ složky). A jinak Syncplicity nepotřebuje nutně Průzkumníka, jestli jsem to napsal tak, že vyznělo, že potřebuje, tak ne :).

mata - čtvrtek 27. listopadu 2008, 09:06 - #

Tak jsem si zkusil nainstalovat dropbox. Vypadá to pěkně, ale žere to v paměti taky skoro 40 MB. Takže Syncplicity vypadá podle mě nejlíp.

kk - čtvrtek 27. listopadu 2008, 09:54 - web - #

Dík za ozkoušení Syncplicity, nicméně já bych měl o svoje data trošku obavu, přeci jen MS je furt vyšší záruka bezpečnosti, než tohle.. ale asi zkusím, Live Mesh a jeho rozhraní v průzkumníkovi mi začal bourat okna – když není okno „průzkumníka“ maximalizované, začne se zmenšovat, až je z něj nakonec drobná nudle… (což docela nepotěší)

HeWeR - čtvrtek 27. listopadu 2008, 10:10 - web - #

Úspěšně používám program „Allway Sync“. Má sice hnusný userface, běhá pomalu, ale zabírá v paměti nějákých 12 MB,.

Nabízí možnost oboustrané aktualizace složky na FPT. Můžeš si nastavit, kdy se má aktualizovat. Já defaultně používám „při vypnutí počítače“.

Díky tomu mám složku doma v práci, která vždy obsahuje stejná data. Další výhoda: mám to na svém ftp a vlastním serveru :-)

Cubicula - čtvrtek 27. listopadu 2008, 11:08 - #

Doporučuji SugarSync http://www.su­garsync.com/

Hlavní výhodou je, že můžete synchronizovat PC a MAC

Komentáře používají Texy! syntaxi.

"odkaz":http://kam.vede.cz, *zdůrazněné (em)*, **zdůrazněnější (strong)**, citace


Hledání

Mikroblog

GOTO TWITTER
GOTO POSTEROUS

Reklama

Nejčtenější

Reklama

Kvalitní domény, levný webhosting
Vyzkoušejte spolehlivý Český hosting. www.cesky-hosting.cz

Facebook tipy

Moje weby

Napište mi vzkaz